WydarzeniaFelietony
Filtruj
 • Wydarzenia
 • Felietony
 • Wszystkie
Sortuj
 • Najnowsze
 • Najstarsze
Joanna Babula | URYWKI
7 grudnia 2021, godzina 18:00
URYWKI to instalacja złożona z około 60 rysunków wykonanych na listkach papieru toaletowego. Brzmi intrygująco? Zapraszamy na niezwykłą podróż do świata Joanny Babuli.
wiecej
Joanna Babula o swojej wystawie: 
Różne są oblicza wolności i każde z nich jest w równej mierze istotne, ale w moim odczuciu ponad wszystko wyrasta wolność wewnętrzna, osobista, która jakby przekracza ten świat. 
Płótna „wyszły”, pędzle „zjedzone”, szkicownik zarysowany. Nim zorientowałam się w materiałowych brakach, odgórnym rozporządzeniem, z dnia na dzień, wprowadzono ograniczenia przemieszczania, zamknięto sklepy „drugiej” potrzeby, w tym mój ulubiony lokalny sklep plastyczny. Nastała ogólnonarodowa kwarantanna - pierwsza fala covid. Przedziwny czas. Gdy wydawało się, że ludzkość już od dawna funkcjonuje według ogólnie akceptowanych zasad, które co prawda sprawdzają się raz lepiej raz gorzej, ale jakieś poczucie stabilności stwarzają, nagle wybuchła zaraza. Epidemia chińskiego wirusa uśmiercająca ludzkość za dotknięciem klamki. Zachwiał się świat w posadach, rozjechały punkty odniesienia, a mnie na domiar złego skończyły się czyste kartki. 
Stał na biurku bodaj od ubiegłej jesieni, gdy to przywiozłam sobie z wycieczki do Krakowa okropne przeziębienie i katar, i chusteczek nie nastarczałam, więc papier toaletowy stanowił najprostszą alternatywą. Od tamtego czasu trwał wciśnięty za monitor i tylko sporadycznie odsączałam w niego wodę, żeby taki smutny, niepotrzebny miejsca nie zajmował. On/ona - rolka. Aż dnia jednego, kwarantannowego utargałam sobie listek, i zaczęłam rysować, a potem kolejny i kolejny. Ot, przecież papier. 
Tymczasem panika, zwana również przezornością, ogarnęła całe społeczeństwo. Ludzie ruszyli robić zapasy. Każdy chciał przetrwać. Widmo toaletowego deficytu zawisło nad światem. Ruszyłam i ja. Półka z papierem toaletowym długa do połowy sklepu była już do połowy pusta, ale wciąż do połowy pełna, gdyż u nas w markecie przezornie wprowadzono reglamentację. Który z nich najlepiej nada się do rysowania? Różowy, niebieski, żółty, z wytłoczonymi motywami roślinnymi, z wzorkami na kształt mandali, z nadrukowaną owieczką, kotkiem, tarmoszącymi się szczeniaczkami... Komu i po co stokrotki na papierze toaletowym? Jakie potrzeby zaspokaja taka dekoracja? Estetyczne? Ładność nad ładnościami i wszystko ładność na tej półce przede mną, a papiery uciekały mi sprzed oczu całymi dwunastorolkowymi zastępami. Zakupowa histeria rozkręcała się w najlepsze. 
Malowanie i rysowanie na papierze toaletowym okazało się wcale nie takie łatwe, a to głównie za sprawą nieprzewidywalności. Ten rwie się, przemaka, rozsiąka w niewiadomym kierunku, gubi prostokątny kształt, - same tylko przeciwności materii, aczkolwiek, o ironio, właśnie w tych ograniczeniach odnalazłam sobie wolność twórczego działania. Gdzie znajduje się punkt krytyczny nasiąkania? O ile jeszcze uda się przesunąć granicę rozpadu? Jak suszyć, by utrzymać prostokątny kształt? Alchemiczne rzemiosło. W nieskończonej ilości listków papieru toaletowego nieograniczone możliwości. Mogę pomylić się tysiąc razy, mogę powtórzyć ten sam motyw tysiąc razy, mogę zarysować tysiąc karteczek, i nie braknie mi ani długopisów, ani farb, ani pędzli, ani miejsca w mieszkaniu. I nie muszę dokonywać malarskiego wyboru już teraz, i mogę narysować rzeczy mądre albo głupie, i dopiero gdy przyjdzie właściwy moment poddać całość krytycznej selekcji i bez żalu zniszczyć te, które nie powinny przetrwać.
JOANNA BABULA - malarka o temperamencie graficzki, urodzona w Tarnowie, gdzie nadal mieszka i działa twórczo. W 2020 roku wyróżniona stypendium artystycznym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zrealizowany został cykl prac pt. Urywki. Laureatka drugiej nagrody konkursu Nowy obraz/nowe spojrzenie 2017 organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, zwyciężczyni konkursu Bryły Platona 2017, nad którym patronat sprawowało ASP we Wrocławiu. W 2016 roku obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni dra hab. Rafała Borcza (studia podyplomowe). Z wykształcenia również mgr inż. geofizyk środowiska. Obecnie prowadzi autorską pracownię plastyczną „sztuka Współczesna” dla młodzieży i dorosłych w Centrum Sztuki Mościce w rodzinnym mieście.
 
/media/blog/medium/weSfThC33TjMwGAo.png
Joanna Babula | URYWKI
7 grudnia 2021, godzina 18:00
Poruszenia VI | Spotkania sztuki i psychoanalizy wokół wystawy Łukasza Wodyńskiego
20 listopad
Zapraszamy na 6.edycję Poruszeń, która połączona będzie z oprowadzaniem Łukasza Wodyńskiego po jego wystawie: GLOBAL WARNING. Oprowadzenie rozpocznie się o godzinie 13:00, a Poruszenia, godzinę później, czyli o 14:00. wstęp bezpłatny, zapisy: bcs@horno.pl Rozmawiając o wystawie Global Warning chciałybyśmy porozmawiać o granicach. Granicach naszej psychiki, naszego ciała, naszego kraju. Jak radzić sobie z poczuciem nadmiaru, przeciążenia, ataku i bezsilności. Wydaje się, że dzieła Łukasza Wodyńskiego wprowadzają nas w tego typu rozważania. Chcemy z Państwem porozmawiać o sztuce jako okazji do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego świata.
wiecej
Elżbieta Marchlewicz jest psychoterapeutką psychoanalityczną, członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Wcześniej szkoliła się i pracowała w nurcie psychoterapii integratywnej. Interesuje się wczesną relacją matki z dzieckiem i wpływem przekazu transgeneracyjnego oraz jego przejawami w pracy psychoterapeutycznej. Pracuje z osobami dorosłymi i parami.
Maria Szuster jest psychoterapeutką psychoanalityczną i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i parami. Interesuje się możliwościami badania nieświadomości oraz zjawiskami z pogranicza psychoanalizy i codziennego funkcjonowania.
Myślimy o „Spotkaniach…” jak o możliwości pobycia razem we wspólnej przestrzeni między dziełem a nieświadomością każdego z nas.
Jesteśmy przekonane, że przez całe życie zwracamy się ku innym. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w twórczości artystycznej. Uważamy, że w sztuce są pokazywane i twórczo przekształcane procesy, które zachodzą w każdym z nas- dzięki temu wszyscy możemy być odbiorcami.
Spotkanie odbiorcy ze sztuką jest zawsze spotkaniem nieświadomości dzieła artystycznego z naszą nieświadomością. W takiej przestrzeni może wyłonić się znaczenie, którego wcześniej nie było- PORUSZENIE
/media/blog/medium/HnqCWP6DVLKoRVL7.jpg
Poruszenia VI | Spotkania sztuki i psychoanalizy wokół wystawy Łukasza Wodyńskiego
20 listopad
Łukasz Wodyński Global Warning
14 października - 20 listopada
wernisaż 14 października o 19:00
wiecej
wernisaż 14.10.2021 19:00, 
14.10-20.11.2021
 
 
GLOBAL WARNING to wielowymiarowa, multimedialna ekspozycja składająca się obrazów, dźwięków, rzeźb, wideo i instalacji mających na celu zaatakować różne zmysły odbiorcy. 
 
 
Projekt opowiada o utopijnych ideałach cywilizacji zachodu tworzących model pogrążonego w letargu społeczeństwa szybkiej gratyfikacji. Artysta sięga tematu wszechogarniającej „cyfrozy”, infantylizacji i upraszczania świata poprzez kreowanie alternatywnej rzeczywistości, która zdaje się wypierać tę fizyczną. Egocentryczne eksponowanie swojego życia w przestrzeni cyfrowej wypacza realne więzi ze światem, tworząc poważne zagrożenie dla dalszego istnienia, a eksploatujący agresywnie naturę i czerpiący z resztek jej zasobów człowiek podlega powolnej dekonstrukcji, tracąc fragmentarycznie swoją tożsamość.
 
GLOBAL WARNING to forma krzyku i ostrzeżenia, a także istotne pytanie o alternatywę dla dalszego rozwoju cywilizacji, ocalenia uczuć, emocji oraz odzyskania więzi i połączenia ze sobą.
 
 
 
Łukasz Wodyński (ur.1985 w Bydgoszczy) – multimedialny artysta wizualny oraz performer.
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Łączy solidne zaplecze warsztatowe z odwagą na polu eksperymentów estetycznych. Jego działania bywają uznawane za kontrowersyjne ze względu na sposób obrazowania.
W swojej twórczości płynnie przemieszcza się między szerokim spektrum technik i materiałów naprzemiennie pracując w rysunku, malarstwie, rzeźbie jak i technikach nowych mediów, live act czy instalacji. Jego prace oscylują wokół tematów związanych z psychologicznym a także egzystencjalnym aspektem człowieka, jego naturą, emocjami oraz relacjami z otoczeniem.
 
Projekt dofinansowany ze stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 
wstęp wolny na wernisaż
więcej na www.wodynski.com.pl
/media/blog/medium/2KyZaBFvDou18uHS.jpg
Łukasz Wodyński Global Warning
14 października - 20 listopada
Oprowadzanie kuratorskie
25 września (sobota) 12:00
Natalia LL „Sztuka i wolność" prowadzenie: Dawid Lewandowski
wiecej
25 września, godz. 12:00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie Natalii LL
wstęp z karnetami Vintage Photo Festival

„Tylko w rzeczywistości sztuki stajemy się autentycznie niezależni, wolni” – te słowa z manifestu Natalii LL „Sztuka i wolność” (1987) stały się hasłem przewodnim wystawy prezentowanej w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festival. Jak wolności w sztuce przez lata poszukiwała Natalia LL? Jak odbierane były jej prace w momencie powstawania, a jak odbierają je dzisiejsi widzowie? Co zdecydowało o tym, że młoda artystka zdecydowała się związać swoją twórczą drogę z medium fotografii?

O tym wszystkim porozmawiamy w ramach kuratorskiego oprowadzania po wystawie SZTUKA I WOLNOŚĆ w Bydgoskim Centrum Sztuki w sobotę, 25 września o godz. 12.00.


O twórczości artystki opowie kurator wystawy – Dawid Lewandowski, wiceprezes zarządu Fundacji ZW / Archiwum Natalii LL.
/media/blog/medium/tTzkBEPpVo3NGOv9.jpg
Oprowadzanie kuratorskie
25 września (sobota) 12:00
Sztuka i wolność Natalia LL
18 września - 2 października
Wystawa w ramach Vintage Photo Festival, wernisaż 18 września o 18:00 (wstęp wolny)
wiecej
Natalia LL | Sztuka i wolność
wystawa w ramach Vintage Photo Festival
wstęp na wystawę po wcześniejszym zakupieniu karnetu (dostępne również w kasie BCS): 20 zł normalny, 10 zł ulgowy,

wernisaż 18.09 o 18:00 (wstęp wolny)
 
18.09-2.10.2021
kurator: Dawid Lewandowski  (Fundacja ZW / Archiwum Natalii LL)
 

 
oprowadzanie kuratorskie: 25.09 o 12:00
 


 
 
 
WOLNOŚĆ!
To jedno z haseł przewodnich tegorocznego festiwalu. Natalia LL w swoim manifeście napisała: „Tylko w rzeczywistości sztuki stajemy się autentycznie niezależni, wolni".

 
Zapraszamy Was na Wystawę Natalii LL pt. „Wolność i sztuka”.
 
Można powiedzieć, że eksperymenty artystki z aparatem fotograficznym zaczęły inspirować ją do poszukiwania wolności. Prace takie jak „Rejestracja intymna" – będąca dosłowną rejestracją seksualnego stosunku, czy „Sztuka konsumpcyjna" – zapis momentu jedzenia przez młode dziewczyny, to odważne odkrywanie siebie w rewolucji seksualnej lat 60. i 70. w Polsce.

 
Zobaczymy także prace z wczesnego okresu twórczości artystki, nieznane dotąd szerszej publiczności. Są to głównie portrety bliskich jej osób, zdjęcia czarno-białe, zainspirowane przez rzeczywistość PRL-u.
 
//
 
Wystawa trwać będzie w dniach 18.09 - 2.10.2021 w Bydgoskim Centrum Sztuki.
 
Partnerem wystawy jest Fundacja ZW / Archiwum Natalii LL
 
Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego.
/media/blog/medium/ZQ1CPVry2FPvueFE.jpg
Sztuka i wolność Natalia LL
18 września - 2 października
nieczynne
11 września
Galeria będzie nieczynna w dniu 11 września. Przepraszamy za utrudnienia.
wiecej
Bydgoskie Centrum Sztuki będzie nieczynne w dniu 11 września. Przepraszamy i zapraszamy w pozostałe dni.
/media/blog/medium/H0C6ic2sZHBufDWJ.jpg
nieczynne
11 września
Aukcja online
6 - 13 września
Prace z wystawy GIRLS, GIRLS, GIRLS trafiają na aukcję!
wiecej
Szóstego września rusza aukcja online 10 prac z wystawy GIRLS, GIRLS, GIRLS. Tadeusz Gronowski oczami kobiet.
10 artystek stworzyło własne interpretacje jednego, wybranego dzieła Tadeusza Gronowskiego. Do projektu zaproszone zostały: Beata Śliwińska, Diana Grabowska, Joanna Grochocka, Joanna Witek, Justyna Frąckiewicz, Karolina Pawelczyk, Magdalena Pankiewicz, Martyna Wędzicka-Obuchowicz, Patrycja Podkościelny oraz Katarzyna Kotnowska.
Wszystkie prace można zobaczyć online na stronie internetowej aukcji lub jeszcze do 3. września na żywo na wystawie w Bydgoskim Centrum Sztuki.
Aukcja online odbędzie się za pośrednictwem portalu Onebid: https://onebid.pl/pl/auction/-/2579 i potrwa do 13. września.
 
Zapraszamy do licytacji!
/media/blog/medium/Pk8VddQpLnO0HX0F.jpg
Aukcja online
6 - 13 września
wystawa przedłużona
do 4 września
Przedłużamy wystawę GIRLS, GIRLS, GIRLS do 4 września (sobota)
wiecej
W związku z dużym zainteresowaniem wystawa GIRLS, GIRLS, GIRLS. Tadeusz Gronowski oczami kobiet zostaje przedłużona o jeden dzień - do 4. września (sobota). Dziękujemy za to, że tak licznie ją odwiedzacie i nieustannie zapraszamy!
/media/blog/medium/qLBleBhtvUU06pUV.jpg
wystawa przedłużona
do 4 września
GIRLS, GIRLS, GIRLS.
27 lipca - 3 września
Tadeusz Gronowski oczami kobiet
wiecej
[English below]
 
GIRLS, GIRLS, GIRLS. Tadeusz Gronowski oczami kobiet.
 
27.07-3.09 (edit: przedłużona do 4.09)
 
wernisaż 27 lipca, g. 18:00
aukcja online 6 września
 
Tadeusz Gronowski (1894–1990) był grafikiem, malarzem, ilustratorem, projektantem reklam, plakatów i znaczków pocztowych, scenografem i architektem wnętrz. Działał w Warszawie i Paryżu. Gronowski należał do najwybitniejszych polskich twórców grafiki użytkowej, ilustracji książkowej i plakatu. Projektował reklamy dla takich firm jak: Wedel, Orbis, LOT, które do dziś są przykładem tego, jak stworzyć coś ponadczasowego.
 
Na wystawie zaprezentowane zostanie 11 prac Tadeusza Gronowskiego, do tej pory nie znanych szerszej publiczności. Dzieła powstały pod koniec lat 50. i w latach 60., kiedy to Tadeusz Gronowski odwoływał się do estetyki kubizmu, ograniczył skalę barw i śmiało syntetyzował formy. W serii obrazów wykonanych pod koniec lat 60. tworzył abstrakcyjne, zgeometryzowane kompozycje. Nadał im dynamiczny układ i zróżnicowaną fakturę uzyskaną poprzez zmienny rytm równoległych linii; akcentował relacje pomiędzy pierwszoplanowymi figurami i tłem. Częstym motywem był akt kobiecy, zgeometryzowany, o manierycznie wydłużonych proporcjach i miękkim modelunku lub całkowicie spłaszczony i schematyczny. Artysta umieszczał postacie na abstrakcyjnym tle utworzonym przez geometryczne figury lub zrytmizowane układy płaszczyzn. Prace z tego okresu są inne niż reklamowe plakaty i dzieła grafiki użytkowej – ukazują artystę z zupełnie nowej, mniej znanej strony.

Wyjątkowość prac artysty zainspirowała nas do stworzenia niecodziennej wystawy. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy 11 artystek, z których każda została poproszona o własną interpretację jednego, wybranego obrazu Gronowskiego. Dzięki temu otrzymujemy obraz twórczości Gronowskiego widziany oczami współczesnych kobiet. W jednym miejscu udaje nam się zgromadzić różne spojrzenia artystek na kobiecość i jednocześnie na twórczość artysty. Różnorodność powstałych prac jest synonimem różnorodności kobiet i tego jak widzimy to, co nas otacza.

Do projektu zaproszone zostały: Beata Śliwińska, Diana Grabowska, Joanna Grochocka, Joanna Witek, Justyna Frąckiewicz, Karolina Pawelczyk, Magdalena Pankiewicz, Martyna Wędzicka-Obuchowicz, Patrycja Podkościelny, Beata Konarska i Katarzyna Kotnowska.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27.07 w Bydgoskim Centrum Sztuki, przy ulicy Jagiellońskiej 47 w Bydgoszczy. Wystawa potrwa ponad miesiąc. Finisaż będzie miał miejsce 3.09, następnie 6.09 rozpocznie się aukcja online prac artystek, dzięki której będzie można nabyć powstałe unikaty.
_______________________

GIRLS, GIRLS, GIRLS. Tadeusz Gronowski through the eyes of women.
 
Tadeusz Gronowski (1894-1990) was an artist who needs no introduction. Graphic artist, painter, illustrator, designer of advertisements, posters and stamps, set designer and interior designer working in Warsaw and Paris. Gronowski was one of the most outstanding Polish creators of applied graphics, book illustration and posters. He designed advertisements for such companies as Wedel, Orbis, LOT, which to this day are an example of how to create something timeless.

In the collection of the Bydgoszcz branch of the Sopot Auction House, there are 11 works by Tadeusz Gronowski. However, these works are different from those we can find every day on the Internet and see at exhibitions. The works were created in the late 1950s and in the 1960s, during a period when Tadeusz Gronowski referred to the aesthetics of cubism, limited the scale of colours and boldly synthesised forms. In a series of paintings made in the late 1960s, he created abstract, geometric compositions. He gave them a dynamic layout and varied texture obtained by changing the rhythm of parallel lines; he emphasised the relations between the foreground figures and the background. A frequent motif was a female nude, geometrised, with manneristically elongated proportions and soft modelling or completely flattened and schematic. The artist placed figures on an abstract background formed by geometric figures or rhythmic arrangements of planes. Works from this period are different from advertising posters and works of applied graphics - they show the artist from a completely new, less known side.
Being aware of the uniqueness of these works, we decided to organize an exhibition.

We invited 11 artists to participate in the project. Each of them interprets one of the selected works in her own way. This way, we get a picture of Gronowski's work seen through the eyes of contemporary women. In one place, we bring together the different perspectives of female artists on femininity and on the artist's work at the same time. The diversity of the works created is synonymous with the diversity of women and how we see what surrounds us.

The artists invited to partivcipate in the project are: Beata Śliwińska, Diana Grabowska, Joanna Grochocka, Joanna Witek, Justyna Frąckiewicz, Karolina Pawelczyk, Magdalena Pankiewicz, Martyna Wędzicka-Obuchowicz, Patrycja Podkościelny, Beata Konarska and Katarzyna Kotnowska.

The opening of the exhibition will take place on July 27 in the Bydgoszcz Art Centre, at 47 Jagiellońska Street in Bydgoszcz. The exhibition will last over a month. The finissage will take place on September 3. A few days after, an online auction of the artists' works will begin, thanks to that it will be possible to buy the unique pieces created.
/media/blog/medium/nc35QsS2s4VkKe9X.jpg
GIRLS, GIRLS, GIRLS.
27 lipca - 3 września
Finisaż Fascynacji
17 sierpnia (sobota), 13:00
spotkanie z Hanną Cander, kuratorką wystawy Krzysztofa Candera
wiecej
Zapraszamy na finisaż wystawy Krzysztofa Candera w sobotę 17 lipca od 13:00. Będzie to ostatnia okazja do zobaczenia wystawy i porozmawiania z jej kuratorką, Hanną Cander.
Wstęp wolny!
/media/blog/medium/s68bhvqQc5BUSRDv.png
Finisaż Fascynacji
17 sierpnia (sobota), 13:00
Oprowadzanie kuratorskie
3 lipca (sobota), 15:00
Hanna Cander oprowadzi po wystawie Fascynacje, zapisy: bcs@horno.pl
wiecej
zapisy | bcs@horno.pl (liczba miejsc ograniczona)
wstęp w cenie biletu na wystawę
3 lipca (sobota), 15:00-16:00
prowadzenie: Hanna Cander
 
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Krzysztofa Candera (1936-2006) „Fascynacje".
 
???? Kuratorką wystawy jest córka Artysty, HANNA CANDER – absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się tkaniną artystyczną oraz modą. Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za realizacje gobelinów dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
 
???? Prof. KRZYSZTOF CANDER w 1981 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 90. uzyskał tytuł profesora i pracował do 2006 r. Absolwent PWSSP w Gdańsku, studiował malarstwo u prof. Stanisława Borysowskiego, a dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1963 r.
Zajmował się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką wydawniczą. Projektował wnętrza i ekspozycje muzealne oraz zrealizował trzydzieści witraży sakralnych. Malował obrazy z podtekstem symbolicznym w technice tempery klasycznej, charakteryzujące się precyzyjnym rysunkiem i kompozycją, czystym kolorem, zawierające duży ładunek emocjonalny.
 
Zapraszamy do zapisów na bcs@horno.pl, liczba osób ograniczona!
/media/blog/medium/cO3b76rGFCYmJxbV.png
Oprowadzanie kuratorskie
3 lipca (sobota), 15:00
Krzysztof Cander Fascynacje
1 czerwca - 17 lipca
wystawa malarstwa
wiecej
Krzysztof Cander
Fascynacje
1.06-17.07.2021
kuratorka: Hanna Cander
 

Hanna Cander (córka Artysty): Wystawa malarstwa prof. Krzysztofa Candera, na którą mam zaszczyt Państwa zaprosić ma służyć przypomnieniu sylwetki jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki polskiej na Kujawach i Pomorzu w XX i XXI w. Okazją do tego jest piętnasta rocznica odejścia artysty, który związany był z Grudziądzem, Toruniem i przez 28 lat z Bydgoszczą.
               Bydgoskie Centrum Sztuki prezentuje wczesne prace powstałe w okresie studiów w Gdańsku. Stanowią one przykład malarstwa z ambicjami intelektualnymi, już wtedy Cander zdradza zainteresowanie sztuką współczesną, kubizmem, którego w późniejszych latach wpływ odnajdziemy w charakterystycznych kompozycjach zimowych pejzaży.
W tym okresie artysta również fascynował się techniką tempery klasycznej. Pod wpływem wystaw malarstwa indyjskiego i Paula Klee oraz podróży artystycznych (Moskwa, Leningrad i Rumunia) odkrył dla siebie tę technikę malarską, którą posługiwał się do końca swojej drogi twórczej.
Wystawa została wzbogacona o film Pana Marcina Sautera pt.: „Autoportret – Krzysztof Cander" . Jest to impresja na temat artysty, Jego obrazów i rodziny. W postać Ojca – artysty malarza wcielił się mój śp. brat Michał, który nie tylko był wizualnie doskonałą kopią Ojca, ale także pokazał w filmie talent aktorski.
 
 
//
              
Krzysztof Cander (1936 Ostrów Wielkopolski – 2006 Bydgoszcz)
Artysta malarz i pedagog. Absolwent PWSSP w Gdańsku, studiował malarstwo u prof. Stanisława Borysowskiego, a dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1963 r. Zajmował się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką wydawniczą. Projektował wnętrza i ekspozycje muzealne oraz zrealizował trzydzieści witraży sakralnych. W 1981 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach dziewięćdziesiątych uzyskał tytuł profesora i pracował do 2006 roku. Był rzeczoznawcą mianowanym przez Ministra Kultury i Sztuki, członkiem ZPAP odznaczonym Złotym Krzyżem Zasługi. Dzieła znajdują się w zbiorach Muzeów w Krakowie, Toruniu, Chorzowie, Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku, Ostrowie Wielkopolskim. Obrazy są także w ważnych kolekcjach Regionu Kujaw i Pomorza w Pałacu w Ostromecku, Filharmonii Pomorskiej, Akademii Muzycznej i Operze Nova w Bydgoszczy oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
/media/blog/medium/Ok1apNswCOSqU5m8.jpg
Krzysztof Cander Fascynacje
1 czerwca - 17 lipca
Aktualizacja regulaminu 6/2021
11 czerwca 2021
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym regulaminem.
wiecej
Regulamin zwiedzania Bydgoskiego Centrum Sztuki
w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2

Szanowni Zwiedzający,
od 25 maja 2020 r. udostępniamy dla Zwiedzających przestrzeń Bydgoskiego Centrum Sztuki (dalej „BCS”). W trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo, wprowadziliśmy szereg środków ostrożności, których przestrzeganie jest warunkiem bezpiecznego korzystania z naszych zasobów:
 • Dezynfekcja: prosimy Zwiedzających o dezynfekcję rąk na stanowisku znajdującym się przy wejściu do BCS,
 • Stosowanie maseczki: wprowadzamy obowiązek stosowania przez Zwiedzających maseczki zasłaniającej usta i nos,
 • Dystans: wprowadzamy obowiązek zachowania przez Zwiedzających wymaganej odległości min. 2 metrów od innych osób,
 • Liczebność: ograniczamy liczebność Zwiedzających do maksymalnie 20 (dwudziestu) osób,
 • Środki ochrony indywidualnej: zapewniamy dostęp do płynu dezynfekcyjnego Zwiedzającym – pojemniki będą w kilku widocznych, oznaczonych miejscach na terenie BCS,
 • VR: stanowiska wirtualnej rzeczywistości pozostają nieczynne do odwołania.
 
 
Powyższe zasady mogą ulec zmianie w najbliższym czasie, o czym będziemy informować na bieżąco. Dziękujemy za Państwa wyrozumiałość w imię dbania o wspólne bezpieczeństwo.
 
Regulamin z dnia 11.06.2021r.
 
 
/media/blog/medium/ygLqAEgQRSP2JtFp.jpg
Aktualizacja regulaminu 6/2021
11 czerwca 2021
Znaczenia tęczy
15 kwietnia, 18:00
Od sztuki średniowiecza do homoerotycznych semantyk kontrkultury, wykład online dr Doroty Grubby-Thiede
wiecej


Znaczenia tęczy. Od sztuki średniowiecza do homoerotycznych semantyk kontrkultury. Teorie Susan Sontag

Zapraszamy na wykład dr Doroty Grubby-Thiede, który odbędzie się online 15 kwietnia o godzinie 18:00.

Szczegóły wkrótce.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Barta Staszewskiego "Strefy".

[na zdj. Robert Delaunay, Tęcza, 1913]
/media/blog/medium/zfi55I14m9ORrq2X.png
Znaczenia tęczy
15 kwietnia, 18:00
Strefy | Bart Staszewski
16 marca - 15 maja
wystawa
wiecej


16 marca – 15 maja 2021
Bart Staszewski
„Strefy”
 
matronat: Miłość Nie Wyklucza, Stan Równości           
kuratorka: Natalia Pichłacz
tekst towarzyszący wystawie: Paweł Leszkowicz

wernisaż online: 16 marca o godzinie 16:00 na FB i Instagramie
 
Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki będzie pierwszą monograficzną prezentacją cyklu „Strefy” w instytucji wystawienniczej. Zdjęcia funkcjonowały do tej pory głównie w obiegu internetowym, pokazanie ich w przestrzeni galerii pozwoli je wpisać w kontekst sztuki współczesnej i artywizmu, czyli działań łączących twórczość artystyczną z aktywizmem.Bart Staszewski: W 2019 r. około 50 gmin, powiatów i województw, głównie w Polsce południowo-wschodniej, ogłosiło się strefami wolnymi od LGBT, przyjmując homofobiczne deklaracje lub uchwały i ogłaszając walkę z „ideologią LGBT” oraz obronę „tradycji i chrześcijaństwa” przed „homopropagandą”.

Aby zwrócić uwagę na działania tych samorządów oraz na sytuację osób LGBT w tych regionach, postanowiłem stworzyć znak drogowy, który stanowi odzwierciedlenie homofobicznych uchwał. Pod pozorem obrony rodziny i tradycyjnych wartości, wykluczają one z lokalnej wspólnoty tych, którzy według radnych do niej nie pasują. Którzy są zagrożeniem. Którzy, jeśli już tam żyją, to tylko pod warunkiem życia w ukryciu i „nieobnoszenia się” ze swoją seksualnością. Mój znak wizualizuje jedynie to, co jest w tekście uchwał, jest ich materialnym odpowiednikiem.

W ramach swojego projektu jeżdżę do miejscowości, które zadeklarowały walkę z „ideologią” LGBT, stawiam znak i robię zdjęcie. Chciałem też pokazać tych, którzy żyją w „strefach” i muszą się codziennie mierzyć z otaczającą ich niechęcią, dlatego szukałem osób, które chciałyby zapozować przed znakiem w swojej miejscowości. Niestety w większości przypadków nie udało mi się znaleźć bohaterów do zdjęcia. Nawet jeśli wstępnie deklarowali swój udział w projekcie, ostatecznie zwyciężał strach przed ujawnieniem się i przed reakcją lokalnej społeczności.

Pierwsze zdjęcia z projektu opublikowałem w mediach społecznościowych w styczniu 2020 r., co wywołało lawinę komentarzy na całym świecie. Media rządowe oskarżyły mnie o rozsiewanie fake newsów na temat Polski, a premier polskiego rządu stwierdził, że „nazwać mój projekt oszustwem, to jakby nic nie powiedzieć”.  Ceną za skuteczność moich działań były pozwy sądowe ze strony trzech gmin, które poczuły się zniesławione. Przeciwko mnie toczy się też kilkanaście śledztw o wykroczenia. Mimo to nadal kontynuuję przedsięwzięcie."
 
Bart Staszewski (ur. 1990 r.) Pochodzi z Lublina. Jest reżyserem filmów dokumentalnych, fotografem i działaczem na rzecz LGBT. Autor filmu „Artykuł osiemnasty". Jako fotograf dokumentuje przemiany społeczne i protesty dotyczące ruchu LGBT+.
Współorganizował Marsz Równości w Lublinie, o który musiał dwukrotnie walczyć w sądzie z powodu zakazu wydanego przez prezydenta Lublina. Od 2019 r. realizuje projekt „Strefy”, który zainteresował tematem polskiej homofobii media z całego świata.

Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany – otrzymał Europejską Nagrodę Tolerantia Award (2018), NatWest LGBT+ Diamonds Polish Business Awards (2020). Magazyn „Bloomberg Businessweek” umieścił Staszewskiego na liście „Ones To Watch", za skuteczność w działaniu i doprowadzenie do tego, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skrytykowała strefy wolne od LGBT. W 2021 r. został uznany przez amerykański tygodnik „Time” za jednego ze 100 wschodzących liderów w plebiscycie Time 100 Next.wydarzenie towarzyszące: Dorota Grubba-Thiede „Znaczenia tęczy. Od sztuki średniowiecza do homoerotycznych semantyk kontrkultury”, wykład online 15 kwietnia o 18:00

zdj. z wernisażu: Markus Lambert
 
/media/blog/medium/YtQkbB0hKTm5TRdr.jpg
Strefy | Bart Staszewski
16 marca - 15 maja
Poruszenia Na Łączach
27 lutego, 14:00
spotkania sztuki i psychoanalizy
wiecej
V Poruszenia
spotkania sztuki i psychoanalizy
wokół Pomnika Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej
27/02 (sobota) 14:00-15:30
 
prowadzenie: Elżbieta Marchlewicz i Maria Szuster | psychoterapeutki psychoanalityczne
 
 
Zapraszamy na 5. edycję Poruszeń, które odbędą się online na platformie Zoom. Tym razem chciałybyśmy z Państwem przyjrzeć się pomnikowi autorstwa Franciszka Masiaka, który od 52 lat wpisuje się w krajobraz Starego Rynku w Bydgoszczy. Będziemy wspólnie zastanawiać się kogo widzimy, patrząc na pomnik, jakich wydarzeń jesteśmy świadkami i jak to nas porusza…
 
Myślimy o „Spotkaniach…” jak o możliwości pobycia razem we wspólnej przestrzeni między dziełem a nieświadomością każdego z nas. Jesteśmy przekonane, że przez całe życie zwracamy się ku innym. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w twórczości artystycznej. Uważamy, że w sztuce są pokazywane i twórczo przekształcane procesy, które zachodzą w każdym z nas - dzięki temu wszyscy możemy być odbiorcami.
 
Spotkanie odbiorcy ze sztuką jest zawsze spotkaniem nieświadomości dzieła artystycznego z naszą nieświadomością. W takiej przestrzeni może wyłonić się znaczenie, którego wcześniej nie było - PORUSZENIE. Chcemy z Państwem porozmawiać o sztuce jako okazji do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego świata. Zapraszamy.
 
//
 
Do spotkania będzie można dołączyć przez cały czas jego trwania. Zaczynamy 27 lutego o 14:00
Meeting ID: 861 3325 8327
Password: 474122
Osoby, które będą po raz pierwszy korzystały z Zoom prosimy o wcześniejsze zainstalowanie tego komunikatora na swoim urządzeniu, żeby nie stracić ani chwili ze spotkania.
W trosce o lepszy odbiór, prosimy osoby, które dołączą w trakcie spotkania o wyłączenie mikrofonów. Sugerujemy włączenie mikrofonu w momencie włączania się do dyskusji. W razie trudności lub pytań prosimy o kontakt mailowy maria.szuster@gmail.com
 
//
 
ELŻBIETA MARCHLEWICZ jest psychoterapeutką psychoanalityczną, członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Wcześniej szkoliła się i pracowała w nurcie psychoterapii integratywnej. Interesuje się wczesną relacją matki z dzieckiem i wpływem przekazu transgeneracyjnego oraz jego przejawami w pracy psychoterapeutycznej. Pracuje z osobami dorosłymi i parami.
MARIA SZUSTER jest psychoterapeutką psychoanalityczną i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i parami. Interesuje się możliwościami badania nieświadomości oraz zjawiskami z pogranicza psychoanalizy i codziennego funkcjonowania.
/media/blog/medium/2yj0QWjcfM6IMEee.png
Poruszenia Na Łączach
27 lutego, 14:00
Biuletyn Rzeźby już w druku
21 stycznia 2021
wiecej
Zapraszamy po odbiór "Biuletynu Rzeźby" do naszej galerii.
Wydawnictwo jest bezpłatne.

Magazyn jest dostępny również w:
- Księgarni Toniebajka przy ul. Focha w Bydgoszczy 
- Kawiarni Landschaft przy ul. Gimnazjalnej w Bydgoszczy
- Kawiarni Parzymy Tutaj przy ul. Długiej w Bydgoszczy
- Księgarni Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu
- Księgarni Galerii Zachęta w Warszawie
- Księgarni MOCAK Bookstore w Krakowie
- Galerii Arttrakt we Wrocławiu

Lista miejsc jest aktualizowana na bieżąco.

 
/media/blog/medium/vNhu5bJuZdpRJutb.jpg
Biuletyn Rzeźby już w druku
21 stycznia 2021
Sztuka Protestu | zbiórka transparentów
10 listopada 2020
Czekamy na Wasze transparenty ze strajku kobiet!
wiecej
Sztuka Protestu | zbiórka transparentów
Protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce zaowocowały niezwykłą twórczością w postaci transparentów.

 Zainspirowane inicjatywą Muzeum Gdańska, postanowiłyśmy zorganizować w Bydgoskim Centrum Sztuki zbiórkę Waszych transparentów ze strajku kobiet.


Jesteśmy przekonane, że należy je zachować jako świadectwo historii, która dzieje się na naszych oczach. Chcemy, aby pamiątki tego pełnego solidarności czasu zostały z nami na dłużej i dały siłę do dalszej walki o prawa kobiet.


Jeśli chciałabyś/chciałbyś przekazać nam swój transparent ze strajku kobiet, napisz proszę pod adres bcs@horno.pl lub zadzwoń pod numer 668 892 896

Podarowane nam transparenty pokażemy na wystawie w Bydgoskim Centrum Sztuki.
 
/media/blog/medium/lz2cGAY3HMKN7vee.png
Sztuka Protestu | zbiórka transparentów
10 listopada 2020
Poruszenia Na Łączach
7 listopada 14:00
spotkanie online
wiecej
Poruszenia Na Łączach
spotkania sztuki i psychoanalizy


2. spotkanie online
wokół wystawy Hanny Żuławskiej
7/11 (sobota), 14:00-15:30


prowadzenie: Elżbieta Marchlewicz i Maria Szuster


//


Pragniemy Państwa zaprosić na Poruszenia, czyli spotkanie sztuki i psychoanalizy. Będzie to okazja do dyskusji wokół prezentowanej w Bydgoskim Centrum Sztuki wystawy Hanny Żuławskiej. Spotkanie pozwoli nam na podzielenie się z innymi odbiorem, rozumieniem i skojarzeniami wokół przedstawianych dzieł.

//


Niestety pandemia ponownie zmusiła nas do przeniesienia spotkania "na łącza". "Poruszenia" odbędą się online za pośrednictwem platformy Zoom (link podamy wkrótce).

Wystarczy kliknąć i dołączyć do spotkania. Link będzie aktywny w ciągu całego spotkania, czyli do godziny 15:30.

Osoby, które będą po raz pierwszy korzystały z Zoom prosimy o wcześniejsze zainstalowanie tego komunikatora na swoim urządzeniu, żeby nie stracić ani chwili ze spotkania.


W trosce o lepszy odbiór, prosimy osoby, które dołączą w trakcie spotkania o wyłączenie mikrofonów. Sugerujemy włączenie mikrofonu w momencie włączania się do dyskusji.

W razie trudności lub pytań prosimy o kontakt mailowy maria.szuster@gmail.com 


//

Myślimy o „Spotkaniach…” jak o możliwości pobycia razem we wspólnej przestrzeni między dziełem a nieświadomością każdego z nas. Jesteśmy przekonane, że przez całe życie zwracamy się ku innym. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w twórczości artystycznej. Uważamy, że w sztuce są pokazywane i twórczo przekształcane procesy, które zachodzą w każdym z nas - dzięki temu wszyscy możemy być odbiorcami.

Spotkanie odbiorcy ze sztuką jest zawsze spotkaniem nieświadomości dzieła artystycznego z naszą nieświadomością. W takiej przestrzeni może wyłonić się znaczenie, którego wcześniej nie było - PORUSZENIE.

Chcemy z Państwem porozmawiać o sztuce jako okazji do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego świata. Zapraszamy.


//


ELŻBIETA MARCHLEWICZ jest psychoterapeutką psychoanalityczną, członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Wcześniej szkoliła się i pracowała w nurcie psychoterapii integratywnej. Interesuje się wczesną relacją matki z dzieckiem i wpływem przekazu transgeneracyjnego oraz jego przejawami w pracy psychoterapeutycznej. Pracuje z osobami dorosłymi i parami.

MARIA SZUSTER jest psychoterapeutką psychoanalityczną i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i parami. Interesuje się możliwościami badania nieświadomości oraz zjawiskami z pogranicza psychoanalizy i codziennego funkcjonowania.
/media/blog/medium/mmDf7ZrvJAeksO8t.png
Poruszenia Na Łączach
7 listopada 14:00
Adam Myjak | Rzeźba
wystawa przełożona
Z powodu pandemii wystawa przełożona na przyszły rok
wiecej
Wystawa rzeźby Adama Myjaka
Patronat: Polskie Radio PiK
29.10-5.12.2020

WYSTAWA PRZEŁOŻONA NA PRZYSZŁY ROK


Adam Myjak – polski rzeźbiarz i pedagog – studiował w latach 1965–71 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie rozwijał się pod opieką profesorów: Stanisława Kulona, Stanisława Słoniny, Zofii Demkowskiej i Bohdana Chmielewskiego. Następnie rozpoczął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni, przeszedł szczeble kariery akademickiej od starszego asystenta u prof. Kulona do profesora zwyczajnego w 1996 roku. Debiutował wraz z twórcami Nowej Figuracji. W latach 1971–79 był kierownikiem artystycznym związanego z poetyckim pokoleniem ‘68 roku pisma „Nowy Wyraz. Miesięcznik Literacki Młodych”, które prezentowało na swoich łamach najwybitniejszych artystów plastyków młodego pokolenia – dzisiaj już klasyków współczesnej sztuki polskiej. W tym czasie Myjak współtworzył także ruch O poprawę. W latach 1979–81 przebywał na stypendium twórczym im. Wilhelma Lehmbrucka w Duisburgu (wówczas RFN), gdzie następnie wykładał rzeźbę na tamtejszym uniwersytecie na Wydziale Sztuk Pięknych. W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2009 został członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. W 2019 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, został laureatem Nagrody „Dzieło życia” w ramach XVIII Edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida oraz dyrektorem Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
 
Wspólnie z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, prowadzi Galerię Opera w jego foyer. Od 2002 roku fasadę Teatru zdobi Kwadryga Apollina – monumentalna rzeźba z brązu autorstwa Adama Myjaka i Antoniego Janusza Pastwy. W 2013 roku Myjak podarował Europejskiemu Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego 10 rzeźb, w ten sposób zainicjowała działalność jego słała autorska galeria, a w 2015 powstała Galeria Rzeźb Adama Myjaka w siedzibie Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Jest twórcą między innymi popiersi Krzysztofa Pendereckiego (2013) i Tadeusza Mazowieckiego (2014) oraz na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalu Jana Ekiera. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu znaczących muzeów i kolekcjach prywatnych. Jest wielokrotnym laureatem międzynarodowych i krajowych konkursów. Przez kilkanaście lat Myjak był członkiem Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w tym pięciokrotnie jej przewodniczącym.
 
Prowadzi pracownię dyplomującą na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Jest również kierownikiem Zakładu Rzeźby na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Został wybrany rektorem macierzystej Akademii już trzykrotnie na podwójne kadencje (1990–96, 1999–2005, 2012–20).
/media/blog/medium/M2Da9YLJ7NZizjsA.JPG
Adam Myjak | Rzeźba
wystawa przełożona
Ogólnopolski Strajk Kobiet
28 października 2020
nieczynne
wiecej
 Ogólnopolski Strajk Kobiet trwa.
Trzymamy się razem!
Na zdj. Kolaż z wykorzystaniem rzeźby "Tancerka" Josefa Lorenzla z 1 poł. XX wieku
Plik do druku: https://we.tl/t-OVKrBJhulV 
/media/blog/medium/XrKcaFo2Rj8OpBcC.png
Ogólnopolski Strajk Kobiet
28 października 2020
Poruszenia. Spotkania sztuki i psychoanalizy
17 października, 14:00
vol.4 wokół wystawy Hanny Żuławskiej
wiecej
PORUSZENIA. Spotkania sztuki i psychoanalizy
vol. 4 / wokół wystawy Hanny Żuławskiej
 
17 października (sobota) 14:00
Prowadzenie: Elźbieta Marchlewicz i Maria Szuster
Współorganizator: Kujawsko-Pomorskie Koło PTTP
 
wstęp bezpłatny, zapisy: bcs@horno.pl 
(max. 12 osób)
Osoby uczestniczące w spotkaniu proszone będą o zakrycie ust i nosa.
 
 
//
 
Jesteśmy przekonane, że przez całe życie zwracamy się ku innym. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w twórczości artystycznej. Uważamy, że w sztuce są pokazywane i twórczo przekształcane procesy, które zachodzą w każdym z nas - dzięki temu wszyscy możemy być odbiorcami.
Spotkanie odbiorcy ze sztuką jest zawsze spotkaniem nieświadomości dzieła artystycznego z naszą nieświadomością. W takiej przestrzeni może wyłonić się znaczenie, którego wcześniej nie było - PORUSZENIE.
Chcemy z Państwem porozmawiać o sztuce jako okazji do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego świata. Zapraszamy.
 
 
//
Prowadzące:
ELŻBIETA MARCHLEWICZ jest psychoterapeutką psychoanalityczną, członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Wcześniej szkoliła się i pracowała w nurcie psychoterapii integratywnej. Interesuje się wczesną relacją matki z dzieckiem i wpływem przekazu transgeneracyjnego oraz jego przejawami w pracy psychoterapeutycznej. Pracuje z osobami dorosłymi i parami.
MARIA SZUSTER jest psychoterapeutką psychoanalityczną i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i parami. Interesuje się możliwościami badania nieświadomości oraz zjawiskami z pogranicza psychoanalizy i codziennego funkcjonowania.
/media/blog/medium/2boRND25x7q3q4E6.png
Poruszenia. Spotkania sztuki i psychoanalizy
17 października, 14:00
wystawa | Hanna Żuławska (1908-1988)
do 25 października
Malarstwo i ceramika ze zbiorów rodzinnych Ewy Żuławskiej-Bogackiej
wiecej
Hanna Żuławska (1908-1988). Malarstwo. Ceramika.
ze zbiorów rodzinnych Ewy Żuławskiej-Bogackiej
 
18.09-25.10.2020
Bydgoskie Centrum Sztuki
Wernisaż 18.09, godzina 18:00
kuratorka: Alicja Buławka-Fankidejska
wystawa połączona ze sprzedażą
 
Na wystawie Hanny Żuławskiej w Bydgoskim Centrum Sztuki pokazane zostaną rzeźby ceramiczne oraz obrazy ze zbiorów rodzinnych Ewy Żuławskiej-Bogackiej.
To już kolejna wystawa w BCS, na której to artysta obejmuje rolę kuratora. Tym razem swoje spojrzenie pokaże Alicja Buławka-Fankidejska – artystka, której ulubionym obszarem działań są alternatywne metody wypalania ceramiki, obecnie asystentka w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP.
//
Alicja Buławka-Fankidejska: „Profesor Hanna Żuławska była niezwykłą osobowością, artystką wszechstronną i charyzmatycznym pedagogiem. Z wykształcenia malarka (studia artystyczne odbyła w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskała w 1947 roku w pracowni prof. Felicjana Kowarskiego), zajmowała się także ceramiką związaną z architekturą, polichromią, sgraffito, ceramiką użytkowo – dekoracyjną i rzeźbą ceramiczną. Była współzałożycielką Państwowego Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie w 1945 roku, późniejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, obecnie Akademii Sztuk Pięknych. To pod jej opieką w roku 1947 zaczęła funkcjonować Pracownia Ceramiki. W latach 1964-66, Hanna Żuławska pełniła funkcję dziekana Wydziału Rzeźby na gdańskiej PWSSP.
Na wystawie „Hanna Żuławska. Malarstwo.Ceramika” w Bydgoskim Centrum Sztuki, zaprezentujemy kilkadziesiąt prac artystki z lat 60. i 70., znajdujących się w zbiorach  prywatnych rodziny.
W obrazach Żuławskiej widać wrażliwe i wytrawne oko artystki: pejzaże, martwe natury, a przede wszystkim liczne sceny podpatrzone z „życia miasta”, w których przekłada ówczesną rzeczywistość na pełne koloru, często trochę ironiczne, a nawet pocieszające rozwiązania malarskie.
Przykłady prezentowanej na wystawie twórczości związanej z ceramiką, obrazują nowatorskie i autentyczne podejście do kształtowania materii ceramicznej. Wpływ malarstwa i  niezwykłe współgranie, balansowanie  rzeźby ceramicznej i malarstwa uwidacznia się w efektach formalnych oraz wielokrotnym powlekaniu i nawarstwianiu szkliwa, jego często strukturalnej, żużlowej fakturze i kolorystyce. Artystka mówiła: Ceramika zawsze czarowała mnie przez dotyk, głębię koloru, trwałość i blask szkliwa.”
Wernisaż z udziałem Ewy Żuławskiej-Bogackiej.
 
Organizator: Bydgoskie Centrum Sztuki
Partner: SDA Bydgoszcz
Patronat medialny: Polskie Radio PiK, Artinfo.pl


 
/media/blog/medium/s24hIrUGNH6yC3v3.jpg
wystawa | Hanna Żuławska (1908-1988)
do 25 października
Wystawa Kore przedłużona
do 12 września
wiecej
Wystawa Danki Jarzyńskiej "Kore" została przedłużona do 12 września. Zapraszamy!
/media/blog/medium/AVXf5MhW2qu74PXY.jpg
Wystawa Kore przedłużona
do 12 września
Kore - Danka Jarzyńska
17 lipca 2020
kuratorka: Adriana Majdzińska
wiecej
Kore | Danka Jarzyńska
wystawa rzeźb

kuratorka wystawy: dr hab. Adriana Majdzińska

17.07-5.09.2020


Kore to po grecku dziewczyna. A także źrenica. Starożytni Grecy wierzyli, że duszę w postaci maleńkiej dziewczynki można zobaczyć przez źrenicę oka. „Skąd mogli wiedzieć, że źrenica to jedyne okienko z widokiem na mózg, na jego nerwy wzrokowe? A gdzie dziś podziała się dusza?” pytał Andrzej Szczeklik w książce wydanej pod tym tytułem (Kraków 2007).Ta niezwykła książka była dla mnie drogowskazem w trudnym okresie życia i stała się inspiracją dla twórczości.

Nie można zajrzeć do wnętrza kamienia, ale rzeźbienie pozwala czasem rozpoznać w nim zarysy jakiegoś "okienka". Patrząc w nie, być może dowiadujemy się czegoś o własnej duszy, a na pewno o świecie, o strukturze materii i o samym patrzeniu. Niektóre z kamieni, w których pracuję, kryją wzory przypominające sieci neuronalne. Staram się od nich czegoś nauczyć, patrząc uważnie i tworząc formy sprzyjające koncentracji. Z czasem przekonałam się, dlaczego mózg posługuje się dwiema źrenicami: dopiero zbalansowanie sygnałów przesyłanych z obu stron pozwala uzyskać sensowny obraz. Na wystawie zaprezentuję prace, które na różne sposoby rozgrywają tę podwójność.


//

Danka Jarzyńska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2001), członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje głównie w klasycznych materiałach rzeźbiarskich. Laureatką Międzynarodowego Konkursu NanoArt109 im. profesora Tadeusza Malińskiego, Galerie Roi Doré w Paryżu (2017). Inicjatorka cyklu Plenerów Rzeźby w Granicie Gdańsk – Wyspa Sobieszewska i kuratorka jego I edycji pod hasłem „Wyspa w Granicie” (2017).
Więcej: www.dankajarzynska.pl

Patronat medialny: Artinfo.pl, Polskie Radio PiK, ZPAP Gdańsk, Wydawnictwo ZNAK
/media/blog/medium/gV87UnP9YMhqenX9.png
Kore - Danka Jarzyńska
17 lipca 2020
wyróżnienie | Ola Makuch
konkurs Sztuka Izolacji
Pudełko do wspomnień
wiecej
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE SZTUKA IZOLACJI 


ALEKSANDRA MAKUCH "Pudełko do wspomnień"
"Czas epidemii i odizolowania od najbliższych pozwolił nam zanurzyć się w siebie i nasze wspomnienia. Wspomnienia, które przekłamują, ubarwiają rzeczywistość, przedstawiają ją jednostronnie i wybiórczo. [...]
Zatem, jakim wspomnieniom pozwalamy uciec, a co zostawiamy w naszej pamięci? [...] Niektóre ze wspomnień, choć faktycznie dotyczą wydarzeń z naszego życia, możemy znać jedynie z drugiej ręki, zwłaszcza jeśli dotyczą naszego dzieciństwa. [...]
Moje pudełka to konkretne wspomnienia: wiosenne spotkanie plenerowe z najbliższą rodziną i przywitanie bocianów po zimowej rozłące, wernisaż przyjaciółki i celebrowanie jej sukcesu, odwiedziny chrześnicy i smak pierwszych truskawek prosto z gospodarstwa sąsiada.
Jak działa pudełko do wspomnień?
Praca jest interaktywna. Każde pudełko składa się z ruchomych klatek z pleksi, otoczonych z obu stron drewnianymi ramkami. Na każdej pleksi znajduje się przetransferowany fragment zrobionego przeze mnie analogowego zdjęcia (jedno pudełko to jeden film z aparatu). Każda pleksi to oddzielna mobilna kwadratowa klatka, półprzezroczysta, którą można oglądać z obu stron.
Gdzieniegdzie pojawiają się także suszone kwiaty i liście, które razem ze zdjęciami stanowią elementy „z przeszłości”. Oddając widzowi możliwość uporządkowania klatek według własnego uznania (możliwości jest wiele: od zmieniania kolejności, po obracanie ich o 90 stopni i lustrzane odbicia do wymieniania klatek między pudełkami) pozwalam na kształtowanie moich wspomnień przez osobę, która w nich nie uczestniczyła.
Zatem znając mechanizmy działania ludzkiej pamięci, a nuż kawałki moich wspomnień ułożą się i w Twoje wspomnienie, drogi widzu?"
Ola Makuch | Absolwentka Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytet Warszawski; socjolożka, naukowo zainteresowana kobiecym sportem drużynowym w Polsce; studentka 4. roku Wydziału Malarstwa Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie; zawodowo graficzka, projektuje dla organizacji non-profit, zajmujących się edukacją obywatelską.
 
/media/blog/medium/5qZjy2xcAdQFSQEU.png
wyróżnienie | Ola Makuch
konkurs Sztuka Izolacji
wyróżnienie | Paweł Masin
konkurs Sztuka Izolacji
Inside
wiecej
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE SZTUKA IZOLACJI
Paweł Masin | "Inside"
Paweł Masin | urodzony w Radomsku w 1998 r. Jest na drugim roku licencjatu z fotografii na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. W swoich pracach najczęściej sięga po fotografie i wizualne obiekty. 
 
/media/blog/medium/4PStSiYnIMAcUFST.jpg
wyróżnienie | Paweł Masin
konkurs Sztuka Izolacji
wyróżnienie | Patrycja Kurus
konkurs Sztuka Izolacji
Niepokój
wiecej
Patrycja Kurus | Urodziłam się 22 września 1990 r w Chełmie.
Jestem absolwentką Wydziału Malarstwa na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu.
Brałam udział w plenerach malarsko-rysunkowych (m.in. XVII Ogólnopolski Plener Malarsko-Rysunkowy w Kazimierzu Biskupim) oraz wystawach zbiorowych i indywidualnych swoich prac m.in. w Chełmie (Wystawa „Przyrodnicze inspiracje” w Muzeum Ziemi Chełmskiej, Wystawa indywidualna malarstwa „P. Kurus - Malarstwo” w Chełmskim Domu Kultury), Żyrardowie (Wystawa zbiorowa), Płocku (Wystawa zbiorowa „Poranek dzieciństwa…” w Płockiej Galerii Sztuki) oraz wielokrotnie w Warszawie (Wystawa konkursowa „Bright Spring” w Warsaw Trade Tower w Warszawie, Wystawa zbiorowa „Struktury” w MDK w Warszawie, Wystawa zbiorowa „Portret Doriana Gray’a” w Domu Kultury Świt w Warszawie).
W malarstwie pasjonuje się tematyką emocji nam bliskich: smutek niepokój, melancholia.  
 

W obrazie ukazuję negatywne emocje, które sprawiają, że zamykamy się w czterech ścianach, sami ze sobą ze swoimi myślami i problemami nie dopuszczając do siebie nikogo, nawet najbliższych.
Obraz jest częścią cyklu opowiadającego o niepokoju, depresji i melancholii oraz trudnościach związanych z tymi stanami.


 
/media/blog/medium/rzjOQ69KVhZmSk4H.jpg
wyróżnienie | Patrycja Kurus
konkurs Sztuka Izolacji
Wyróżnienie | Malwina Kowalewska
konkurs Sztuka Izolacji
Proksemika
wiecej
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE SZTUKA IZOLACJI 
MALWINA KOWALEWSKA "Proksemika"
 Malwina Kowalewska | Liceum plastyczne Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie ukończyła z wyróżnieniem na specjalizacji ceramiki w 2017 roku.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne z lat 2014-2017. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2017/2018, od 2018 studentka Wydziału Rzeźby i Intermediów na Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestniczka licznych plenerów i wystaw, w tym międzynarodowych.
Gratulujemy!
Proksemika – nauka zajmująca się badaniem wzajemnego wpływu relacji przestrzennych między osobami oraz między osobami a otoczeniem materialnym na relacje psychologiczne, sposób komunikacji, itp. [źródło: wikipedia]
#konkurs #sztukaizolacji
/media/blog/medium/8xPtVnENCqG1zR4i.jpg
Wyróżnienie | Malwina Kowalewska
konkurs Sztuka Izolacji
Wyróżnienie | Hertz Haus
konkurs Sztuka Izolacji
Nic się nie dzieje, dzieje się wszystko
wiecej
 Wyróżnienie w konkursie Sztuka Izolacji 
HERTZ HAUS "Nic się nie dzieje, dzieje się wszystko"
film dostępny na FB 

"Praca powstała w odpowiedzi na sytuację pandemii i izolacji. Jako artystki i jako jednostki dotknięte nową rzeczywistością, miałyśmy potrzebę odzwierciedlenia swojej reakcji na nią. Materiał wideo jest zapisem trzech ciał zafiksowanych na minimalnym geście, który reprezentuje poczucie izolacji specyficzne dla danej osoby, a także jest sposobem radzenia sobie z narzuconą sytuacją.
Poczucie ograniczenia dominuje wrażenia ciał, które, na co dzień wyrażają się w tańcu, oraz poprzez dotyk i ruch. Komunikują się na głębokim poziomie rozumienia detalu w ruchu, a także odczuwają ogromną potrzebę poczucia pracy mięśni, przyspieszonego tętna, gorąca, przesuwania się powięzi pod skórą i potu na skórze. Izolacja jest tym samym podwójnie odczuwalna dla ciała i wpływa na odczucia psychiczne. W tym ograniczeniu i deprywacji jest jednak miejsce na dokonanie niecodziennych obserwacji ciała, na jeszcze wnikliwszym poziomie, w minimalistycznym schemacie.
Poprzez ograniczenie bodźców do wizualnych i dźwiękowych i jedynie wewnętrzne poczucie zmian w ciele; poprzez rozwiniecie naturalnego pulsu ciała; aż do najprostszego dziecięcego uwolnienia energii otwieramy się na informacje. Jest to rodzaj systematycznej medytacji, która przez regulację i rytmizację ciała pozwala ukoić jego braki i dopuścić z wnętrza i zewnętrza przewartościowane treści.
 Zamknięto nas na klucz niepewności, zamknięto nas wewnątrz, gdzie otworzyły się nieskończone przestrzenie dzielone ciasnymi korytarzami. Wyruszyłyśmy w podróż do wnętrza, jako że tylko ten kierunek wydawał się słuszny. Z zamkniętymi oczami przesuwamy kształty, rzeźbiąc je w bardziej organiczne kształty.
Zdolności, które uwalniają się w nowej i obcej rzeczywistości, stają się po czasie nowymi zdolnościami w starej i znanej rzeczywistości. Następuje systematyczne uśpienie odczuwania zewnętrzem, które budzi się we wnętrzu, moszcząc sobie nowe środowisko do bytowania.
Uśpienie jest ograniczeniem pól, powierzchni widzenia, poruszania się, perspektywy wirują widząc rzeczy z bliska, pod innym kątem, oglądając sufity, podłogi, kąty, pory, ubytki, smugi. Ta przestrzeń widziana z bliska, ciasna, okazuje się przewrotnie na tyle chłonna i uprawialna, że stawiasz na niej obozowisko i nie wiesz na ile. Wnętrze, które przechwyciło zewnętrze umiejętnie prowadzi nas po nim, pozwala na jego przyjęcie. Stajemy się tym skrawkiem, który przylgnięty do nas podąża za każdym mikro krokiem, który stawiamy. Ostatecznie dzieje się tak, że nie odrywamy stóp od ziemi, to ona chodzi nie my, ciągnie się za nami jak fantomowy ogon.
Ciężko o lekkość. Oddechy chcą wybrzuszyć płuca, ale skrępowane ostatecznie osiągają stan niewiele ponad wklęsłość, wydychane powietrze odbija się od bliskości i maleńkości wszystkiego i szybko zawraca zmieniając się w duszność, zniekształcając postrzeganie. Zniekształcone postrzeganie, zniekształcone ergonomię ciała stają się powoli tym umoszczonym nowym miejscem, które otula ciasną ścianą i ciszą. Zniekształcone oczy widzą matowo, czując się podglądane, chowają się za szybą, szukają koloru. Moje obozowisko.
 I. Uratuje mnie tylko przestrzeń, która wyraźnie odbija moje myśli. Nic się nie dzieje. Czuję sens, rozwój, spokój. Zaskakuje mnie ilość zakrętów, mnogość pomieszczeń i faktur aranżacji. Im dłużej jestem w podróży, tym krótsza się wydaje. Dopuszczam najmniejsze szczegóły do swojej uwagi – okazują się decydujące.
II. Ucisk przestrzeni mnie otula. Nie ma rozstajów dróg, nie ma nawet czasem mnie, co rodzi silną potrzebę wydania komunikatu, najkrótszego manifestu, uszczypnięcia skóry, zimnego prysznica, wystawienia połowy ciała na słońce. Potem wraca ucisk, skóra znowu się napina i bieleje, aż traci czucie. Wracam do swojego inkubatora.
III. Upewniam się jak brzmi mój głos – czy nadal jest zawadiacki i pełen śmiechu. Wraca ze ścian trochę obcy, ale z czasem go oswajam. Mija napięcie ciała, rozluźniają się członki, przyjemnie ciążą u tułowia. Przyjemny spadek napięcia. Rozluźniam. Odpuszczam. Oddycham. Zaczyna się. Kumulacja energii w rozluźnionym ciele napiera. Fala odbija się, rozczłonkowuje, przechodzi przeze mnie. Ja wciąż generuje zamknięta w kilku ścianach. Mogę wszystko. Tylko ciągle mam koszmary. Wtapiam się w przestrzeń, idealnie dopasowuję do niej kąty i łuki swojego obrysu; nadal nie czuję się jak w domu.
 Hertz Haus – kolektyw tancerek, (w obecnym składzie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka). Założycielem zespołu jest Natalia Murawska.
Obecną siedzibą zespołu jest Zakład Kulturalny w Gdańsku - miejsce inicjatyw artystycznych z różnych dziedzin sztuki. Tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, fizycznego, a także z improwizacji i działań performatywnych i dążą tym samy do stworzenia własnego języka ruchu. Wzbogaceniem ich narracji często stają się sztuki wizualne (obok spektakli, tancerki podejmują projekty wideo artu). Zespół tworzą osoby o różnym doświadczeniu artystycznym, ale o wspólnej estetyce aranżacji tańca i teatru.
Dotychczasowe produkcje zespołu:
-„Her(t)z” [2018; chor. i wykonanie – Hertz Haus; 50 min.] - realizacja w ramach GFT/Trójmiejski Punkt Taneczny
-„102 i pół [2019; chor. i wykonanie – Magdalena Kowala i Joanna Woźna, 10 min.] – duet zdobył pierwsze miejsce w konkursie SoloDuo 2020 w Budapeszcie.
-„Solo na 4 kaski i stracony czas” [2019; reżyseria, choreografia i koncept - Anna Piotrowska; wykonanie – Hertz Haus; 60 min.] - realizacja w ramach GFT/Trójmiejski Punkt Taneczny
-„Unbody” [2020; realizowany w ramach Rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca, planowana premiera 09.09.2020 r.]
/media/blog/medium/dMsNob8OwanAgM1F.jpg
Wyróżnienie | Hertz Haus
konkurs Sztuka Izolacji
Trzecia nagroda | konkurs sztuka izolacji
Elena Vertikova
List
wiecej
TRZECIA NAGRODA w konkursie SZTUKA IZOLACJI
ELENA VERTIKOVA "List" (film dostępny na naszym FB)
Elena Vertikova - urodzona w 1984 roku na Syberii, obecnie mieszka w Gdańsku. Jej główne obszary działalności artystycznej to malarstwo i instalacja. Pracuje z tematem wody poprzez różne formy ekspresji artystycznej.
Obecnie jest studentką Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa (IV rok). Członkini organizacji Women Working With Light od 2018 roku. Uczestniczka licznych wystaw w kraju i za granicą. Bierze udział w międzynarodowych festiwalach sztuki w Rosji, Europie i Afryce. Stypendystka Miasta Gdańska (Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska w 2019 roku).
Gratulujemy!
 
/media/blog/medium/pyDzXwiB0fsLARD8.jpg
Trzecia nagroda | konkurs sztuka izolacji
Elena Vertikova
Trzecia nagroda | konkurs sztuka izolacji
Sprawy kluczowe
Tomasz Drewicz
wiecej
TRZECIA NAGRODA (ex aequo): Tomasz Drewicz
Sprawy kluczowe (wym. 90x90x40 cm)
Punktem wyjścia dla tego projektu była próba potraktowania problematyki związanej z "izolacją" jak również "infekcją" jako wartości pozytywnej. Zastanawiając się nad tym wyzwaniem doszedłem do wniosku, że przedmiotem o takiej właśnie naturze jest tradycyjny klucz patentowy. Jego zadaniem jest przecież ingerencja w zamek i ostatecznie zainfekowanie go w taki sposób aby móc go otworzyć. Może to być cokolwiek – na przykład drzwi do domu lub gabinetu, jak również sejf, szafka w szatni czy kłódka do roweru. Trzymając w ręku klucz otrzymujemy dostęp do wyselekcjonowanych treści.
Praca składa się z siedmiu złączonych ze sobą, przeskalowanych kluczy patentowych. Każdy z nich składa się z siedmiu warstw. Klucze te posiadają "wrąbki" w kształcie obecnej linii granicznej Polski, a złożone razem w odpowiedni sposób ukazują znany nam wszystkim kontur naszego kraju. Jak wiadomo Rzeczpospolita Polska graniczy dokładnie z siedmioma państwami (nie licząc granicy morskiej).
Cyfra 7 jest więc w tym przypadku zastosowana nieprzypadkowo i ma na celu powołanie wspomnianej wcześniej "wartości pozytywnej". Jest ona bowiem powszechnie uważana za liczbę szczęśliwą. Jej mistyczne konotacje na tym się jednak nie kończą. W wielu mitologiach i religiach świata jest symbolem całości, dopełnienia, symbolizuje związek czasu i przestrzeni. W Nowym Testamencie (Mt 18,21) oznacza pełnię i doskonałość, w religii judaistycznej kojarzyła się z siedmioma dniami tygodnia, siedmioma archaniołami. [...]. Starożytni filozofowie przypisywali jej własności opieki i władzy nad światem, kojarząc z siedmioma planetami. Pitagorejczycy uważali ją za najwyższą podstawową liczbę całkowitą. W wielu mitologiach stanowiła atrybut bogów, jej wartość była przedstawiana w architekturze, świętych pismach, przykazaniach i kosmologii.
Z drugiej strony mamy przecież jednak siedem grzechów głównych więc wydźwięk samej pracy nie do końca pozostaje prosty i jednoznaczny. W tym konkretnym przypadku owych siedem kluczy służy raczej wytwarzaniu granicy niż ich otwieraniu i choć w obliczu pandemii, nasza narodowa (jak i osobista) izolacja, zastosowana została dla naszego wspólnego dobra to jednak w dłuższej perspektywie trudno byłoby obronić jej pozytywną wartość."
 
Biogram:
Tomasz Drewicz | Ur. 29.04.1982 w Obornikach Wielkopolskich. Artysta, kurator, krytyk i animator kultury.
W latach 2001 - 2005 studiował na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnika Poznańska. W latach 2004 - 2009 na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Edukacji Artystycznej w dwóch specjalnościach: Promocja i Krytyka Sztuki oraz Pedagogika Sztuki. Dyplom w drugim zakresie (z Rzeźby) w pracowni prof. Marcina Berdyszaka. Od roku 2009 pracuje na macierzystej uczelni – obecnie na stanowisku adiunkta w 1 Pracownia Rzeźby i Działań Przestrzennych. W roku 2014 uzyskał stopień doktora sztuki.
Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2010 oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania w roku 2011. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych, między innymi „Komfort termiczny” w MCSW „Elektrownia” w Radomiu oraz „Ciepłem” i „Zaraz wracam” w Galerii AT w Poznaniu. Brał również udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Publikuje teksty w magazynach polskich i zagranicznych.
W swojej praktyce artystycznej zajmuje się przede wszystkim instalacją i obiektem. Często sięga również po inne media takie jak: fotografia, wideo a czasem również performance. Swoje realizacje nazywa „zdarzeniami”, a do ich współtworzenia często zaprasza odbiorców. W swoich ostatnich pracach rozpatruje zagadnienia związane z fenomenem Ciepła i Wymiany.
Mieszka i pracuje w Poznaniu.
 
/media/blog/medium/J8DedvolLGFuEyQa.jpg
Trzecia nagroda | konkurs sztuka izolacji
Sprawy kluczowe
DRUGA NAGRODA | KONKURS SZTUKA IZOLACJI
Natalia Galasińska
Zwyciężyłam
wiecej
DRUGA NAGRODA w konkursie SZTUKA IZOLACJI 

NATALIA GALASIŃSKA "Zwyciężyłam" / obiekty, na potrzeby wystawy online pokazane w formie filmu (całość na naszym Facebooku https://www.facebook.com/watch/?v=1445834552271005).

Natalia Galasińska - Urodzona w 1996 roku w Gryficach. Studiuje fotografię na Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się tworzeniem obiektów oraz fotografią. Interesuje ją tematyka polskiej wsi, głównie popegeerowska wieś Karnicie, z której pochodzi.
"W dzieciństwie zawsze bardzo chciałam dostać puchar. Moje koleżanki miały ich wiele za różne osiągnięcia: taniec, wiedzę, zawody sportowe. Ja nigdy w niczym nie byłam wystarczająco dobra, nigdy nie byłam najlepsza.
Drugą inspiracją była rozprzestrzeniającą się wraz z epidemią koronawirusa moda na domowe pieczywo. Zapach pieczonego chleba pojawił się po raz pierwszy w wielu domach. Zdjęcia wypieków trafiły na portale społecznościowe a lajki podbijały rywalizację pomiędzy domowymi piekarzami. Zwyciężyć można było na wielu etapach, samodzielnie zrobiony zakwas, który łatwo może się nie udać, czy znalezienie drożdży na półkach sklepowych, które nagle stały się towarem bardzo pożądanym i niedostępnym. Na szczęście zapas drożdży w mojej lodówce nigdy się nie kończy, kupiłam je przed tą całą modą, miałam też zakwas, kilka rodzajów mąki i sporą wiedzę na temat pieczenia chleba.
Z zapasów, które zgromadziłam upiekłam 5 pucharów z ciasta chlebowego. Każdy puchar zrobiony jest według innego przepisu i z innych składników. Pierwszy puchar jest żytni na żytnim zakwasie, drugi pszenno-żytni na zakwasie żytnim, trzeci pszenny na drożdżach, czwarty bezglutenowy na drożdżach i ostatni, dla mnie najtrudniejszy, pszenny na zakwasie pszennym. Wszystkie puchary dumnie stoją na półce w moim pokoju. Czuję, że zwyciężyłam."
Gratulujemy! I życzymy powodzenia w 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, którego nasza laureatka jest finalistką. 
/media/blog/medium/4Rd0MZeAU3reQvYT.jpg
DRUGA NAGRODA | KONKURS SZTUKA IZOLACJI
Natalia Galasińska
Wyniki konkursu Sztuka Izolacji
07 lipca 2020
wiecej
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu „Sztuka Izolacji”.
 
Dziękujemy za wszystkie 92 zgłoszenia, które napłynęły na nasz konkurs. W Waszych pracach zobaczyliśmy szaleństwo izolacji, samotność, tęsknotę, melancholię, ironię.
 
Choć sytuacja nieustannie się zmienia, w Waszych pracach pozostanie ślad tego najtrudniejszego, pierwszego etapu pandemii, gdy trudno było zrozumieć, co się dzieje i co będzie dalej.
 
Przed Wami laureatki i laureaci konkursu "Sztuka Izolacji":
I miejsce: Kamila Kobierzyńska „Sehnsucht z domu Gieni”
II miejsce: Natalia Galasińska „Zwyciężyłam”
III miejsce (ex aequo): Tomasz Drewicz „Sprawy kluczowe”
                                         Elena Vertikova „List”
 
Wyróżnienia:
 
Zuzanna Gillert i Kamil Składanek „Izoalienation”
Hertz Haus „Nic się nie dzieje, dzieje się wszystko”
Malwina Kowalewska „Proksemika”
Patrycja Kurus „Niepokój”
Ola Makuch „Pudełko do wspomnień”
Paweł Masin „Inside”
Alicja Paszkiel „Lekcje online”
Katarzyna Pitek „Rozłączeni”
Agata Polny „Matka boska Pandemiczna - Prze-ciąż-Ona”
Dariusz Sitek „Blaszany bębenek”
Wiktoria Sobota „Kontrast”
Natalia Spyrka „W zamknięciu”
Wojciech Ulman „Izolacja”
Sylwia Zdzichowska „Pomnit I”


Gratulujemy laureatkom, laureatowi oraz wszystkim wyróżnionym!
 
Wszystkie prace zaprezentujemy na naszym profilu FB oraz na stronie internetowej.
 
 
/media/blog/medium/h9NjpVlNDkVVJNAO.png
Wyniki konkursu Sztuka Izolacji
07 lipca 2020
Nagroda Główna | Konkurs Sztuka Izolacji
Kamila Kobierzyńska
Sehnsucht z domu Gieni
wiecej
"Podczas  izolacji  zajęłam  się  archiwum  rodzinnym  po  matce  mojego  ojca  -  od  zawsze  nazywanej  po prostu Gienią. Okazała się skrywać wiele sekretów, które odkrywaliśmy z każdym kolejnym dniem po jej nagłej śmierci.  Dożyła  późnej  starości,  a  całe  życie  zamieniła  w  jedną,  wielką  kolekcję.  Wszystko  w  sekrecie  przed najbliższymi, wszystko w imię pragnienia nieśmiertelności.
Sehnsucht   oznacza   tęsknotę,   smutek,   nostalgię.   Psychologia   określa   to   dążeniem   do   idealnego, jednocześnie  niemożliwego  do  spełnienia  doświadczenia.  W  swojej  pracy  użyłam  archiwalnych  fotografii  ze zbiorów  zmarłej  Gieni,  w  jednej  kopercie  były  zamknięte  celebracje  rodzinnych  świąt  -  nikt  nie  może  już  dziś rozpoznać  postaci  na  zdjęciach.  Średnioformatowe  negatywy,  głównie  z  lat  50  i  60  skrywają  za  rozmazaną
warstwą  obrazu  rodzinnego  świętowania  coś  więcej  niż  tylko  zapis  spotkania.  Nie  wszyscy  wyglądają  na zadowolonych, niektóre postacie wręcz wymykają się z ostrego oka aparatu, a niewątpliwie selekcja i zamknięcie ich  razem w jednym  miejscu  było  potrzebą  zatrzymania  pewnych  uczuć.  Uczuć,  które  zdawałoby  się charakteryzują  każdą  babcię  -  ciepło,  gościnność,  radość  z  przebywania  z  bliskimi...  to  było  obce  wszystkim, którzy  przeszli  przez  dom  Gieni.  Czasem  myślę,  że  rolę  towarzyszy  życia  przejęły  gromadzone  przez  nią przedmioty.
W  jej  kolekcjach  (nazywam  je  kolekcjami,  ponieważ  w  większości  nie  spełniały  swoich  użytkowych funkcji)  upchniętych  w  każdy  kąt  domu  poza  znacznymi  ilościami  nieużywanych,  niepasujących  ubrań,  setek kilogramów  dóbr  w  postaci  czekolady,  kawy  i  perfum  lat  z  80,  ogromu  przeterminowanych  produktów spożywczych, zeszytów, urządzeń (oraz list tych wszystkich rzeczy) znalazłam też sporo talerzy. Większość z nich została  już  „zjedzona”  dawno  temu. W  miejscu,  szkliwa  pokryłam  je  emulsją  fotograficzną  i  odbiłam  na  nich obraz  z  wyżej  opisanych  negatywów,  z  kolekcji  Gieni  powstała  moja  kolekcja  -  talerze  nie  spełniają  już  swojej roli, ale jakoś nie mogłam ich wyrzucić....
Odnoszę  tę  propozycję  działania  do  innych  moich  praktyk  artystycznych  wokół  badania  traumy transgeneracyjnej.   Niemieckie   słowo   bezsprzecznie   kojarzy   mi   się   z   babcią,   która   była   pochodzenia niemieckiego, a przeżycia wojenne z pewnością odcisnęła na niej piętno - od kiedy pamiętam w wypowiedziach wtrącała  niemieckie  wyrażenia.  Prowadziła  też  korespondencję  oraz  sporo  list.  Z  analizy  jej  poszczególnych działań, a czasem obsesji wynika, że jednocześnie tęskniła i kazała tęsknić."
Biogram:
Mieszkam i pracuję w Poznaniu. Od 2014 roku współtworzę II Pracownię na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego  w  Poznaniu  oraz  Pracownię  Fotografii  w  Centrum  Kultury  Zamek  w  Poznaniu.  Studiowałam rejestrację  filmową  i  telewizyjną  w  Instytucie Twórczej  Fotografii  na  Uniwersytecie  Śląskim  w  Opawie  oraz Fotografię  na  Uniwersytecie  Artystycznym  w  Poznaniu.  Głównym  polem  moich  zainteresowań  jest  pojęcie indywidualnej  pamięci,  postpamięć  pokoleń,  ich  tożsamość.  Podczas  projektów  zapraszam  do  współpracy społeczności,  analizuję  związki  człowieka  z  otoczeniem,  a  także  szeroko  pojęte  archiwa. W  ramach  działalności artystycznej  organizuję  działania  z  udziałem  publiczności  oraz  warsztaty.  Od  2019  roku  realizuję  projekt doktorski „Kiedy kwitną wiśnie. Postpamięć i transmisja traumy.”
/media/blog/medium/szXoMZxvUEWl2f6D.jpg
Nagroda Główna | Konkurs Sztuka Izolacji
Kamila Kobierzyńska
Zmiana daty ogłoszenia wyników konkursu
6 lipca
Wyniki konkursu Sztuka Izolacji ogłosimy 7 lipca!
wiecej
Drogie Artystki i drodzy Artyści uczestniczący w naszym konkursie Sztuka Izolacji!
Otrzymaliśmy 92 zgłoszenia, za które wszystkim ogromnie dziękujemy. Wysoki poziom nadesłanych prac sprawił, że potrzebujemy nieco więcej czasu na wydanie werdyktu.
Wyniki konkursu ogłosimy we wtorek 7 lipca. 
Dziękujemy za cierpliwość!

 
/media/blog/medium/SV3pegekXTQI1ctB.png
Zmiana daty ogłoszenia wyników konkursu
6 lipca
oprowadzanie z udziałem artystów
1 lipca, 18:00
Postacademism | Anna Niestatek & Maciej Zakrzewski (zapisy bcs@horno.pl)
wiecej
Oprowadzanie z udziałem artystów
Postacademism | Anna Niestatek & Maciej Zakrzewski

1 lipca (środa), 18:00

zapisy na bcs@horno.pl (liczba miejsc ograniczona)


//

Oprowadzający:

Anna Niestatek /fontAnna/ (rocznik 1991) - artystka dźwiękowa, wokalistka, dyrygentka, performerka, eksperymentatorka, autorka instalacji, poszukiwaczka indywidualnych, awangardowych form ekspresji wokalnej. Inspiracją w jej działaniach artystycznych jest metoda pracy „Voice and Body” Zygmunta Molika oraz praca organiczna. W twórczości solowej jako medium wykorzystuje głównie głos i ciało. Współpracuje z muzykami sceny niezależnej. Współtworzy zespół Salimara, prowadzi i dyryguje Bydgoską Orkiestrą Improwizowaną. Jest autorką koncepcji laboratoriów badania ciała i głosu w improwizacji oraz pieśni z różnych regionów świata.
Absolwentka Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej w klasie śpiewu i dyrygentury. Studentka kierunku Intermedia na ASP w Gdańsku oraz UAP w Poznaniu.
Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
https://soundcloud.com/user-70716070
https://vimeo.com/user107594699Maciej Zakrzewski (rocznik 1983) - fotograf, aktor, muzyk, nauczyciel, podróżnik, Absolwent Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM). W szczególności i najchętniej fotografuje teatr, taniec oraz szeroko rozumiane działania performatywne. Pięciokrotny finalista oraz zeszłoroczny laureat głównej nagrody w Konkursie Fotografii Teatralnej, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, laureat Medalu Młodej Sztuki “Głosu Wielkopolskiego” 2018 r. Zamieszkały w Poznaniu, tworzy na terenie całego kraju.
www.foto-teatr.pl


Wystawę zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy / bydgoszcz.pl


//


Uczestnicy oprowadzania proszeni będą o zakrycie ust i nosa (maseczki, chusty, przyłbice) oraz włożenie rękawiczek ochronnych.
W trosce o Wasze i nasze bezpieczeństwo, ograniczyliśmy liczbę uczestników spotkania do 14 osób, prosimy o zapisy pod adresem bcs@horno.pl
/media/blog/medium/fBCPideol9sJcbmY.png
oprowadzanie z udziałem artystów
1 lipca, 18:00
Poruszenia | spotkania sztuki i psychoanalizy
4 lipca, 14:00
vol. 3 / wokół wystawy Postacademism | Anna Niestatek & Maciej Zakrzewski
wiecej
Poruszenia. Spotkania sztuki i psychoanalizy

vol. 3 / wokół wystawy Postacademism - Anna Niestatek & Maciej Zakrzewski

4 lipca (sobota) 14:00
Prowadzenie: Elźbieta Marchlewicz i Maria Szuster

Uwaga!
wstęp bezpłatny, zapisy: bcs@horno.pl 
(max. 14 osób)


//


Pragniemy Państwa zaprosić na Poruszenia, czyli trzecie już spotkanie sztuki i psychoanalizy. Spotkanie pozwoli nam na podzielenie się z innymi odbiorem, rozumieniem i skojarzeniami wokół dzieł na wystawie Postacademism Anny Niestatek i Macieja Zakrzewskiego. Myślimy o „Spotkaniach…” jak o możliwości pobycia razem we wspólnej przestrzeni między dziełem a nieświadomością każdego z nas.

Tym razem spotkamy się w przestrzeni galerii. Wystawa Postacademism wymaga bezpośredniego odbioru, instalacje dźwiękowe i przestrzenne trzeba poczuć, usłyszeć, dotknąć, doświadczyć. Uczestnicy spotkania proszeni będą o zakrycie ust i nosa (maseczki, chusty, przyłbice) oraz włożenie rękawiczek ochronnych.

 W trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo, ograniczyliśmy liczbę uczestników spotkania do 14 osób, prosimy o zapisy pod adresem bcs@horno.pl

//


Jesteśmy przekonane, że przez całe życie zwracamy się ku innym. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w twórczości artystycznej. Uważamy, że w sztuce są pokazywane i twórczo przekształcane procesy, które zachodzą w każdym z nas - dzięki temu wszyscy możemy być odbiorcami.

Spotkanie odbiorcy ze sztuką jest zawsze spotkaniem nieświadomości dzieła artystycznego z naszą nieświadomością. W takiej przestrzeni może wyłonić się znaczenie, którego wcześniej nie było - PORUSZENIE.

Chcemy z Państwem porozmawiać o sztuce jako okazji do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego świata. Zapraszamy.//

ELŻBIETA MARCHLEWICZ jest psychoterapeutką psychoanalityczną, członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Wcześniej szkoliła się i pracowała w nurcie psychoterapii integratywnej. Interesuje się wczesną relacją matki z dzieckiem i wpływem przekazu transgeneracyjnego oraz jego przejawami w pracy psychoterapeutycznej. Pracuje z osobami dorosłymi i parami.

MARIA SZUSTER jest psychoterapeutką psychoanalityczną i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i parami. Interesuje się możliwościami badania nieświadomości oraz zjawiskami z pogranicza psychoanalizy i codziennego funkcjonowania.
/media/blog/medium/SGhTN85OZZmwJgii.png
Poruszenia | spotkania sztuki i psychoanalizy
4 lipca, 14:00
Postacademism - Anna Niestatek & Maciej Zakrzewski
16 czerwca 2020
wystawa
wiecej
POSTACADEMISM – Anna Niestatek & Maciej Zakrzewski
 
wystawa
16.06-11.07.2020 r.
 
 
Artystka postanowiła przymierzyć sylwetki i historie najznamienitszych przedstawicielek akademizmu w sztuce i muzyce. Tym samym zmierzyć się z tonalnością, sztywnym kanonem piękna sugerowanym przez zastałe w swych przekonaniach szkoły i uczelnie artystyczne oraz media. Dokonuje rozpoznania i retrospekcji, rozkładając możliwe do przybrania formy akademizmu na czynniki pierwsze. W gronie przymierzonych znalazły się m. in. Maria Callas, Grażyna Bacewicz, Frida Kahlo, Camille Claudel czy Sylvia Plath.
 
Wystawa obejmować będzie serię fotografii będących pastiszem kultowych, najbardziej zakodowanych w umyśle odbiorców klatek fotograficznych, wykonanych w technice natychmiastowej (polaroid peel-apart film oraz sx-70) oraz przy użyciu klasycznych materiałów światłoczułych (średni format). Na ekspozycję złożą się także instalacje oraz obiekty.
 
//
 
Anna Niestatek /fontAnna/ (rocznik 1991) - artystka dźwiękowa, wokalistka, dyrygentka, performerka, eksperymentatorka, autorka instalacji, poszukiwaczka indywidualnych, awangardowych form ekspresji wokalnej. Inspiracją w jej działaniach artystycznych jest metoda pracy „Voice and Body” Zygmunta Molika oraz praca organiczna. W twórczości solowej jako medium wykorzystuje głównie głos i ciało. Współpracuje z muzykami sceny niezależnej. Współtworzy zespół Salimara, prowadzi i dyryguje Bydgoską Orkiestrę Improwizowaną. Jest autorką koncepcji laboratoriów badania ciała i głosu w improwizacji oraz pieśni z różnych regionów świata.
Absolwentka Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej w klasie śpiewu i dyrygentury. Studentka kierunku Intermedia na ASP w Gdańsku oraz UAP w Poznaniu.
Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
https://soundcloud.com/user-70716070
https://vimeo.com/user107594699
 
 
 
Maciej Zakrzewski (rocznik 1983) - fotograf, aktor, muzyk, nauczyciel, podróżnik, Absolwent Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM). W szczególności i najchętniej fotografuje teatr, taniec oraz szeroko rozumiane działania performatywne. Pięciokrotny finalista oraz zeszłoroczny laureat głównej nagrody w Konkursie Fotografii Teatralnej, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, laureat Medalu Młodej Sztuki “Głosu Wielkopolskiego” 2018 r. Zamieszkały w Poznaniu, tworzy na terenie całego kraju.
www.foto-teatr.pl
 
 
Wystawę zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

dokumentacja / fot. M. Zakrzewski
 
 
 
/media/blog/medium/ieNWrtGIjK0OZqoh.jpg
Postacademism - Anna Niestatek & Maciej Zakrzewski
16 czerwca 2020
Wykład online | dr Dorota Grubba-Thiede
2 czerwca, 16:00
Stanisław Horno-Popławski. Od poezji w kamieniu do feminizmu. Kontekst sztuki ziemi
wiecej
wykład dr Doroty Grubba-Thiede
2/06 (wtorek), 16:00
spotkanie online na platformie ZOOM, transmisja na FB
link wkrótce

Obcowanie z niejednorodną obfitością prac Stanisława Horno-Popławskiego (14 VII 1902-5 VI 1997) wprowadza w stan wyciszenia, refleksji nad kruchością i przemijalnością świata. Zwłaszcza późne rzeźby odarte są z ponadczasowej dumy, pulsując na granicy bytu i nicości, narodzin i obumierania, wzrostu i zaniku. Obiekty są niekiedy brutalnie doświadczone, „zranione" do samego wnętrza.

Sędziwy rzeźbiarz mawiał: „Nawróciłem się do antyku, ale takiego jaki jawi się on nam dzisiaj, a nie z czasów Peryklesa". Najbardziej inspirujące stały się dla niego zdruzgotane, naznaczone piętnem wieków torsy bez głowy i kończyn, twarze bez oczu, fryzy wyrwane hakami, obite na statkach, ponownie wyniesione na muzealnych „ołtarzach". Sięgał po kamienie nadwątlone w swojej trwałości, naznaczał metawrażliwością swojej ręki. Charakter „pisma" tych rzeźb jest najbardziej przejmującym aspektem jego twórczości, wyróżnikiem wśród wielu zjawisk sztuki.

W wykładzie położony będzie nacisk na ważną w oeuvre Stanisława Horno-Popławskiego ikonosferę dedykowaną losom kobiet.
Do dziś szepczącymi arcydziełami współczesnej rzeźby są np. Hadasa, Tehura (z lat 30.-60. XX w.), cykl Ranna Łączniczka (lata 60.-70.), Biała głowa (1980), wreszcie cały taoistyczny zbiór pt. Sen Kamienia, onirycznych, intuicyjnie archetypowych, symbolicznych a zarazem metakulturowych kobiecych głów, który rozwijał do ostatnich dni życia. Od najwcześniejszych lat proces twórczy artysta opierał o mnogość wędrówek i uważne obserwacje Ziemi, Powietrza, Ognia i Wody, co w wykładzie stanie się pretekstem do przypomnienia innych twórców z międzynarodowego obiegu sztuki, z kręgu land artu, arte-povera, odnoszących się do filozofii Rudolfa Steinera, wreszcie z feministycznym fenomenem Goddess Art [sztuką bogiń], rozwijanym m.in. przez Anę Mendietę od lat 70.

Sztuka bogiń ustanowiła miękką antytezę militaryzmu, patriarchalnej dominacji opartej o surowe prawa, wręcz kulturową hegemonię. Jak pisał Marcin Giżycki, u podstaw Goddess Art tkwi wiara, „że w kultach bogiń można znaleźć afirmację uniwersalnej kobiecości jako siły sprawczej w przyrodzie” . Uważnie analizując twórczość Stanisława Horno-Popławskiego, od pierwszej nagrodzonej rzeźby, portretu Antosi Grzymajło z Kalina (1928), do patrzącej w niebo onirycznej, archetypowej, przeskalowanej kamiennej formy z cyklu Sen Kamienia, rozpoznajemy antycypacyjne pierwiastki w sztuce mistrza kamiennej rzeźby współczesnej, poety rzeźby polskiej, który „kamienie nauczył śpiewać”.

Dekonstrukcje ugruntowanych przez wieki „rytuałów wojny”, ponawiane przez Stanisława Horno-Popławskiego w jego sztuce, poprzez wniknięcie w indywidualną historię, w problematykę przekraczającą biało czarną perspektywę: zwycięzca – podbity, dobry- zły, kierują ku problematyce ofiary i wartości indywidualnego życia na ziemi.

//

DOROTA GRUBBA-THIEDE: doktor nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki (2009), magister Ochrony Dóbr Kultury (2000) i magister sztuki [na kierunku Rzeźba, 2005], absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, laureatka Konkursu gdańskiej Fundacji im. Dr Katarzyny Cieślak na najlepszą pracę doktorską i magisterską związaną z tematyką Pomorza, które to wyróżnienie otrzymała za napisaną pod kierunkiem prof. Jerzego Malinowskiego pracę magisterską pt. „Życie i twórczość Stanisława Horno-Popławskiego w kontekście sztuki XX wieku”.

Autorka miała zaszczyt poznać osobiście profesora Stanisława Horno-Popławskiego w czasie spotkań w 1997 r., w jego rodzinnym domu w Sopocie, do których doszło dzięki życzliwości P. Jolanty Ronczewskiej – córki artysty i P. Ingi Stanisławy Popławskiej – jego żony. Nagrodzony tekst, w którym autorka starała się zawrzeć bezcenne doświadczenia Rozmów z Artystą, został po redakcjach prof. Jerzego Malinowskiego i we współpracy z Rodziną Rzeźbiarza, wydany w w formie albumu-monografii pt. Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) – Droga sztuki – sztuka drogi (2002, wydawca Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, publikacja towarzyszyła wystawie monograficznej pod tym samym tytułem, kuratorowanej przez autorkę).

Dorota Grubba-Thiede jest adiunktem w Zakładzie Historii i Teorii Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, członkinią Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, oraz AICA Int. i AICA Sekcja Polska. Autorka wielu publikacji i wystaw.
 
il. Stanisław Horno-Popławski, Problem, 1982, fot. Jerzy Hajdul
/media/blog/medium/i3r5yeZbXMWurC1X.jpg
Wykład online | dr Dorota Grubba-Thiede
2 czerwca, 16:00
Nowe godziny otwarcia
od czerwca
Od czerwca zapraszamy również w soboty i niedziele handlowe od 11 do 16. Od poniedziałku do piątku bez zmian: od 12 do 17.
wiecej
/media/blog/medium/XCFBtLySoEihU3oF.jpg
Nowe godziny otwarcia
od czerwca
Stanisław Horno-Popławski
25 maja do 3 czerwca
wystawa pomników i rzeźby plenerowej
wiecej
Stanisław Horno-Popławski
wystawa rzeźb z kolekcji Bydgoskiego Centrum Sztuki
WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO 3/06
25.02-3.06 (z przerwą)


Pandemia przerwała wystawę naszego patrona, Stanisława Horno-Popławskiego. Galeria została zamknięta 12 marca, a rzeźby czekały na ponowne otwarcie naszych drzwi.

Od 25 maja do 3 czerwca możecie zobaczyć naszą urodzinową wystawę w nowych godzinach otwarcia. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 17.

Prosimy o zachowanie wszelkich środków ostrożności zgodnie z nowym regulaminem.

Wprowadziliśmy dla Waszego i naszego bezpieczeństwa nowe zasady:
 W budynku może przebywać maksymalnie 7 osób zwiedzających.
 Należy zasłonić usta i nos (maseczki, chusty, przyłbice).
 Należy zachować odległość min. 2 metrów od innych zwiedzających.
 Nie ma możliwości zwiedzania grupowego, korzystania ze stanowisk VR oraz szatni.

Zapraszamy!

//

Na wystawie pokazujemy fragment naszej kolekcji rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego. Przyglądamy się bliżej jego twórczości pomnikowej. Rzeźbom towarzyszą zdjęcia i wycinki prasowe z prywatnego archiwum artysty.

Stanisław Horno-Popławski (1902-1997):
W Warszawie Hornowskim symbolem jest pomnik Adama Mickiewicza – swoiste art deco wdzierające się niejako w siermiężny klimat socjalizmu Pałacu Kultury Nauki i Sztuki. Rzeźbiarski Białystok to perfekcyjne Praczki – najbardziej charakterystyczny element miejskich Plantów. Gdzieś w cieniu Praczek kryją się inne dowody geniuszu Horno: Chrystus na ołtarzu głównym, Matka Boska w ołtarzu zewnętrznym i Chrystus Dobry Pasterz na galerii dziedzińca kościoła św. Rocha. W Słupsku Horno-Popławski pozostawił po sobie pomnik Karola Szymanowskiego, w Bydgoszczy – monument Henryka Sienkiewicza w parku Jana Kochanowskiego oraz Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
/media/blog/medium/hUoMOP0VJRSyKqyp.png
Stanisław Horno-Popławski
25 maja do 3 czerwca
Sztuka Izolacji
do 30 czerwca
Konkurs dla artystek i artystów
wiecej
SZTUKA IZOLACJI
Konkurs dla artystek i artystów
zgłoszenia do 30.06.2020 r. | bcs@horno.pl
 
Gdy izolacja społeczna stała się warunkiem bezpieczeństwa, cała ludzka nadprodukcja, nadmiarowość przeniosła się do Internetu. Czas pandemii to trudny czas dla artystek i artystów. Pozbawieni często praw pracowniczych, ubezpieczenia zdrowotnego, stanęliście w obliczu niezwykle wymagającej sytuacji. Jako miejsce kultury, chcielibyśmy pośredniczyć w zapewnieniu kontaktu z odbiorcami i pomóc Wam przetrwać ten okres.
 
Zapraszamy artystki i artystów do nadsyłania prac o swoim doświadczeniu izolacji. Czym dla Was jest izolacja, czy wpłynęła na Waszą twórczość?  Czekamy na prace o teraźniejszości, o dziwnej codzienności, ale również o przyszłości – o, miejmy nadzieję, lepszej „nowej normalności”.
 
Jak aplikować?
Czekamy na Wasze prace w dowolnej technice umożliwiającej prezentację online. Może to być np. fotografia rzeźby czy obrazu, szkic, ale również wideo czy projekt performensu.
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca pod adresem bcs@horno.pl. W temacie wiadomości prosimy wpisać „Konkurs: Sztuka izolacji”.
Załączniki nie powinny przekraczać 10MB. W przypadku większych plików cyfrowych prosimy o przesłanie załączników przez Wetransfer.
 
 
Trzy wybrane przez nas prace otrzymają nagrody w wysokości:
 • I miejsca 3000,00 zł
 • II miejsce 2000,00 zł
 • III miejsce 1000,00 zł
Wszystkie wyróżnione dzieła zaprezentujemy online w formie galerii konkursowej.
Pełen regulamin konkursu: https://tiny.pl/77frx
 
/media/blog/medium/jWahQdVwafV5R4tv.png
Sztuka Izolacji
do 30 czerwca
Regulamin konkursu
19 maja 2020
dostępny również pod adresem: https://tiny.pl/77frx
wiecej
REGULAMIN
 
 1. Organizatorem konkursu “SZTUKA IZOLACJI” (dalej: Konkurs) jest Fundacja Take Care, ul. Fordońska 248G, 85-766 Bydgoszcz, NIP 5542920604, REGON 341404963, email: bcs@horno.pl, zwana dalej Organizatorem.
 2. W Konkursie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych (dalej Uczestnik/ Uczestnicy).
 3. Celem Konkursu jest wyłonienie prac, które zostaną zaprezentowane online jako galeria o nazwie “SZTUKA IZOLACJI” (dalej: Galeria). Galeria dostępna będzie od dnia 5 lipca 2020 r. do dnia 17 lipca 2020 r.  na stronach internetowych Bydgoskiego Centrum Sztuki:
  • WWW: bcs.bydgoszcz.pl
  • FACEBOOK: facebook.com/bcs.horno
 4. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu udostępnienia Galerii ze względu na okoliczności pozostające poza kontrolą Organizatora, a w szczególności, ze względu na sytuację epidemiczną i pandemiczną wywołaną wirusem
  SARS CoV-19.
 5. Szczegółowy opis tematu Konkursu stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
 6. Uczestnicy zobowiązują się do zgłaszania prac wyłącznie drogą elektroniczną. Prace nadsyłane w innej formie nie zostaną przyjęte.
 7. Konkurs ma charakter otwarty, jeden Uczestnik może zgłosić do Konkursu tylko jedną Pracę. Praca musi spełniać następujące warunki techniczne:
  1. Zgłoszenie musi zostać wysłana na adres poczty elektronicznej bcs@horno.pl,
  2. Rozmiar pliku z Pracą wysłany jako załącznik może wynosić maksymalnie 10MB,
  3. Pliki większe niż 10MB muszą zostać przesłane za pośrednictwem serwisu WeTransfer (https://wetransfer.com/), podczas udostępniania pliku za pośrednictwem serwisu WeTransfer należy oznaczyć plik tak, by umożliwiał on identyfikację autora,
  4. Dopuszczalne formaty: JPG, JPEG, PNG, PDF, MOV, MP4, AVI.
 8. Zgłoszenia do Konkursu będą przyjmowane do dnia 30.06.2020 r. Ogłoszenie listy Prac wybranych w Konkursie do zaprezentowania w Galerii nastąpi w dniu 05.07.2020 r. Organizator zastrzega sobie prawo do wydłużenia tych terminów, o czym poinformuje za pośrednictwem stron internetowych wskazanych w pkt. 3 Regulaminu.
 9. W celu zgłoszenia udziału w Konkursie należy przesłać wiadomość ze zgłoszeniem wyłącznie drogą mailową na adres bcs@horno.pl, dopisując w temacie wiadomości “Konkurs: Sztuka izolacji”. W treści wiadomości muszą znaleźć się:
  1. Załącznik z Pracą konkursową o rozmiarze nie większym niż 10MB lub link do Pracy konkursowej w serwisie WeTransfer (https://wetransfer.com/) – zgodnie z wytycznymi wskazanymi w pkt. 7 Regulaminu,
  2. Biogram Uczestnika,
  3. Dane kontaktowe Uczestnika.
 10. Organizator poinformuje zgłaszającego drogą mailową o przyjęciu zgłoszenia. Zgłoszenia niepełne i/lub nieprawidłowe nie będą akceptowane, a Organizator nie ma obowiązku wzywania do ich uzupełnienia czy poprawienia. Organizator może wyrazić zgodę na późniejsze uzupełnienie lub poprawienie zgłoszenia nadesłanego w terminie.
 11. W celu uzyskania dodatkowych informacji o pracy zgłoszonej do Konkursu, Organizator zastrzega sobie prawo do kontaktu z wybranymi Uczestnikami i ustalenia indywidualnych zasad prezentacji prac konkursowych.
 12. Wszystkie prawidłowe zgłoszenia nadesłane w terminie wskazanym w pkt. 8 niniejszego Regulaminu wezmą udział w Konkursie, w ramach którego jury powołane przez Organizatora dokona wyboru prac, które zostaną zaprezentowane w Galerii online “SZTUKA IZOLACJI”. Spośród prac jury wskaże prace, które zajęły 3 (trzy) pierwsze miejsca (I miejsce, II miejsce oraz III miejsce). Werdykt jury jest ostateczny i nie przysługuje od niego odwołanie.
 13. Prace zgłoszone do Konkursu muszą stanowić utwór, do którego zgłaszającemu je Uczestnikowi Konkursu przysługują pełne autorskie prawa majątkowe i autorskie prawa osobiste, bez jakichkolwiek ograniczeń, oraz które nie mogą naruszać jakichkolwiek praw osób trzecich ani obowiązujących przepisów prawa. Uczestnik zgłaszający prace do Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za naruszenie praw osób trzecich i zobowiązany jest do zaspokojenia wszelkich roszczeń zgłoszonych w tym zakresie wobec Organizatora. Uczestnik niniejszym zwalnia Organizatora z wszelkiej odpowiedzialności za ww. naruszenia.
 14. Zgłoszenie udziału w Konkursie jest jednoznaczne z zaakceptowaniem niniejszego Regulaminu. Naruszenie postanowień Regulaminu może prowadzić do wykluczenia z udziału w Konkursie, co następuje decyzją Organizatora.
 15. Zgłoszenie pracy do Konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody Uczestnika na utrwalanie, powielanie zapisu Pracy/Prac tylko i wyłącznie w celach rozstrzygnięcia Konkursu.
 16. Uczestnik Konkursu, którego praca została wytypowana do zaprezentowania w Galerii jako taka, która zajęła jedno z 3 (trzech) pierwszych miejsc, o których mowa w pkt. 12, udzieli Organizatorowi niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie i czasowo licencji do zgłoszonych Prac. Udzielenie licencji następuje odpłatnie, a honorarium zostało określone w pkt. 17 niniejszego Regulaminu i obejmuje wszystkie pola eksploatacji znane w dniu zawarcia umowy, w szczególności: publiczne wystawienie prac; powielanie i utrwalanie prac dowolną techniką, w tym digitalizowanie; wprowadzanie utworów do pamięci komputera oraz sieci publicznej Internet; zwielokrotnianie utrwalonych egzemplarzy prac w postaci folderów informacyjnych oraz innych materiałów promocyjnych oraz wydawnictw Organizatora i podmiotów współpracujących z Organizatorem. Organizator zastrzega możliwość rozszerzenia katalogu pól eksploatacji w umowie licencyjnej, o której mowa w pkt. 17 niniejszego Regulaminu.
 17. Uczestnikom Konkursu, których prace zajęły 3 (trzy) pierwsze miejsca, przysługiwać będzie honorarium w wysokości: I miejsce 3000,00 zł brutto, II miejsce 2000,00 zł brutto, III miejsce 1000,00 zł brutto. Podstawą do wypłacenia honorarium będzie umowa licencyjna oraz wystawiony przez Uczestnika rachunek.
 18. W uzasadnionych wypadkach Organizator uprawniony jest do zmiany niniejszego Regulaminu, w tym ogłoszonych terminów, jak również w wypadkach gdy przeprowadzenie Konkursu stanie się niemożliwe lub też poważnie utrudnione, w tym w szczególności ze względu na okoliczności pozostające poza kontrolą Organizatora, a w szczególności, ze względu na sytuację epidemiczną i pandemiczną wywołaną wirusem SARS CoV-19. Konkurs może zostać odwołany przez Organizatora, o czym powiadomi on niezwłocznie poprzez zamieszczenie stosownego ogłoszenia na stronach internetowych wskazanych w pkt. 3 niniejszego Regulaminu.
 19. Wszelkie uwagi i reklamacje dotyczące przebiegu Konkursu należy zgłaszać pocztą elektroniczną na adres e-mail: bcs@horno.pl lub pocztą tradycyjną na adres Organizatora (Fundacja Take Care, ul. Fordońska 248 G, 85-766 Bydgoszcz). Reklamacje zostaną rozpatrzone w terminie 14 dni od dnia otrzymania (decyduje data wysłania odpowiedzi na reklamację przez Organizatora). Odpowiedź na reklamację zostanie przesłana na adres e-mail, z którego wysłana została reklamacja, a w wypadku reklamacji przysłanej pocztą tradycyjną – na adres nadawcy lub inny wskazany w reklamacji jako adres do korespondencji.
 20. Administratorem danych osobowych Uczestników jest Organizator. Dane osobowe będą przetwarzane w celu przeprowadzenia Konkursu, korzystania z udzielonej licencji oraz publikacji prac w Galerii online. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne w celu zgłoszenia uczestnictwa w Konkursie. Dane osobowe Uczestników będą przetwarzane do czasu przedawnienia roszczeń związanych z Konkursem lub do czasu wygaśnięcia udzielonych licencji i przedawnienia roszczeń z tego tytułu.
 21. Pełna treść klauzuli informacyjnej dotyczącej zasad przetwarzania danych osobowych uczestników przez Organizatora stanowi Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu. Uczestnicy mają obowiązek zapoznania się z tą klauzulą i potwierdzenie tego faktu w treści formularza zgłoszeniowego.
 22. Zmiana Regulaminu ogłaszana będzie na stronach internetowych wskazanych w pkt.3 Regulaminu.

 
Załącznik nr 1
 
SZTUKA IZOLACJI
Konkurs dla artystek i artystów
zgłoszenia do 30.06.2020 r. | bcs@horno.pl
 
Gdy izolacja społeczna stała się warunkiem bezpieczeństwa, cała ludzka nadprodukcja, nadmiarowość przeniosła się do Internetu. Czas pandemii to trudny czas dla artystek i artystów. Pozbawieni często praw pracowniczych, ubezpieczenia zdrowotnego, stanęliście w obliczu niezwykle wymagającej sytuacji. Jako miejsce kultury, chcielibyśmy pośredniczyć w zapewnieniu kontaktu z odbiorcami i pomóc Wam przetrwać ten okres.
 
Zapraszamy artystki i artystów do nadsyłania prac o swoim doświadczeniu izolacji. Czym dla Was jest izolacja, czy wpłynęła na Waszą twórczość?  Czekamy na prace o teraźniejszości, o dziwnej codzienności, ale również o przyszłości – o, miejmy nadzieję, lepszej „nowej normalności”.
 
Jak aplikować?
Czekamy na Wasze prace w dowolnej technice umożliwiającej prezentację online. Może to być np. fotografia rzeźby czy obrazu, szkic, ale również wideo czy projekt performensu.
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca pod adresem bcs@horno.pl. W temacie wiadomości prosimy wpisać „Konkurs: Sztuka izolacji”.
Załączniki nie powinny przekraczać 10MB. W przypadku większych plików cyfrowych prosimy o przesłanie załączników przez Wetransfer.
 
 
Trzy wybrane przez nas prace otrzymają nagrody w wysokości:
 • I miejsca 3000,00 zł
 • II miejsce 2000,00 zł
 • III miejsce 1000,00 zł
Wszystkie wyróżnione dzieła zaprezentujemy online w formie galerii konkursowej.

 
Załącznik nr 2
 
Klauzula RODO w stosunku do uczestników Konkursu „SZTUKA IZOLACJI”
 
 1. Administratorem danych osobowych uczestnika Konkursu w rozumieniu przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) dalej „RODO”, jest Fundacja Take Care, ul. Fordońska 248G, 85-766 Bydgoszcz, NIP 5542920604, REGON 341404963.
 
 1. Dane osobowe osoby biorącej udział w konkursie będą przetwarzane w celu przeprowadzenia i promocji Konkursu „SZTUKA IZOLACJI” poprzez opublikowanie nazwiska Uczestnika Konkursu w przypadku otrzymania nagrody lub wyróżnienia w konkursie. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych w tej sytuacji jest udzielona zgoda (art.6 ust. 1lit.a RODO); w celu ustalenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń lub obrony przed takimi roszczeniami przez Administratora – podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes Administratora ( art.6 ust.1 lit. F RODO)
 
 1. Podanie danych osobowych przez Uczestnika Konkursu jest dobrowolne, ale niezbędne w celu wzięcia przez Uczestnika udziału w Konkursie.
 
 1. Dane osobowe Uczestnika Konkursu nie będą udostępniane podmiotom trzecim.
 
 1. Dane będą przetwarzane do momentu wycofania przez Uczestnika Konkursu zgody na przetwarzanie danych osobowych lub upływu okresu przedawnienia roszczeń.
 
 1. Uczestnikowi Konkursu przysługuje prawo dostępu do swoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania lub prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez podany kontakt do Administratora.
 
 1. Ponadto uczestnikowi konkursu przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 
/media/blog/medium/FmAJNdFF8AiPrO86.png
Regulamin konkursu
19 maja 2020
Poruszenia Na Łączach
25 kwietnia (sobota), 14:00
spotkania sztuki i psychoanalizy | spotkanie online wokół wystawy Horno-Popławskiego
wiecej
Poruszenia Na Łączach
spotkania sztuki i psychoanalizy

spotkanie online
wokół wystawy Stanisława Horno-Popławskiego
25/04 (sobota), 14:00-15:30

prowadzenie: Elżbieta Marchlewicz i Maria Szuster

//

Pragniemy Państwa zaprosić na Poruszenia, czyli drugie spotkanie sztuki i psychoanalizy. Będzie to okazja do dyskusji wokół prezentowanej w Bydgoskim Centrum Sztuki wystawy rzeźb Stanisława Horno -Popławskiego. Spotkanie pozwoli nam na podzielenie się z innymi odbiorem, rozumieniem i skojarzeniami wokół przedstawianych dzieł.

Myślimy o „Spotkaniach…” jak o możliwości pobycia razem we wspólnej przestrzeni między dziełem a nieświadomością każdego z nas. Jesteśmy przekonane, że przez całe życie zwracamy się ku innym. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w twórczości artystycznej. Uważamy, że w sztuce są pokazywane i twórczo przekształcane procesy, które zachodzą w każdym z nas - dzięki temu wszyscy możemy być odbiorcami.

Spotkanie odbiorcy ze sztuką jest zawsze spotkaniem nieświadomości dzieła artystycznego z naszą nieświadomością. W takiej przestrzeni może wyłonić się znaczenie, którego wcześniej nie było - PORUSZENIE.

Chcemy z Państwem porozmawiać o sztuce jako okazji do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego świata. Zapraszamy.

//

Ze względu na okoliczności pandemii spotkamy się online za pośrednictwem platformy Zoom: https://us02web.zoom.us/j/86022591794?pwd=MW1FdmZ2RlNKWjNNNm9kaW1sTU1XUT09

Wystarczy kliknąć i dołączyć do spotkania. Link będzie aktywny w ciągu całego spotkania, czyli do godziny 15:30.

W trosce o lepszy odbiór, prosimy osoby, które dołączą w trakcie spotkania o wyłączenie mikrofonów. Sugerujemy włączenie mikrofonu w momencie włączania się do dyskusji.

W razie trudności lub pytań prosimy o kontakt mailowy maria.szuster@gmail.com


//

ELŻBIETA MARCHLEWICZ jest psychoterapeutką psychoanalityczną, członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Wcześniej szkoliła się i pracowała w nurcie psychoterapii integratywnej. Interesuje się wczesną relacją matki z dzieckiem i wpływem przekazu transgeneracyjnego oraz jego przejawami w pracy psychoterapeutycznej. Pracuje z osobami dorosłymi i parami.

MARIA SZUSTER jest psychoterapeutką psychoanalityczną i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i parami. Interesuje się możliwościami badania nieświadomości oraz zjawiskami z pogranicza psychoanalizy i codziennego funkcjonowania.Poruszenia Na Łączach
spotkania sztuki i psychoanalizy

spotkanie online
wokół wystawy Stanisława Horno-Popławskiego
25/04 (sobota), 14:00-15:30

prowadzenie: Elżbieta Marchlewicz i Maria Szuster

//

Pragniemy Państwa zaprosić na Poruszenia, czyli drugie spotkanie sztuki i psychoanalizy. Będzie to okazja do dyskusji wokół prezentowanej w Bydgoskim Centrum Sztuki wystawy rzeźb Stanisława Horno -Popławskiego. Spotkanie pozwoli nam na podzielenie się z innymi odbiorem, rozumieniem i skojarzeniami wokół przedstawianych dzieł.

Myślimy o „Spotkaniach…” jak o możliwości pobycia razem we wspólnej przestrzeni między dziełem a nieświadomością każdego z nas. Jesteśmy przekonane, że przez całe życie zwracamy się ku innym. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w twórczości artystycznej. Uważamy, że w sztuce są pokazywane i twórczo przekształcane procesy, które zachodzą w każdym z nas - dzięki temu wszyscy możemy być odbiorcami.

Spotkanie odbiorcy ze sztuką jest zawsze spotkaniem nieświadomości dzieła artystycznego z naszą nieświadomością. W takiej przestrzeni może wyłonić się znaczenie, którego wcześniej nie było - PORUSZENIE.

Chcemy z Państwem porozmawiać o sztuce jako okazji do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego świata. Zapraszamy.

//

Ze względu na okoliczności pandemii spotkamy się online za pośrednictwem platformy Zoom.

UWAGA! wstęp via ZOOM / link wkrótce (wystarczy kliknąć i dołączyć do spotkania)

W razie trudności lub pytań prosimy o kontakt mailowy maria.szuster@gmail.com


//

ELŻBIETA MARCHLEWICZ jest psychoterapeutką psychoanalityczną, członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Wcześniej szkoliła się i pracowała w nurcie psychoterapii integratywnej. Interesuje się wczesną relacją matki z dzieckiem i wpływem przekazu transgeneracyjnego oraz jego przejawami w pracy psychoterapeutycznej. Pracuje z osobami dorosłymi i parami.

MARIA SZUSTER jest psychoterapeutką psychoanalityczną i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i parami. Interesuje się możliwościami badania nieświadomości oraz zjawiskami z pogranicza psychoanalizy i codziennego funkcjonowania.
 
/media/blog/medium/ptE00uy4E8Z7djMF.png
Poruszenia Na Łączach
25 kwietnia (sobota), 14:00
Woytek Konarzewski / WYSTAWA ODWOŁANA
27 marca, 18:00
Wydarzenie odwołane
wiecej
Woytek Konarzewski
wystawa fotografii

27.03 - 20.04.2020
wernisaż 27 marca (piątek) 18:00


Woytek Konarzewski jest niezwykłą postacią francusko-polskiego świata kultury. Fotografował pokazy mody, jego zdjęcia zdobiły okładki polskich magazynów kobiecych, teraz skupia się głównie na fotografiach portretowych i działalności związanej z promocją kultury. Z jego inicjatywy powstało stowarzyszenie Saisons de Culture. Jest, jak sam przyznaje – portrecistą ludzi i obiektów.Woytek Konarzewski ma swój styl – odrobinę romantyczny, ale pełen reporterskiego wyczucia i powagi, które w połączeniu z techniczną precyzją sprawiają, że potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji zawodowej. Urodził się w Bydgoszczy, do Francji wyemigrował w latach osiemdziesiątych. Fotografią fascynował się od zawsze, samodzielnie zagłębiając się w jej różnorodne tajniki. Od lat działa aktywnie na szeroko rozumianej paryskiej scenie artystycznej.
/media/blog/medium/qZWmQXtdeKNxkun8.jpg
Woytek Konarzewski / WYSTAWA ODWOŁANA
27 marca, 18:00
Pierwszy numer "Biuletynu Rzeźby"
27 marca 2020
Zapraszamy do lektury (link we wpisie).
wiecej
https://issuu.com/bydgoskiecentrumsztuki/docs/biuletyn_rzezbybcs_a4_2018__1_
/media/blog/medium/HCeFTlgHVqeAv0hw.jpg
Pierwszy numer "Biuletynu Rzeźby"
27 marca 2020
Kolorowanki
Do dzieła!
Zapraszamy do pobrania kolorowanek na podstawie obrazów z wystawy "Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego" (wpis aktualizowany na bieżąco)
wiecej
Jeśli chcecie otrzymać plik w wysokiej jakości, napiszcie wiadomość na adres bcs@horno.pl.
Kolorowanki zaprojektowała Joanna Witek.
 
/media/blog/medium/xAgkyTYRc9T7jA20.jpg
Kolorowanki
Do dzieła!
Sześćdziesięciu, i więcej, milionom | WYKŁAD ODWOŁANY
24 marca, 17:30
Wydarzenie odwołane
wiecej
Sześćdziesięciu, i więcej, milionom. Atlantycki handel uprowadzonymi mieszkańcami Afryki w sztuce

Prowadzenie: Jacek Zwierzyński

24 marca (wtorek), 17:30
wykład z cyklu "Okiem historyka sztuki"
wstęp wolny


Jacek Zwierzyński – historyk sztuki, specjalista do spraw wydawnictw w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, współredaktor czasopisma o sztuce i aktywizmie magazynrtv.com, doktorant w Instytucie Historii Sztuki UAM, gdzie pod kierunkiem dr hab. Agaty Jakubowskiej, prof. UAM przygotowuje rozprawę poświęconą relacji sylwetki i rasy we współczesnej sztuce amerykańskiej.
/media/blog/medium/g0fd5YzTDuSXGlbv.jpg
Sześćdziesięciu, i więcej, milionom | WYKŁAD ODWOŁANY
24 marca, 17:30
OPEN CALL
do 30 kwietnia
Zapraszamy do współpracy przy drugim numerze "Biuletynu Rzeźby"!
wiecej
Ogłaszamy open call do drugiego numeru „Biuletynu Rzeźby”!
Zapraszamy do współpracy wszystkich pasjonatów sztuki, a w szczególności współczesnej rzeźby i instalacji artystycznej.
Czekamy na Wasze propozycje tekstów do działów:
- Wokół rzeźby
- Nowe technologie
- Z notatnika kolekcjonera
- Sztuka młodych
- Rozmowy o rzeźbie
Na Wasze teksty czekamy do 30 kwietnia 2020 roku pod adresem: bcs@horno.pl.
Prosimy o artykuły o maksymalnej objętości 10 000 znaków (ze spacjami) oraz o dołączenie krótkiego biogramu (maks. 5–6 zdań) oraz oświadczenia o treści: "Oświadczam, iż jestem autorką/autorem artykułu o tytule "...", oraz że artykuł ten jest wolny od wad prawnych i praw osób trzecich, nie był wcześniej publikowany i nie został przesłany redakcji innego czasopisma. W momencie jego publikacji autorskie prawa majątkowe przekazuję Fundacji Take Care. Ponadto oświadczam, że wszelkie materiały graficzne załączone do ww. artykułu wolne są od praw osób trzecich i mogą zostać użyte przy publikacji artykułu bez naruszenia praw osób trzecich. Oświadczam, że w razie naruszenia praw osób trzecich czy to w odniesieniu do artykułu, czy do materiałów graficznych ponoszę pełną odpowiedzialność za te naruszenia."
Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w przyjętych do publikacji tekstach. Autorzy tekstów wybranych do numeru otrzymają honorarium w wysokości 180 złotych brutto.
Do klawiatur, drodzy miłośnicy!
Pierwszy numer dostępny na naszej stronie.
/media/blog/medium/ccnFmSwSvE4YjCOa.png
OPEN CALL
do 30 kwietnia
Zostały mi słowa miłości | ODWOŁANE
21 marca, 14:00
wydarzenie odwołane
wiecej
spotkanie autorskie z Marią Czarnecką i Ewą Kiedio wokół książki "Zostały mi słowa miłości. Maria Hiszpańska-Neumann: życie i twórczość"
 
wstęp wolny
sobota, 21 marca 14:00
 
współorganizator: Klub "Tygodnika Powszechnego" w Grudziądzu i Wydawnictwo Więź
 
"Hiszpańska należy do najpopularniejszych polskich grafików. Jest jednym z nielicznych artystów, których dzieła spotyka się na ścianach przypadkowo odwiedzanych mieszkań. Jej grafika podoba się ludziom skądinąd dalekim od świata sztuki” – pisał o niej prof. Jan Białostocki. Wydana z okazji czterdziestej rocznicy śmierci Marii Hiszpańskiej-Neumann książka „Zostały mi słowa miłości” przypomina tę niezwykłą artystkę, której życie naznaczone zostało traumą wyniesioną z obozu Ravensbrück.

Na publikację składają się dwie odrębne części. Maria Czarnecka z reporterskim zacięciem kreśli biografię Hiszpańskiej, docierając do awanturniczych nieraz perypetii jej przodków, rekonstruując ze strzępów informacji los Hiszpańskiej w Ravensbrück, a wreszcie śledząc jej codzienność w PRL. Przejmującą drogę gojenia poobozowych ran wewnętrznych, aż do pojednania z Niemcami, pomagają odtworzyć dzieci artystki oraz bywalcy Mysiogrodu, jak zwano serdecznie otwarte dla gości mieszkanie Hiszpańskiej.

Twórczość artystki, obejmującą przede wszystkim grafikę warsztatową, ilustrację książkową oraz realizacje we wnętrzach sakralnych, omawia w eseistycznym tonie Ewa Kiedio. Sztukę Hiszpańskiej przedstawia w kluczu najczęściej podejmowanych przez nią motywów, jak miasto, dziecko, matka, oraz punktów przełomowych. Zaangażowana, obfitująca w skojarzenia i metafory narracja sprawia, że również ta część nie pozwala pozostać obojętnym. Publikację wzbogaca ponad 200 zdjęć i reprodukcji.
/media/blog/medium/WaHuAMQtfD4Zx804.jpg
Zostały mi słowa miłości | ODWOŁANE
21 marca, 14:00
Galeria zamknięta dla zwiedzających
do odwołania
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 668 892 896 lub mailowego bcs@horno.pl
wiecej
/media/blog/medium/
Galeria zamknięta dla zwiedzających
do odwołania
WYDARZENIA ODWOŁANE
do 31 marca
wiecej

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego nr 59/2020 z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych, odwołujemy wydarzenia w Bydgoskim Centrum Sztuki do 31 marca 2020.

Postaramy się, aby wszystkie wydarzenia odbyły się w późniejszym czasie.

/media/blog/medium/bPqymrZnzcXm6mZe.jpg
WYDARZENIA ODWOŁANE
do 31 marca
Stanisław Horno-Popławski
25 lutego, 18:00
wystawa rzeźb z kolekcji BCS
wiecej
Stanisław Horno-Popławski
wystawa rzeźb z kolekcji Bydgoskiego Centrum Sztuki

25.02 - 14.03.2020

wernisaż 25/02 18:00
finisaż podczas 3. urodzin BCS 14/03


Patronat: Polskie Radio PiK

Na wystawie pokażemy fragment naszej kolekcji rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego. Przyjrzymy się bliżej jego twórczości pomnikowej. Rzeźbom towarzyszyć będą zdjęcia i wycinki prasowe z archiwum artysty oraz pamiątki zebrane przez Aleksandra Dętkosia, ucznia naszego patrona.

Stanisław Horno-Popławski (1902-1997):
W Warszawie Hornowskim symbolem jest pomnik Adama Mickiewicza – swoiste art deco wdzierające się niejako w siermiężny klimat socjalizmu Pałacu Kultury Nauki i Sztuki. Rzeźbiarski Białystok to perfekcyjne Praczki – najbardziej charakterystyczny element miejskich Plantów. Gdzieś w cieniu Praczek kryją się inne dowody geniuszu Horno: Chrystus na ołtarzu głównym, Matka Boska w ołtarzu zewnętrznym i Chrystus Dobry Pasterz na galerii dziedzińca kościoła św. Rocha. W Słupsku Horno-Popławski pozostawił po sobie pomnik Karola Szymanowskiego, w Bydgoszczy – monument Henryka Sienkiewicza w parku Jana Kochanowskiego oraz Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
 
/media/blog/medium/KKyepfnQnoz5MKvl.jpg
Stanisław Horno-Popławski
25 lutego, 18:00
wernisaż | Stanisław Horno-Popławski
25 lutego
fotorelacja
wiecej

Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie na wernisaż naszej urodzinowej wystawy Stanisława Horno-Popławskiego.
Jako że pokazujemy na niej pomniki i rzeźbę plenerową Horno, na wernisażu nie mogło zabraknąć Pana Aleksandra Dętkosia - ucznia Horno i wykonawcy jego bydgoskich pomników - Henryka Sienkiewicza oraz Pomnika Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
Zapraszamy na wystawę do 14 marca.


 
/media/blog/medium/U6ryrgcyflgmHfWW.JPG
wernisaż | Stanisław Horno-Popławski
25 lutego
Między Ścianą Płaczu a Murem Bezpieczeństwa
18 lutego (wtorek) 17:30
konflikt izraelsko-palestyński w sztukach wizualnych / wykład / dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka
wiecej
18 lutego (wtorek) 17:30
wykład | wstęp wolny

Między Ścianą Płaczu a Murem Bezpieczeństwa: konflikt izraelsko-palestyński w sztukach wizualnych

Prowadzenie: dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka

//

Magdalena Maciudzińska-Kamczycka
Adiunktka w Katedrze Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Studia magisterskie i doktoranckie ukończyła w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Zajmuje się problemem reprezentacji judaizmu w sztuce antycznej oraz zagadnieniami współczesnej kultury wizualnej. Autorka monografii Żydzi i judaizm w zwierciadle sztuki antycznej, Warszawa 2014; współredaktorka tomu (Nie)chciana tożsamość, Toruń 2016. 

fot. Thomas Struth, Silwan, East Jerusalem, fotografia z 2009 roku

https://www.facebook.com/events/2509027822704697/
 
 
 
 
 
 
/media/blog/medium/CndBqJvyhj2ozeaJ.jpg
Między Ścianą Płaczu a Murem Bezpieczeństwa
18 lutego (wtorek) 17:30
Okiem Historii Sztuki
semestr II / 2020
cykl wykładów / wstęp wolny
wiecej
18/02 (wtorek) 17:30 Między Ścianą Płaczu a Murem Bezpieczeństwa: konflikt izraelsko-palestyński w sztukach wizualnych / dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka
24/03 (wtorek) 17:30 Sześćdziesięciu, i więcej, milionom: atlantycki handel uprowadzonymi mieszkańcami Afryki w sztuce / Jacek Zwierzyński
22/04 (środa) 17:30 Stanisław Horno-Popławski: od poezji w kamieniu do feminizmu. Kontekst sztuki ziemi / dr Dorota Grubba-Thiede
23/05 (sobota) 14:00 Ciałem we władzę: radykalna sztuka feministyczna / dr Katarzyna Lewandowska
3/06 (środa) 17:30 Znaczenia tęczy: od sztuki średniowiecza do homoerotycznych semantyk kontrkultury. Teorie Susan Sontag / dr Dorota Grubba-Thiede

kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz
/media/blog/medium/bhOCtZfiN5mYVEHJ.png
Okiem Historii Sztuki
semestr II / 2020
Trzecie urodziny BCS | ODWOŁANE
14 marca
Wydarzenie odwołane
wiecej
Zapraszamy na trzecie urodziny Bydgoskiego Centrum Sztuki!

Świętujemy pracowicie, jako urodzinowi goście macie do wyboru aż trzy warsztaty, czekamy na Wasze zapisy!
(Edit: brak miejsc na warsztaty introligatorskie)
Tego dnia będzie też ostatnia okazja do zobaczenia wystawy Stanisława Horno-Popławskiego, naszego patrona (Wstęp wolny!) 

Zapraszamy przez cały dzień (10-16), atrakcji dla dzieci i dorosłych nie zabraknie - malowanie twarzy, słodkości i inne niespodzianki! PROGRAM:

10:30-12:30 warsztaty ceramiczne z Anidecor Wystroje Wnętrz dla początkujących (koszt 35 zł, zapisy na bcs@horno.pl, zajęcia dla dzieci i dorosłych)
Na zajęciach panuje wolność twórcza, po dwóch tygodniach będzie można odebrać swoje dzieła po wypaleniu na tzw. biskwit, czyli ceramikę nieszkliwioną. Chętni mogą przyjść na kolejne zajęcia, aby poszkliwić prace lub pomalować farbam


11:00-13:00 warsztaty rysunku na wystawie rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego, (zajęcia bezpłatne, zapisy na bcs@horno.pl, powyżej 15. roku życia)
Zapewniamy sztalugi i wszystkie materiały!
Prowadzenie: Agnieszka Markowska - konserwatorka dzieł sztuki, nauczycielka plastyki i zajęć artystycznych

BRAK MIEJSC 14:00-16:00 warsztaty introligatorskie z Nieladaco / Zrób sobie notes (bezpłatne, zapisy na bcs@horno.pl, powyżej 15. roku życia)
Na warsztatach będzie można spróbować swoich sił w pracach manualnych robiąc notes w sposób tradycyjny z wykorzystaniem różnych technik. Przy tej okazji porozmawiamy o rękodziele, produkcji realnych przedmiotów, a nie wyłącznie cyfrowych projektów.
Czego nauczycie się podczas warsztatów?
▶︎ podstaw techniki szycia notesu
▶︎ jak wykorzystywać różne możliwości w pracy z papierem
▶︎ hotstampingu
▶︎ poznacie specyfikę papieru
▶︎ precyzji
Dla kogo są te warsztaty?
Warsztaty dla wszystkich. Nie trzeba mieć żadnego przygotowania, by przystąpić do zabawy.
Prowadzący: Łukasz Zbieranowski - grafik, copywriter, rzemieślnik, z wykształcenia psycholog. Spiritus movens i właściciel studia graficznego Fajne Chłopaki i marki rzemieślniczej Nieladaco.


Zapraszamy!

Patron wydarzenia: Polskie Radio PiK
/media/blog/medium/yosJaGNn2teGXJfd.jpg
Trzecie urodziny BCS | ODWOŁANE
14 marca
„Twój Vincent” z wprowadzeniem Anny Kluzy
13 lutego, 17:00
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
wiecej
13 lutego, 17:00
Pokaz filmu „Twój Vincent” z wprowadzeniem Anny Kluzy
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
REŻYSERIA: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
PRODUCENT: BreakThru Films, Trademark Films
(+12)Anna Kluza pracuje jako malarka animatorka dla wytwórni filmowej BreakThru Films. Wyzwaniem dla niej był udział w tworzeniu nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent" („Loving Vincent” 2017), pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej. Anna Kluza miała ogromny wpływ na realizację tego filmu jako supervisorka, projektantka klatek kluczowych i malarka animatorka. Jest także autorką obrazu z odwracającym się Vincentem van Goghiem, który stał się ikoną produkcji – znalazł się na plakatach, bilbordach promujących film, widzieliśmy go także w zwiastunie.
 
/media/blog/medium/A79pxbFsmx7y8Dzp.jpg
„Twój Vincent” z wprowadzeniem Anny Kluzy
13 lutego, 17:00
Karawana Opowieści
8 lutego (sobota), 12:00
Karawana Opowieści przedstawia: Jak pokonać olbrzyma? Baśnie polskie spotkanie dla dzieci
wiecej
Karawana Opowieści przedstawia: Jak pokonać olbrzyma? Baśnie polskie
spotkanie dla dzieci, wstęp wolny
zapisy bcs@horno.pl


Opowiada i muzykę gra: Szymon Góralczyk z grupy Karawana Opowieści
Nasze spotkanie z opowieściami to podróż wzdłuż Wisły. Wspólnie będziemy odkrywać tajemnice polskich baśni i legend. Jak powstała ta potężna rzeka, która płynie z gór aż do morza? Jak powstały bociany? Co zrobić kiedy spotkamy olbrzyma, który chce nas zjeść? Jak go pokonać? Zabierzemy Was do świata wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe, a przygody emocjonujące.


 
/media/blog/medium/V0Yk3gvDSyLDkwJs.png
Karawana Opowieści
8 lutego (sobota), 12:00
Poruszenia | NOWY CYKL
8 lutego (sobota), 14:30
wstęp wolny
wiecej
NOWY CYKL SPOTKAŃ | Poruszenia. Spotkania sztuki i psychoanalizy

1. spotkanie | wokół wystawy C(i)ałoistnienia | Anna Kluza i Alina Kluza-Kaja
8 lutego (sobota) 14:30
Prowadzenie: Elźbieta Marchlewicz i Maria Szuster

wstęp wolnyZapraszamy na cykl spotkań sztuki i psychoanalizy, podczas których będzie okazja do dyskusji wokół wystaw prezentowanych w Bydgoskim Centrum Sztuki. Spotkania będą okazją do podzielenia się z innymi odbiorem, rozumieniem i skojarzeniami wokół przedstawianych dzieł.
Myślimy o „Poruszeniach” jak o możliwości pobycia razem we wspólnej przestrzeni między dziełem a nieświadomością każdego z nas.
Jesteśmy przekonane, że przez całe życie zwracamy się ku innym. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w twórczości artystycznej. Uważamy, że w sztuce są pokazywane i twórczo przekształcane procesy, które zachodzą w każdym z nas- dzięki temu wszyscy możemy być odbiorcami.

Spotkanie odbiorcy ze sztuką jest zawsze spotkaniem nieświadomości dzieła artystycznego z naszą nieświadomością. W takiej przestrzeni może wyłonić się znaczenie, którego wcześniej nie było - PORUSZENIE.

Chcemy z Państwem porozmawiać o sztuce jako okazji do lepszego zrozumienia siebie i otaczającego świata. Zapraszamy.

//


ELŻBIETA MARCHLEWICZ jest psychoterapeutką psychoanalityczną, członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Wcześniej szkoliła się i pracowała w nurcie psychoterapii integratywnej. Interesuje się wczesną relacją matki z dzieckiem i wpływem przekazu transgeneracyjnego oraz jego przejawami w pracy psychoterapeutycznej. Pracuje z osobami dorosłymi i parami.

MARIA SZUSTER jest psychoterapeutką psychoanalityczną i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i parami. Interesuje się możliwościami badania nieświadomości oraz zjawiskami z pogranicza psychoanalizy i codziennego funkcjonowania.
/media/blog/medium/pwzP92CfOiSozNND.jpg
Poruszenia | NOWY CYKL
8 lutego (sobota), 14:30
Bajkowe ferie
28 stycznia - 8 lutego
wstęp wolny, obowiązują zapisy
wiecej
Bajkowe ferie

28/01 (wtorek) i 30/01 (czwartek) BAJKOTERAPIA 16:00-17:00
4/02 (wtorek) i 6/02 (czwartek) BAJKOMALARSTWO 11:30-13:30

8/02 Karawana Opowieści, 12:00
wstęp wolny, obowiązują zapisy (na Karawanę Opowieści bez zapisów)
(bcs@horno.pl - w mailu proszę napisać datę zajęć, imię opiekuna/ki, imię i nazwisko oraz wiek dziecka)
liczba miejsc ograniczona (grupy 15-osobowe)


UWAGA! Można zapisać się na wszystkie zajęcia, ponieważ każdego dnia będzie inny program.
28/01 (wtorek) i 30/01 (czwartek) 16:00-17:00
BAJKOTERAPIA: Relaks i edukacja z wykorzystaniem bajek i baśni. Dzięki tej formie zajęć dziecko poznaje kulturę, obyczaje, uczy się rozumieć świat, a także rozwija wyobraźnię i pogłębia zainteresowania. Bajkoterapia może być również stosowana w celach terapeutycznych - wyzwala różne emocje, pozwala odreagować napięcie oraz zaspokajać podstawowe potrzeby. Pozwala spojrzeć na problem dziecka z innej strony.

Wspólna lektura bajek i analiza przedstawionych w nich wydarzeń przyczynia się do uspokojenia dziecka, zredukowania problemów emocjonalnych i wspiera jego rozwój. Bajki nie tylko rozwijają wyobraźnię dziecka. Kształtują również jego wrażliwość i pomagają w wyrażaniu uczuć.

Prowadzenie | Marta Salomon – pedagog z wykształcenia, pasji i zamiłowania. Od kilku lat spełnia się pracując z dziećmi. Obecnie pracuje w żłobku.

//
4/02 (wtorek) i 6/02 (czwartek) 11:30-13:30
BAJKOMALARSTWO - zajęcia plastyczne dla dzieci od 6. roku życia

Prowadzenie: Agnieszka Markowska - konserwatorka dzieł sztuki, nauczycielka plastyki i zajęć artystycznych

//

8 lutego, 12:00
Karawana Opowieści przedstawia: Jak pokonać olbrzyma? Baśnie polskie
spotkanie dla dzieci, wstęp wolny

Opowiada i muzykę gra: Szymon Góralczyk z grupy Karawana Opowieści
Nasze spotkanie z opowieściami to podróż wzdłuż Wisły. Wspólnie będziemy odkrywać tajemnice polskich baśni i legend. Jak powstała ta potężna rzeka, która płynie z gór aż do morza? Jak powstały bociany? Co zrobić kiedy spotkamy olbrzyma, który chce nas zjeść? Jak go pokonać? Zabierzemy Was do świata wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe, a przygody emocjonujące.
 
/media/blog/medium/AkWxUQgHX8JHszIX.png
Bajkowe ferie
28 stycznia - 8 lutego
C(i)ałoistnienia | Anna Kluza i Alina Kaja-Kluza
24 stycznia, 18:30
wystawa 24.01-23.02.2020
wiecej
C(i)ałoistnienia
Anna Kluza i Alina Kluza-Kaja
malarstwo | rzeźba | animacja

24.01-23.02.2020
wernisaż 24 stycznia (piątek), 18:30

 FB: https://www.facebook.com/events/456719881693390/
 
Urodziły się 17 czerwca w 1985 roku w Czarnkowie. Razem uczęszczały do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a potem studiowały na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Realizują się artystycznie głównie w malarstwie i rzeźbie. Anna i Alina tworzą w oryginalnej, niespotykanej technice, która pozwala ich obrazom „wychodzić” w przestrzeń i zyskiwać trzeci wymiar, a także zaglądać w głąb wyrzeźbionych ciał.

„W oparciu o technologię rzeźbiarską opracowaną przez Alinę, wykorzystujemy w twórczości barwione włókno lniane, materiał zaczerpnięty z natury, która jest nam bliska. Włókno lniane, utwardzone, tworzy delikatną skorupę na wzór chitynowego pancerza. Materiał zarazem utwardzany i barwiony daje wiele możliwości.”

Anna pracuje jako malarka animatorka dla wytwórni filmowej BreakThru Films. Wyzwaniem dla niej był udział w tworzeniu nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent" („Loving Vincent” 2017), pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej. Anna miała ogromny wpływ na realizację tego filmu jako supervisorka, projektantka klatek kluczowych i malarka animatorka. Jest także autorką obrazu z odwracającym się Vincentem van Goghiem, który stał się ikoną produkcji – znalazł się na plakatach, bilbordach promujących film, widzieliśmy go także w zwiastunie.

Obecnie współpracuje z paryską wytwórnią filmową Easy Tiger, gdzie z reżyserką Florą Molinie Deruy pracują nad filmem krótkometrażowym „Vilains”. W filmie stosują technikę malarstwa olejnego, gdzie na każdą sekundę filmu składa się osiem obrazów namalowanych farbami olejnymi na podobraziu. Na wystawie pokażemy obrazy z filmu oraz przedpremierowo fragment animacji.


Alina zajmuje się malarstwem, rzeźbą, realizuje także projekty statuetek, płaskorzeźb i medali. Zaprojektowała i wykonała między innymi statuetkę „Mistrza” - nagrodę poetycką Przyjaciół Miasta Sopot oraz „Orfeusza” - nagrodę literacką Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu. W Malborku i Bydgoszczy można podziwiać przestrzenne makiety przedstawiające te miasta w dawnych dziejach, wyrzeźbione przez Alinę i jej męża na podstawie starych map, ilustracji i fotografii.


na zdj. Alina Kluza-Kaja, Ja - Ty.1
 
/media/blog/medium/uxpulLZU1xQpZFsI.jpg
C(i)ałoistnienia | Anna Kluza i Alina Kaja-Kluza
24 stycznia, 18:30
Zakopiańczyk nad morzem. O pomnikach Hasiora
18 stycznia (sobota) 14:00
wykład Jacka Gernata (UAM), wstęp wolny
wiecej
WYKŁAD 
Zakopiańczyk nad morzem. O pomnikach Władysława Hasiora raz jeszcze | Jacek Gernat (UAM)
wstęp wolny
 
wykład z cyklu „Okiem Historyka Sztuki”
 

W twórczości pomnikowej Władysława Hasiora – Zakopiańczyka, artysty z gór, ważne miejsce zajmują pomniki i rzeźby plenerowe zaprojektowane przez niego dla miast na Wybrzeżu. Należą do nich: projekt zespołu pomników na Westerplatte z 1963, projekty szklanego pomnika „Tym, co w morzu”, sporządzane przez rzeźbiarza w różnych wariantach (przewidywanych m.in. dla Gdyni i Szczecina) od ok. 1964 r., wreszcie spektakularny pomnik „Tym, którzy walczyli o polskość i wolność ziem Pomorza” w Koszalinie, jedyny zrealizowany pomorski monument Hasiora z lat 1977-1980, inspirowany wcześniejszą kompozycją plenerową Ogniste ptaki ze Szczecina (1975-1980).
 
W wymowie ideowej tych prac odnaleźć można liczne odwołania do motywów morskich, marynistycznych, jak również – szczególnie w pomniku koszalińskim – do wykreowanej przez propagandę PRL wizji historii „wyzwalania” ziem Pomorza przez Polaków w 1945 r., obecnej również w wielu innych pomnikach fundowanych przez komunistyczną władzę dla pomorskich miast. Zarazem wysokie walory artystyczne i wieloznaczność kreacji artysty wykraczają poza ów propagandowy kontekst, sprawiając, że „morskie” i pomorskie pomniki Hasiora stały się dla niego polem realizacji nowatorskich pomysłów o znacznie bardziej uniwersalnej wymowie.
 
JACEK GERNAT ­– historyk sztuki, doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przygotowywana przez niego pod kierunkiem prof. dr. hab. Tadeusza J. Żuchowskiego dysertacja doktorska dotyczy działalności rzeźbiarskich rodzin Klahrów, Kutzerów i Thammów w XVIII-XX w. na obszarze Hrabstwa Kłodzkiego i przyległych terenów Śląska. Jego zainteresowania obejmują rzeźbę okresu baroku i XIX-XX w. oraz rzeźbę współczesną, m.in. twórczość Władysława Hasiora, architekturę XX w.
 
/media/blog/medium/nRsRSLD9pBJteG9P.jpg
Zakopiańczyk nad morzem. O pomnikach Hasiora
18 stycznia (sobota) 14:00
nieczynne
15 stycznia
W dniu 15 stycznia galeria będzie zamknięta. Przepraszamy za utrudnienia.
wiecej
/media/blog/medium/BOTAKXYf4yewLiwu.jpg
nieczynne
15 stycznia
Wypleć sobie dwie tace
11 stycznia, 10:00
Warsztaty wyplatania z wikliny z Serfentą
wiecej
 11.01.2020 (sobota) 10:00-13:00

Warsztaty wyplatania z wikliny z Serfentą
bilety w cenie 135 zł 
przy zapisach obowiązuje opłata za warsztaty

zapisy bcs@horno.pl
 
cykl WARSZTATOWNIA
 
Zapraszamy na spotkanie z wikliną – wspaniałym materiałem o wielu możliwościach! Każdy uczestnik warsztatów pod okiem profesjonalnego instruktora pozna podstawowe sploty i wykona dwie tace, które zabierze ze sobą do domu.

Zapewniamy nie tylko materiały i narzędzia, ale również relaks, odpoczynek przy pracy rąk i miłą atmosferę! ​

 
/media/blog/medium/y7dL7hNeXBdg894S.jpg
Wypleć sobie dwie tace
11 stycznia, 10:00
Godziny otwarcia w święta
grudzień w BCS
nieczynne: 24-26.12 oraz 31.12 i 1.01
wiecej
Godziny otwarcia w okresie świątecznym:
21/12 10-16
22/12 10-16
23/12 11-19
24-26/12 nieczynne
27/12 11-19
28/12 10-16
29/12 10-16
30/12 11-19
31/12 - 1/01 nieczynne

Dobrego czasu!
Grafika autorstwa Joanny Witek (marzenkastar.com)
 
/media/blog/medium/d5F48QeZQnLSN7Bs.png
Godziny otwarcia w święta
grudzień w BCS
Propagandowy język współczesnej architektury
3 grudnia, 17:30
wykład dr Emilii Ziółek (UMK), wstęp wolny
wiecej
Propagandowy język współczesnej architektury 
Prowadzenie | dr Emilia Ziółkowska (UMK)

3 grudnia, 17:30
wstęp wolny

wykład z cyklu "Okiem historyka sztuki"


Wykorzystywanie architektury jako narzędzia propagandy, mającej wpływać na postawy, opinie i uczucia odbiorców, było obecne niemalże we wszystkich kulturach na przestrzeni dziejów, niezależnie od modelu sprawowania władzy, o czym świadczą chociażby piramidy faraonów, wersalska rezydencja Ludwika XIV, monumentalne gmachy państwowe III Rzeszy i krajów Związku Radzieckiego lub współczesna odbudowa zburzonych przez komunistów cerkwi zainicjowana przez Władimira Putina.

Jak trafnie zauważył Winston Churchill „najpierw my kształtujemy nasze budynki, a później to one kształtują nas”. Architektura ma niebywałą zdolność oddziaływania na użytkowników przestrzeni publicznej, wpływając na zachowania prospołeczne, poczucie więzi i tożsamości, a także mogąc stać się nośnikiem propagandowych treści, manifestacją idei politycznych, symbolem władzy opiekującej się swoimi obywatelami, ucieleśnieniem tradycji narodowej, potęgi i awansu cywilizacyjnego państwa.

Propagandowy przekaz można dostrzec w wielu współczesnych realizacjach, powstających jako rezultat rywalizacji wysoko rozwiniętych państw na polu architektury: Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej, Japonii i USA.

Najbardziej spektakularne budowle biją rekordy pod względem wysokości, gabarytów, futurystycznej formy, nowoczesnych rozwiązań technicznych. Wyrastające niczym grzyby po deszczu drapacze chmur, budzące zdumienie zespoły biznesowo-mieszkalne wzniesione na sztucznych wyspach czy ekologiczne miasta zakładane od podstaw na pustyni pokazują, że wczorajsze utopie dziś stają się rzeczywistością. Propagandową rolę pełnią również rezydencje meksykańskich karteli narkotykowych, pawilony wystawowe, będące wizytówką kraju na arenie międzynarodowej czy siedziby ambasad, stanowiące istotny element strategii marketingowej w dyplomacji.___________________
Prowadzenie: dr Emilia Ziółkowska – absolwentka historii sztuki na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Jej główne zainteresowania badawcze to historia architektury nowoczesnej, przede wszystkim dziewiętnastowiecznej, a także społeczno-kulturowy wymiar architektury i urbanistyki.

zdj. Wspaniała wieża Centralnej Telewizji Chińskiej, plakat propagandowy z Północnej Korei pokazany w 2013 na wystawie "Piękna Przyszłość" zorganizowanej przez Koryo Group. 
 
/media/blog/medium/YIypNIfC6SDgXuTR.jpg
Propagandowy język współczesnej architektury
3 grudnia, 17:30
Haft dla początkujących | ZMIANA TERMINU
30 listopada (sobota) 12:00
Warsztatownia
wiecej
30 listopada (sobota), 12:00-15:00

Jeśli chcesz nauczyć się haftować, ale nie wiesz, od czego zacząć, te warsztaty są dla Ciebie.

Warsztaty skierowane są głównie do osób, które nigdy nie miały do czynienia z haftem płaskim i chciałyby się go nauczyć, ale również do tych, które poczyniły już pierwsze kroki w tej dziedzinie, jednak potrzebują porady. Jeśli zatem chcesz nauczyć się czegoś nowego i lubisz spędzać miło czas w kreatywnej atmosferze, moje warsztaty są właśnie dla Ciebie.

Podczas warsztatów wykonasz swój pierwszy haft na tamborku. Pokażę Ci, jak umieszczać materiał w tamborku, jak przenosić na niego wzór, pokażę Ci kilka interesujących i łatwych ściegów, dzięki którym będziesz mogła/mógł wyczarować każdy haft, jaki tylko sobie wymarzysz, nauczę Cię zakańczać haft oraz zdradzę Ci wiele sekretów, które pomogą Ci podczas haftowania w przyszłości.

Czas trwania warsztatów to 3,5 godziny, podczas których zaprezentuję wszystkie ściegi, podejdę do każdego uczestnika i postaram się odpowiedzieć na każde pytanie.

_____________________

Koszt warsztatów: 150 złotych.

W cenie zawarte są:

- przedmioty potrzebne do wykonania Twojego pierwszego haftowanego tamborka (wysokiej jakości drewniany tamborek, zestaw igieł do haftu, pisak do przenoszenia wzorów, mulina, obcinaczki do nitek, nawlekacz, tkanina, filc) - wszystkie materiały zabierzesz ze sobą do domu;

- szczegółowa instrukcja wraz z rysunkami opisująca dokładnie każdy ze ściegów;

- wydruk trzech stworzonych przeze mnie wzorów haftu, które będziesz mogła wyhaftować w domowym zaciszu + krótka instrukcja;

- kawa, herbata, poczęstunek;

- kod rabatowy, który możesz wykorzystać na zakup materiałów do haftu w moim sklepie.
/media/blog/medium/uU67qE8VOK0EbfaX.jpg
Haft dla początkujących | ZMIANA TERMINU
30 listopada (sobota) 12:00
Dorota Buczkowska | Okoliczności
29 listopada, 18:30
wystawa 29.11.2019 - 18.01.2020
wiecej
Okoliczności | Dorota Buczkowska
malarstwo & rzeźba

wernisaż 29.11.2019 (piątek), 18:30 (wstęp wolny)
29.11.2019 - 18.01.2020

kuratorka | Anna Fronckiewicz-Spodnik / ARTISNOW


Istotnym elementem twórczości Doroty Buczkowskiej jest dostrzeganie iluzji, której wszyscy ulegamy. Iluzja ta polega na przyjmowaniu tego, co widzimy jako tego, czym to w istocie jest.

Na wystawie “Okoliczności” prezentowane są obrazy i przestrzenne obiekty z blachy. Wielkoformatowe blachy przypominają pogniecione kartki, które artystka traktuje jako szkic w poszukiwaniu formy prezentowanej na obrazach. Są jednocześnie rzeźbą, malarstwem i instalacją.


Proces twórczy poddany jest intuicyjnym gestom, bez kontroli i nadmiernej analizy intelektualnej. Artystka daje się prowadzić własnym emocjom i odczuciom, a powstała w ten sposób forma jest otwarta, niedopowiedziana, abstrakcyjna.

To, co nieświadome i niewidoczne, zaczyna być widoczne. Z pustki wyłania się pełnia.


______________________
Dorota Buczkowska (ur. 1971 w Warszawie) | Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Konserwacja i Restauracja Sztuki 1991-1998, Rzeźba 1999-2003), na Uniwersytecie Warszawskim (Gender Studies 1998-1999) i w Villa Arson École Nationale Supérieure D'art w Nicei (2004).
Prace artystki znajdują się w kolekcjach: Fundacja Sztuki Polskiej ING, Kolekcja PKO S.A, Kolekcja Zachęta, Narodowa Kolekcja Sztuki, Muzeum Rzeźby w Marl, Kolekcja Miasta Wiedeń, MoBy Museum Tel Aviv, Centre National des Arts Plastiques Villa Arson, Nicea.
/media/blog/medium/sRlOP0A05pncVbbQ.jpg
Dorota Buczkowska | Okoliczności
29 listopada, 18:30
W pracowni konserwatorki dzieł sztuki
23 listopada, 13:00
Techniki pozłotnicze | pokaz
wiecej
Techniki pozłotnicze w pracy konserwatora dzieł sztuki

23 listopada (sobota), 13:00
wstęp wolny

prowadzenie: Marianna Handke - konserwatorka dzieł sztuki

//

Na kolejnej wizycie w pracowni Marianny Handke skupimy się na złocie. Dowiemy się między innymi jak pokroić złoto i jak sprawdzić, czy złota rama jest rzeczywiście ze złota. Posłuchamy również o starożytnych korzeniach sztuki pozłotniczej i zobaczymy na żywo techniki złocenia oraz sposoby imitacji tego najszlachetniejszego z kruszców.

______________________

Marianna Handke - absolwentka konserwacji i restauracji dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2017), specjalizuje się w malarstwie sztalugowym i ściennym. Pracowała przy realizacjach konserwatorskich dzieł m.in. Franciszka Smuglewicza, Wacława Taranczewskiego i Adama Swacha. Od 2018 roku związana z Bydgoskim Centrum Sztuki i Sopockim Domem Aukcyjnym w Bydgoszczy.
/media/blog/medium/lUPnKoUJyoA3LWLi.png
W pracowni konserwatorki dzieł sztuki
23 listopada, 13:00
Sztuka a homofobia
16 listopada, 14:30
wykład Prof. UAM dr hab. Pawła Leszkowicza, wstęp wolny
wiecej
Sztuka a homofobia - współcześnie i w wiekach dawnych
wykład z cyklu "Okiem historyka sztuki"

Prowadzenie: Prof. UAM dr hab. Paweł Leszkowicz
16 listopada (sobota), 14:30
wstęp wolny


Przedmiotem mojego wykładu będzie homofobia jako temat w sztuce współczesnej i w historii sztuki. Przedstawię wybrane dzieła sztuki, które analizują lub przeciwstawiają się dyskryminacyjnym postawom wobec osób nieheteronormatywnych. W ten sposób zaprezentowane zostaną współczesne przykłady sztuki queer z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Tłem historycznym będzie próba określenia tzw. ikonografii homofobicznej w sztuce dawnej i postawienie szerszej kwestii, czy istnieje również tzw. „sztuka homofobiczna”.Prof. UAM dr hab. Paweł Leszkowicz
Historyk sztuki, wykładowca akademicki i niezależny kurator specjalizujący się w obszarze sztuki i kultury współczesnej, wystawiennictwa i studiów LGBT.
Studiował kulturoznawstwo, historię sztuki, gender studies na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Courtauld Institute of Art w Londynie i New School University w Nowym Jorku. W 2000 r. obronił doktorat “Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości“ na UAM, pod kierunkiem prof. P. Piotrowskiego. Od tego czasu jest adiunktem w Instytucie Historii Sztuki UAM. Jako kurator współpracował z: CSW Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Warszawie, Galeria Labirynt w Lublinie, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, University of Brighton.
Autor wystaw i katalogów Miłość i demokracja (2006), Ars Homo Erotica (2010), Love is Love. Sztuka jako aktywizm LGBTQ od Wielkiej Brytanii do Białorusi (2011), Gościnność. Festiwal sztuki publicznej Open City (2019).


__________
Wykład z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji.
Patronat: Stowarzyszenie Stan Równości
/media/blog/medium/OaX9qnztgXnsgxps.jpg
Sztuka a homofobia
16 listopada, 14:30
Łowca światła | Leon Wyczółkowski
6 listopada, 18:00
premiera książek Romana Konika i spotkanie z autorem + wernisaż wystawy
wiecej
Spotkanie z Romanem Konikiem | 6.11.2019 (środa), godzina 18:00
Wystawa | 6-24.11.2019


wstęp wolny

//

Zapraszamy na wieczór autorski Romana Konika z okazji premiery dwóch książek o Leonie Wyczółkowskim – fabularyzowanej powieści biograficznej „Łowca światła” oraz biografii „Portret malarza”.

Premierze książek towarzyszyć będzie wystawa obrazów Leona Wyczółkowskiego z prywatnych kolekcji oraz pamiątek po artyście i fotografii archiwalnych ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

_____________

„Łowca światła” to barwna opowieść o świecie dziewiętnastowiecznego malarstwa polskiego. Śledząc losy Leona Wyczółkowskiego, udajemy się w podróż do epoki, która bezpowrotnie odeszła. Korzystając z obfitego materiału źródłowego, nieznanych często zapisków i listów, Roman Konik pozwala czytelnikowi niejako wejść w skórę malarza i jego oczyma oglądać świat.

Książka „Portret malarza” to prywatna impresja autora na temat życia i twórczości Leona Wyczółkowskiego. Odwołując się do pojęć estetycznych oraz badań z zakresu teorii i historii sztuki, autor próbuje zrozumieć malarza, jego sposób widzenia świata oraz jego wybory artystyczne.

Roman Konik (ur. 1968) – filozof, pisarz i publicysta.
Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, pracuje w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii, historyk idei, estetyk, prezes stowarzyszenia Polskie Forum Filozoficzne. Autor biografii Stanisława Horno-Popławskiego „Myślenie kamieniem”.Współpraca: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Patronat medialny: Gazeta Pomorska, Niezła Sztuka, Polskie Radio PiK
/media/blog/medium/lK2A3zqyEVFbcGQI.jpg
Łowca światła | Leon Wyczółkowski
6 listopada, 18:00
Grafika polska wobec współczesnych technologii
14 października, 17:00
wykład dra Sebastiana Dudzika, wstęp wolny
wiecej
Wykład // Między tradycją i nowatorstwem. Grafika polska wobec współczesnych technologii budowania wizualnego przekazu.

Prowadzenie | dr Sebastian Dudzik (UMK)

14 października,17:00
wstęp wolny
wykład z cyklu "Okiem historyka sztuki"


 
Grafika, jak każda inna forma artystycznej ekspresji, nieustannie szuka najbardziej  odpowiedniej i zarazem aktualnej formuły budowania wypowiedzi. Gdy spojrzymy sztukę jako na jeden z najbardziej wyrafinowanych i zarazem subtelnych sposobów komunikowania i opisu rzeczywistości, okaże się szybko,  że rudymentarne znaczenie dla niej jako takiej ma szeroko pojęty „język wypowiedzi”. W jego zakres wchodzi nie tylko sfera tworzenia znaków symboli budujących treść bądź wyrażających idee.  Nie mniej ważnym jego elementem jest sposób budowania, utrwalania i przesyłania, czyli wszystko to, co tradycyjnie określamy mianem techniki i technologii.

Pytanie - Jak to jest zrobione? - nie może być jednak stawiane w oderwaniu od innego pytania -  Dlaczego to zostało tak zrobione?. Bez tego uzupełnienia nasza odpowiedź będzie dotyczyła tylko aspektów rzemieślniczych twórczego procesu. Dopiero pytanie „dlaczego?” kieruje z powrotem naszą uwagę na język i jego aktualność, na ciągłe nieustające „dostosowywanie” się sztuki  do współczesnych norm i sposobów komunikacji.


W tym kontekście grafika artystyczna zajmuje specyficzną pozycję. Dzięki swej mechanicznej naturze uwarunkowanej istnieniem matrycy i jej multiplikacyjnego potencjału blisko jej do nauki i technologii. Jednocześnie doskonale wpasowuje się we współczesną cywilizacyjną rzeczywistość, która zawładnięta została poprzez proces nieustannego, wielopoziomowego powielania (od produktów po informację). Temu ostatniemu nierzadko towarzyszy zarówno swobodne cytowanie i nieodzowna dla niego dekompozycja pierwotnych komponentów, jak i rekompozycja i kolażowa natura kreacji. Wszystkie te procesy odnajdziemy we współczesnej grafice. Co więcej, są naturalnymi elementami jej języka.

Doskonale widać to na przykładzie twórczości polskich grafików. Zaobserwować w niej można zarówno łączenie tradycyjnych form i technik graficznych z nowymi sposobami budowania obrazu, włączanie nowych zdobyczy technicznych w obszar sztuki matrycy, jak i daleko posunięte eksperymentowanie z obrazem i samym przekazem.

W większości przypadków owe poszukiwania czy nawet „wichrzycielskie” próby łamania dotychczasowych norm i definicji sztuki graficznej wynikają bezpośrednio ze wspomnianego już wyżej nieustannego procesu aktualizowania „języka”, dostosowywania jego norm do panujących „tu i teraz” kulturowych i cywilizacyjnych realiów. Zapraszam  zatem na małą wyprawę w fascynujący świat graficznego dyskursu z komunikacyjnymi, technologicznymi, ale także mentalnymi i kulturowymi uwarunkowaniami współczesności.


[artyści m.in.: Izabela Gustowska, Marek Glinkowski, Ksawery Kaliski, Karol Pomykała, Marta Pogorzelec, Grzegorz Myćka, Darek Gajewski, Jakub Cikała, Andreas Guskos, Małgorzata ET BER Warlikowska]


SEBASTIAN DUDZIK | absolwent Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, w 2006 uzyskał tytuł doktora na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu pod przewodnictwem prof. dr hab. Zygmunta Waźbińskiego.

Jego zainteresowania badawcze lokują się zasadniczo w dwóch obszarach czasowych i problemowych. Pierwszym z nich jest mecenat artystyczny i kultura przedmiotu czasów nowożytnych, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej połowy XVI i początków XVII wieku. Drugim obszarem jest historia oraz teoria grafiki artystycznej oraz mediów cyfrowych i ich relacji z tradycyjnymi formami wypowiedzi artystycznej; w tym zakresie mieści się również szeroko pojęte zagadnienie prezentacji sztuki, strategii wystawienniczych i kolekcjonerskich nowych mediów.

na zdj. Ksawery Kalicki, Przeciw nicości, instalacja interaktywna
 
/media/blog/medium/uRbHwJNrKnWlqaQ5.jpg
Grafika polska wobec współczesnych technologii
14 października, 17:00
Ogród w słoiku
8 października, 16:30
Warsztatownia | zapisy do 2/10!
wiecej
WARSZTATOWNIA to nowy cykl warsztatów rękodzieła artystycznego w BCS. W październiku zapraszamy Was do stworzenia własnego ogrodu w słoiku razem z Fundacją Schronisko dla Roślin!

Na warsztatach każdy będzie mógł przekształcić specjalne szkła ozdobne we floraria, czyli miejsca, gdzie żyją rośliny. Innymi słowy zaprojektujemy ogród w skali mikro, dowiemy się jak dobrać rośliny do tak specyficznego założenia oraz jak o nie dbać, by rosły bujnie i cieszyły oko.

Warsztaty są również odpowiednie dla dzieci. SZCZEGÓŁY:

 ILE? 110 zł – zawiera wszystkie niezbędne materiały do wykonania florarium - szkło ozdobne, rośliny, mech, ziemia, drenaż i elementy dekoracyjne
 KIEDY? 08.10 o 16:30

‼️UWAGA‼️ płatność za warsztaty przelewem - dane do przelewu:
Fundacja Schronisko dla Roślin
nr rachunku: 58 2530 0008 2020 1009 8547 0002
Chętne osoby prosimy o wysyłanie maila na adres: schroniskodlaroslin@gmail.com podając imię, nazwisko i numer telefonu (dzień przed będziemy wysyłać smsa potwierdzającego obecność) + potwierdzenie przelewu w tytule wpisując "OGRÓD W SŁOIKU - BCS"
WYSŁANIE POTWIERDZENIA PRZELEWU JEST RÓWNOZNACZNE Z REZERWACJĄ MIEJSCA‼️‼️
 Zapisy trwają do 02.10!Fundacja Schronisko dla Roślin powstała w listopadzie 2015 roku. Jej ideą jest zwrócenie uwagi na problem jakim jest uprzedmiotowienie roślin, które za parę złotych można dziś kupić w prawie każdym sklepie. Dlatego te zaniedbane, niepotrzebne wyrzuca się i wymienia na nowe - nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważną odgrywają rolę.

Schronisko działa na terenie całej Polski. Zasady działania są bardzo proste: "przygarniamy" niechciane rośliny i oddajemy dalej. Wszystko po to, by nie trafiły na śmietnik.

Organizujemy również warsztaty z tworzenia rękodzieła o tematyce roślinnej m.in. doniczki z betonu, kokedamy, podwieszane formy do oplątw, kartonowe doniczki, recyklingowe doniczki, ogrody w słoiku czy warsztaty z tworzenia kwietników metodą makramy.


________________________________________________
kolejne spotkania WARSZTATOWNI:
12.11 | haft płaski | Mereshka Shop
10.12 | zrób sobie notes | Fajne chłopaki
14.01 | wyplatanie z wikliny | Serfenta
/media/blog/medium/9S0oVHKO0PiGWxzf.jpg
Ogród w słoiku
8 października, 16:30
Premierowy koncert duetu Salimara
27 września, 19:00
Duet zagra na żywo płytę "Peron VI", w przededniu jej premiery w wydawnictwie Jvdasz Iskariota Rec.
wiecej
27.09.2019
godz. 19:00
wstęp: 10 PLN lub
30PLN -> bilet + płyta

Duet zagra dla Państwa na żywo płytę "Peron VI", w przededniu jej premiery w wydawnictwie Jvdasz Iskariota Rec.

Salimara - zespół snujący muzyczną opowieść na temat wędrówki. Anna Niestatek i Marcin Karnowski tworzą własny mikroklimat dźwiękowy przy pomocy niestandardowego instrumentarium akustycznego (handpan, hamgam, cymbały, shruti box, djembe, kalimba, perkusjonalia, głos), okraszając rzecz szczyptą elektroniki. Minimalizm i subtelne aluzje odsyłające do rozmaitych kierunków muzycznych, sprawiają, że twórczość duetu skutecznie umyka jednoznacznym klasyfikacjom.

Anna Niestatek – wokalistka, edukatorka muzyczna i artystyczna perkusjonistka, eksperymentatorka, dyrygentka Bydgoskiej Orkiestry Improwizowanej, współautorka instalacji dźwiękowych, poszukiwaczka indywidualnych, awangardowych form ekspresji wokalnej. Do tworzenia linii prowadzącej głos w duecie Salimara nie używa słów, szukając głębszego i bardziej instynktownego porozumienia ze słuchaczem. Od niedawna w swojej twórczości uskutecznia również słabość do elektronicznych przeobrażeń dźwięku, korzystając z efektorów, harmonizerów, dyktafonu i loopera.

Marcin Karnowski – muzykant, perkusjonista, autor tekstów, animator kultury. W duecie Salimara odpowiedzialny za dotykanie garnka, który śpiewa (handpan), stukanie patyczkami w rozmaite przedmioty (perkusjonalia) i poruszanie zabawkami (shruti box, grzechotki, tamburyna, bibelotki).
Nagrał kilkanaście płyt (gra w zespołach i projektach: Variete, Brda, 3moonboys, George Dorn Screams, Ur Jorge, Salimara, Hanowska/Karnowski, Ala Kryształ), dał blisko 200 koncertów w Polsce, w Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Norwegii, w Islandii, na Litwie. Realizuje działania na styku rozmaitych dziedzin twórczych skoncentrowanych na dźwięku i słowie. Kierownik do spraw liberackich w międzynarodowym przedsięwzięciu „Brumba – Jedność słowa z przestrzenią zapisu. Cykl wydawnictw liberackich”
/media/blog/medium/SG1tbSrps9z7k25O.jpg
Premierowy koncert duetu Salimara
27 września, 19:00
Imponderabilia | Ala Majewska
17 września, 18:30
wernisaż wystawy | 17.09, g.18:30, wystawa potrwa do 31.10
wiecej
Imponderabilia | Ala Majewska
Wystawa obiektów rzeźbiarskich
17.09 – 31.10.2019
Wernisaż 17 września (wtorek), godz. 18:30
Wstęp wolny na wernisaż
 
Wystawa toruńskiej rzeźbiarki to prezentacja prowokująca do pytań o współczesne rozumienie pojęcia „wartości” doświadczanego w obszarze osobistym, jak i w relacjach międzyludzkich opartych na zasadach uniwersalnych. Artystka przedstawi trzy zestawy prac: ARTEFAKTY, TABLICE, BETONY.
 
Ala Majewska / Studia i kariera zawodowa związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom artystyczny z rzeźby w pracowni prof. Adolfa Ryszki uzyskała w 1986 roku. Obecnie jest profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych macierzystej uczelni. Zainteresowania twórcze artystki to głównie medal oraz obiekt rzeźbiarski.
Autorka jedenastu wystaw indywidualnych i około stu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Dwukrotna stypendystka w kategorii sztuka województwa kujawsko-pomorskiego (2004 i 2015). Członkini Międzynarodowej Organizacji Medalierstwa FIDEM, Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej oraz Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarte”. Projektantka prestiżowych wyróżnień dla instytucji państwowych i uczelni,  między innymi medali Thorunium, Hereditas Saeculorum, statuetki Convallaria Copernicana.
Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy,  Muzeum Wrocławia, Medialia Gallery w Nowym Jorku).
Mieszka i pracuje w Toruniu.
 
 
/media/blog/medium/Gh5gHXyWmHm9aZVX.jpg
Imponderabilia | Ala Majewska
17 września, 18:30
Plecenie sznurkowej torby
10 września, 16:30
Zaczynamy nasz cykl WARSZTATOWNIA wspólnie z PlotkaPufy!
wiecej
WARSZTATOWNIA z PlotkaPufy - rękodzieło do Twojego domu
Warsztaty plecenia sznurkowej torby


10 września (wtorek), 16:30 - 19:00
Koszt: 75 zł (płatność na miejscu)
Zapisy: bcs@horno.pl//

WARSZTATOWNIA to nowy cykl warsztatów rękodzieła artystycznego w BCS. We wrześniu zapraszamy Was na naukę plecenia sznurkowych toreb wspólnie z PlotkaPufy - rękodzieło do Twojego domu!

Będziecie mogli stworzyć okrągłą torbę na pasku.

Co powiesz, gdy ktoś spyta skąd jest Twoja torebka? Odpowiesz - ZROBIŁAM/EM SOBIE! 

//

Koszt warsztatów: 75zł (w cenie sznurek, szydełko, guziki, pasek do torebki) 


UWAGA! Liczba miejsc ograniczona (max. 10 osób)
zapisy pod adresem bcs@horno.pl


__________________________________________kolejne spotkania WARSZTATOWNI:
8.10 | las w słoiku | Schronisko Dla Roślin
12.11 | haft płaski | Mereshka Shop
10.12 | warsztaty introligatorskie | Fajne chłopaki
14.01 | wyplatanie z wikliny | Serfenta

Szczegóły wkrótce. Zapraszamy!
 
/media/blog/medium/V2t6m3gAYUiHq79O.png
Plecenie sznurkowej torby
10 września, 16:30
wykład //Helena Modrzejewska – mecenaska artystów
6 sierpnia, 17:30
wstęp wolny, prowadzenie: Joanna Sokołowska-Gwizdka
wiecej
6 sierpnia 2019, 17:30
wstęp wolny

wykład // Helena Modrzejewska – mecenaska polskich artystów 

prowadzenie: Joanna Sokołowska-Gwizdka//

Chełmoński, Witkiewicz, Chmielowski, Gierymski, Sienkiewicz, Wyspiański, Paderewski - to przyjaciele Heleny Modrzejewskiej, którzy byli z nią przez całe życie. Piękna, uwielbiana i podziwiana, wielka amerykańska aktorka, o której krążyły legendy. Zdobyła serca widzów wprowadzając ich w świat szekspirowskich dramatów. 
Moda na „Modjeską” była powszechna, wielkie firmy prześcigały się w reklamowaniu swoich produktów nazwiskiem artystki.

Modrzejewska nigdy nie ukrywała, że „z serca jest Polką”. Stworzyła Arden - ranczo w Kalifornii, które miało być symboliczną wolną Polską. W ten sposób również na kontynencie amerykańskim otaczało ją polskie słowo i sztuka. 

Podczas prelekcji będzie można poznać historię zawrotnej kariery artystycznej Heleny Modrzejewskiej w Ameryce II poł. XIX i początku XX w., usłyszeć wiele anegdot i ciekawostek z życia gwiazdy, dowiedzieć się o jej przyjaźni z polskimi artystami, zobaczyć na slajdach pamiątki po artystce z prywatnego archiwum, posłuchać walca „Modjeska” napisanego specjalnie dla aktorki przez XIX wieczną kompozytorkę z New Jersey, Caroline Lowthian oraz podyskutować o losach artystki i jej sławnych przyjaciół. 

Będzie też dostępna dwujęzyczna książka o Helenie Modrzejewskiej „Co otrzymałam od Boga i ludzi”, wydana w USA w 100. rocznicę śmierci artystki.


__________________

Wykład towarzyszy wystawie "Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego", na której można zobaczyć obraz Stanisława Witkiewicza. "Ułani" namalowany dla aktorki w 1884 roku, który przez lata zdobił jej willę w Kalifornii.

_________________

Prowadzenie: Joanna Sokołowska-Gwizdka - pisarka, dziennikarka. 
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, pracowała na Uniwersytecie w Katedrze Literatury Staropolskiej. W 2001 roku wyjechała do Kanady, a od 2006 roku mieszka w USA, najpierw w New Jersey, a od 2013 roku w Austin w Teksasie. Jest autorką dwujęzycznej książki „Co otrzymałam od Boga i ludzi. Opowieść o Helenie Modrzejewskiej” oraz monografii teatru polskiego w Toronto „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny”. Redaguje magazyn poświęcony polskiej kulturze poza krajem „Culture Avenue”. Wielokrotnie nagradzana za działalność na rzecz polskiej kultury za granicą. Od 1 stycznia 2019 r. jest wiceprezydentem Austin Polish Society.

na zdjęciu: Portret Heleny Modrzejewskiej, Tadeusz Ajdukiewicz, 1880, Muzeum Narodowe w Krakowie
/media/blog/medium/7CESsLToQuSNJLAS.jpg
wykład //Helena Modrzejewska – mecenaska artystów
6 sierpnia, 17:30
W pracowni konserwatorki dzieł sztuki
3 sierpnia, 13:00
wstęp wolny, prezentacja technik konserwacji połączona z oprowadzaniem po wystawie "Powroty", prowadzenie: Marianna Handke - konserwatorka dzieł sztuki
wiecej
3 sierpnia (sobota), godz. 13:00
wstęp wolny
 
Prezentacja technik konserwacji połączona z oprowadzaniem po wystawie "Powroty"
 
Prowadzenie: Marianna Handke - konserwatorka dzieł sztuki
 
//
 
Rzadko kto zastanawia się jaką drogę przebywa obraz, zanim trafi na ściany galerii. Na przykładzie obrazów prezentowanych na wystawie "Powroty" poznamy, jakie są podstawowe zabiegi i narzędzia konserwatorskie, a nawet zajrzymy przez ramię konserwatorowi podczas pracy.
 
Prowadzenie: Marianna Handke - absolwentka konserwacji i restauracji dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2017), specjalizuje się w malarstwie sztalugowym i ściennym. Pracowała przy realizacjach konserwatorskich dzieł m.in. Franciszka Smuglewicza, Wacława Taranczewskiego i Adama Swacha. Od 2018 roku związana z Bydgoskim Centrum Sztuki i Sopockim Domem Aukcyjnym w Bydgoszczy.
/media/blog/medium/RF0KGajoe072e75c.jpg
W pracowni konserwatorki dzieł sztuki
3 sierpnia, 13:00
Rabaty dla Honorowych Dawców Krwi
Dawcom w darze
Uczestniczymy w akcji Dawcom w Darze - wszyscy Honorowi Dawcy Krwi mają u nas rabat 50% na bilety oraz VR.
wiecej
Mamy zaszczyt uczestniczyć w akcji Dawcom w Darze.
Wszystkim Honorowym Dawcom Krwi oferujemy 50% rabatu na bilety na wystawę oraz pokaz wirtualnej rzeczywistości. Dziękujemy za Wasze donacje i zapraszamy!
 
/media/blog/medium/2e1YAgzZtofQ6ax8.jpg
Rabaty dla Honorowych Dawców Krwi
Dawcom w darze
Artystyczne wakacje z BCS-em
każdy czwartek lipca i sierpnia, 16:15
zajęcia artystyczne dla dzieci od 5 do 12 lat, obowiązują zapisy (15 sierpnia BCS nieczynne, zajęć nie ma)
wiecej
Zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 12 lat na zajęcia artystyczne w każdy wakacyjny czwartek w BCS od 16:15 do 18:15.

Będzie się działo, będziemy tworzyć! A co? Właśnie to:

- gry i zabawy integracyjne
- magnesy na lodówkę
- papierowe meduzy
- podkładki pod kubek
- wiele innych atrakcjiKoszt każdych dwugodzinnych zajęć to 15 zł (drugie i kolejne dziecko - 10 zł). Opiekunowie nie muszą uczestniczyć w zajęciach po podpisaniu zgody.ZAPISY pod adresem: bcs@horno.pl
Prosimy o podanie w wiadomości imienia i nazwiska oraz liczby dzieci i wybranych dat.


Do zobaczenia!
/media/blog/medium/wLUhYX00p5Z65Lcd.jpg
Artystyczne wakacje z BCS-em
każdy czwartek lipca i sierpnia, 16:15
Wernisaż wystawy "Powroty"
24 maja, 19:30
Relacja z wernisażu wystawy szwajcarskiej kolekcji Zbigniewa Mikulskiego, zdj. Łukasz Antczak
wiecej
Ponad 80 dzieł sztuki ze zbiorów nestora polskich filatelistów powróciło do Polski i po raz pierwszy od lat zostały udostępnione szerokiej publiczności na wystawie „Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego” w Bydgoskim Centrum Sztuki. Wśród nich znalazły się dzieła uważane przez lata za zaginione jak „Przekupka” Wacława Szymanowskiego, czy „Wiejski skryba” Włodzimierza Tetmajera. 

Jak mówi kurator wystawy, Bogusław Deptuła: „Zapewne największą rewelacją zbioru jest namalowany przez Stanisława Witkiewicza – Ojca i dedykowany Helenie Modrzejewskiej, monumentalny batalistyczny Odwrót spod Moskwy. Udało nam się również odnaleźć fotografię przedstawiającą legendarną aktorkę w jej mieszkaniu na tle tego wyjątkowego obrazu.”

Na wystawie można zobaczyć dzieła takich twórców jak Jan Matejko, Wojciech Kossak, Józef Brandt, Włodzimierz Tetmajer, Artur Grottger, Stanisław Witkiewicz, Witkacy, Wlastimil Hofman, Mela Muter, Jacek Malczewski czy Władysław Skoczylas.

Na otwarcie wystawy przyjechał ze Szwajcarii syn Zbigniewa Mikulskiego – Krzysztof Mikulski wraz z rodziną, który wspominał swego ojca Zbigniewa Mikulskiego (1925-2017) - światowej sławy eksperta w zakresie filatelistyki i właściciela największej na świecie kolekcji polskich obiektów filatelistycznych i pocztowych z XVIII i XIX wieku.
Wystawę uświetnia najrzadszy obiekt polskiej filatelistyki – największy zachowany fragment arkusza pierwszego polskiego znaczka pocztowego, czyli sześcioblok z parką znaczka „Polska nr 1" z nakładu z 1862 roku. Na ekspozycji znalazł się również pierwszy znaczek z jego kolekcji, który kupił w wieku 13 lat oraz pasy kontuszowe i XVI-wieczna Biblia lwowska.

Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki to pierwsza tak obszerna ekspozycja zbiorów Zbigniewa Mikulskiego. Potrwa do końca sierpnia. Zapraszamy!
 
/media/blog/medium/ZYQmxg4ffxD2zx8O.jpg
Wernisaż wystawy "Powroty"
24 maja, 19:30
Wystawa // Powroty
do 31 sierpnia
Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego (pierwszy polski znaczek oraz malarstwo: Jan Matejko, Wojciech Kossak, Włodzimierz Tetmajer, Artur Grottger, Witkacy, Mela Muter, Jacek Malczewski, Władysław Skoczylas i inni)
wiecej
24.05 – 31.08.2019
wernisaż 24 maja, g. 19:30

Kurator: Bogusław DeptułaStanisław Zbigniew Mikulski (1925-2017) był wybitnym ekspertem w zakresie filatelistyki i właścicielem największej na świecie kolekcji polskich obiektów filatelistycznych i pocztowych z XVIII i XIX wieku.


Na wystawie pokażemy pasy kontuszowe, zabytkowe monety oraz klejnot jego kolekcji - najrzadszy obiekt polskiej filatelistyki: największy zachowany fragment arkusza pierwszego polskiego znaczka pocztowego, czyli sześcioblok z parką znaczka "Polska nr 1". 


Zbigniew Mikulski zgromadził imponującą kolekcję  polskiego malarstwa i grafiki. Zaprezentujemy 80 dzieł takich twórców jak Jan Matejko, Wojciech Kossak, Józef Brandt, Włodzimierz Tetmajer, Artur Grottger, Stanisław Witkiewicz, Witkacy, Wlastimil Hofman, Mela Muter, Jacek Malczewski czy Władysław Skoczylas.


Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki jest pierwszą tak obszerną ekspozycją zbiorów Zbigniewa Mikulskiego.
Towarzyszy jej katalog (do nabycia w BCS lub za pośrednictwem poczty).

zdjęcia: Łukasz Antczak


//

Patronat medialny // Artinfo.pl, Niezła Sztuka, Radio TOK FM

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego // bydgoszcz.pl
 
/media/blog/medium/Sx8tuM4fwXJgM1mJ.jpg
Wystawa // Powroty
do 31 sierpnia
wykład // I po co ta prowokacja?
25 kwietnia, 17:00
Kontrowersje w sztuce współczesnej.
wiecej
Wykład z cyklu "Okiem historyka sztuki"
25 kwietnia, godz. 17:00
wstęp wolny
"I po co ta prowokacja? Kontrowersje w sztuce współczesnej."
(wykład Darii Jagiełło o Wyspiańskim zostanie wygłoszony w innym terminie)


 
Nienormatywne ciało, cierpienie i śmierć to źródła największych kontrowersji w sztuce na przestrzeni dziejów. Przesuwają się jedynie granice naszej tolerancji - kiedyś oburzenie budziły brudne stopy świętego Michała na obrazie Caravaggia, teraz szokuje fotografia nagiego, chorego ciała Katarzyny Kozyry podczas chemioterapii. Niezmiennie drażliwym tematem jest śmierć – czy to w przypadku obozu zagłady z klocków LEGO (Libera), czy piramidy z wypchanych zwierząt (Kozyra).
 
Na kolejnym spotkaniu porozmawiamy o tym jakie tematy budzą największe kontrowersje, dlaczego tak się dzieje, i co nam daje konfrontacja ze sztuką, która jest dla nas niewygodna.


Prowadzenie: Natalia Pichłacz (ur.1986) - historyczka sztuki (UAM w Poznaniu), autorka tekstów o sztuce współczesnej, pracownica Bydgoskiego Centrum Sztuki.
 
 
/media/blog/medium/4JjQ1u9ywfAOESFW.jpg
wykład // I po co ta prowokacja?
25 kwietnia, 17:00
Wystawa przedłużona!
do 9 maja
"Opowieści dwóch światów" | Marcin Myśliwiec i Piotr Woroniec
wiecej
Wystawa przedłużona do 9 maja. Zapraszamy!
/media/blog/medium/TQ5JOhHmc9TSa1IZ.png
Wystawa przedłużona!
do 9 maja
Snik - Ordinary Inspirations | Premiera albumu
4 kwietnia, 19:00
wstęp wolny
wiecej
4 kwietnia 2019 (czwartek) o godzinie 19:00 w Bydgoskim Centrum Sztuki (Jagiellońska 47) odbędzie się niecodzienne wydarzenie.
 
SNIK - Ordinary Inspirations PREMIERA ALBUMU
 
Album Mateusza Dudzińskiego, bydgoskiego producenta muzyki elektronicznej, tworzącego pod pseudonimem SNIK ukaże się nakładem wydawnictwa Absys Records.
 
Tego magicznego wieczoru znajdziecie się w świecie wypełnionym przestrzenną muzyką i głębokim brzmieniem. Otoczeni instalacjami przygotowanymi specjalnie na tę okazję, jak i tematycznymi wizualizacjami na dwóch projektorach które zaprezentuje Tom Jahbwaiski (Wstrząs).
 
Fragment recenzji Adama Gowora:
"Album Ordinary Inspirations to zdecydowanie najbardziej dojrzała i spójna płyta w jego dorobku. Mimo iż nie odstaje gatunkowo od poprzednich, jest w niej coś, co zaskakuje nawet osłuchanego odbiorcę. Poza klasycznymi dźwiękami nurtu future garage słychać tutaj wyraźne wpływy surowego, abstrakcyjnego hip-hopu nasuwające na myśl solowe albumy Noona, łączące się gładko z przesiąkniętą atmosferą deszczowej nocy elektroniką, która kojarzyć się może z dokonaniami takich artystów jak Synkro czy Hatti Vatti. Nie oznacza to jednak kolejnej kalki, a raczej odważne wylanie w swoją sztukę wszystkich inspiracji jakimi nasiąkał przez ostatnie lata, szlifując warsztat. Nazwanie Ordinary Inspirations debiutem nie jest więc wcale przesadzone – oznacza tutaj osiągnięcie pełni dojrzałości kompozycji i brzmienia. Połamane perkusje łączą się perfekcyjne z elektronicznymi strukturami, a ostro cięte sample instrumentów i wokali pięknie kontrastują i dopinają całość."
 
 Premiera powstałego w ciągu dwóch lat albumu SNIKa przybierze formę DJ SETu. Podczas imprezy odbędzie się również pierwsza projekcja teledysku towarzyszącego albumowi stworzonego przez Julia Libera i studentów Bucks New University.
 
Dnia 04.04.2019 w BCS będziecie mogli zakupić Album w limitowanej edycji na specjalnych nośnikach USB.
 
/media/blog/medium/qeeZSDssxVLvTa2H.jpg
Snik - Ordinary Inspirations | Premiera albumu
4 kwietnia, 19:00
wykład // Włączyć rzeczy(wistość) w dzieło
21 marca, 17:00
Wokół przedmiotu w sztuce polskiej lat 50. i 60. XX wieku. (wstęp wolny)
wiecej
Wykład w cyklu "Okiem historyka sztuki"

"Włączyć rzeczywistość w dzieło. Wokół przedmiotu w sztuce polskiej lat 50. i 60. XX wieku."
21 marca (środa), g.17:00


Artysta z wielości przedmiotów tkwiących w świecie rzeczywistym wybiera rzecz, której nadaje specjalny status dzieła wyjątkowego. Akt wyboru gotowego przedmiotu powoduje przesunięcie głównego nacisku z samego aktu tworzenia na metafizyczność dzieła. Zaciera się granica między rzeźbą a malarstwem.
W wystąpieniu, przybliżymy warunki w jakich przyszło tworzyć polskim artystom po okresie „odwilży” w 1955 roku. Dlaczego podstawowy materiał artystyczny zamienili oni na plastik, silikon, papier, tkaninę, gotowe fabryczne produkty oraz zapomniane przedmioty. Dlaczego zwykły, wyrzucony, niepotrzebny przedmiot, stał się ważny w ich twórczości. Jaki wpływ na obraz sztuki polskiej, w tym czasie, odegrały tendencje docierające z Zachodu: informel, taszyzm, Nowy Realizm i działalność artystów związanych z Grupą Phases. Jak mimo „żelaznej kurtyny” i politycznych restrykcji, eksperymenty i dokonania zachodniej neoawangardy, przenikały i były transponowane przez polskie środowisko artystyczne. Na ile wynikały one z silnie utrwalonej tradycji przedwojennej awangardy a na ile z chęci kreowania przez polskich artystów rozwiązań zgodnych z nowymi tendencjami w sztuce zachodniej. Jaki wpływ na twórczość artystów miał kontekst miejsca i czasu w jakim przyszło im tworzyć.
Wymienić wypada zwłaszcza twórczość artystów z kręgu „malarstwa materii” a także wyjątkowe dzieła Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Włodzimierza Borowskiego, Tytusa Dzieduszyckiego, pracownię i procedury kolekcjonerskie Marka Piaseckiego oraz prace Henryka Morela i artystów biorących udział w plenerach i sympozjach organizowanych w latach 60. XX wieku.

Prowadzenie: Małgorzata Wawrzak - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK - kierunek Konserwatorstwo i Muzealnictwo. 

wstęp wolny

na zdj. Władysław Hasior, Wyszywanie charakteru, 1974
/media/blog/medium/V6ATon8fT4xpPGNQ.jpg
wykład // Włączyć rzeczy(wistość) w dzieło
21 marca, 17:00
wernisaż // Opowieści dwóch światów
1 marca, 18:00
Marcin Myśliwiec | Piotr Woroniec, wystawa trwa do 7 kwietnia
wiecej
Opowieści dwóch światów
Marcin Myśliwiec | Piotr Woroniec
1.03 - 7.04.2019
otwarcie 1 marca, godz. 18:00 (wstęp wolny)"Wystawa „Opowieści dwóch światów” pokaże twórczość Marcina Myśliwca i Piotra Worońca , którzy prowadzą nas przez swoją rzeczywistość dzięki ekspresyjnym rzeźbom z drewna. Pomimo indywidualizmu w podejściu do rzeźby i wybieranych tematów, patrząc na ich prace widzimy pierwiastek wspólny. Dzieje się tak dzięki spotkaniu, jakiego doświadczyli na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej i przyjaźni, która trwa od ponad dziesięciu lat. Piotr pokazał Marcinowi nowe rzeźbiarskie szlaki w drewnie, zaprosił go poźniej do wspólnej pracy przy Exodusie i na kolejne plenery rzeźbiarskie realizowane przy ULRA. 

Marcin Myśliwiec inspiruje się motywami pochodzącymi ze średniowiecznych bestiariuszy, w jego pracach obecny jest symbolizm i melancholia. Ważnym dla niego twórcą jest Francisco Goya, którego prace są swoistym oknem na świat nadprzyrodzony. 
Piotr Woroniec odwołuje się do codzienności i sztuki ludowej, w alegoryczny sposób przekazuje ważne treści. Bliska jest mu twórczość Antoniego Rząsy, Władysława Hasiora czy Tadeusza Kantora. 

Dla obu artystów ogromną rolę w procesie twórczym odgrywa muzyka. Ich rzeźby mają w sobie od początku jakiś rodzaj patyny, zapisanej historii, pochodzącej z wyobraźni lub z własnych doświadczeń. Mimo pewnego uproszczenia formalnego, są pełne życia i ekspresji. To realne postaci zamieszkujące równoległe światy." (Anna Sołtysik)
 
MARCIN MYŚLIWIEC - urodzony w Jaśle w 1983 roku. Studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie kierunek Grafika, dyplom w 2012 roku. Absolwent Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka i pracuje w Mielcu.PIOTR WORONIEC - Urodzony w Giżycku w 1955 roku. Od 1995 członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Mieszka i pracuje w Woli Sękowej na Podkarpaciu.
 
 
/media/blog/medium/V773MnppDnvWkMlj.JPG
wernisaż // Opowieści dwóch światów
1 marca, 18:00
Bawełniane urodziny BCS!
17 marca 2019
warsztaty makramy, podchody, loteria (wstęp wolny)
wiecej
17.03.2019 (niedziela)
10:00-16:00
wstęp wolny

To już nasze drugie urodziny!
Zapraszamy na wspólne świętowanie! Zarówno dorosłych jak i dzieci!

Od 11 zapraszamy dzieci na podchody pod hasłem "Rzeźbiarska eskapada".


Będziemy też owijać w bawełnę, ale bez obaw, nie dosłownie - w samo południe zaczynamy warsztaty z makramy, czyli sztuki wiązania sznurków (wstęp wolny, zapisy na bcs@horno.pl).
Dzieła (kwietniki makramowe) będzie można zabrać do domu, zapewniamy wszystkie materiały.

Będzie też loteria z nagrodami i cały (bawełniany) wór niespodzianek!

Patronat: Radio PiK

Partner: Frenezja
/media/blog/medium/SjYrFiOkJzEaiL5d.JPG
Bawełniane urodziny BCS!
17 marca 2019
wykład // Sztuka kochania w Indiach
21 lutego, 17:00
wstęp wolny!
wiecej
wykład z cyklu "Okiem historyka sztuki"
21.02.2019 (czwartek), g.17:00  
 
wstęp wolny
 
 
Indie to miejsce narodzin Kamasutry i chyba jedyny kraj na świecie, w którym tak silnie celebruje się sztukę kochania rozumianą na wiele sposobów - miłość dwójki kochanków, żony i męża, miłosne historie bóstw - miłości fizyczne i duchowe. Tu każdy portret kobiety lub mężczyzny opowiada historię miłosną, wyjątkiem są jedynie przedstawienia trzeciej, świętej płci, które opowiadają tylko losy portretowanego. W swoim wykładzie Ewelina Bednarz Doiczmanowa przybliży słuchaczom kulturę miłości na przykładzie najsłynniejszych indyjskich dzieł.
 
 
//
Prowadzenie: Ewelina Bednarz Doiczmanowa - Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2015 roku doktorantka w dziedzinie Nauk o sztuce w Zakładzie Muzealnictwa. Od 2017 roku związana z Sopockim Domem Aukcyjnym w Bydgoszczy.

     na zdjęciu Amrita Sher-Gil, Sen (portret siostry artystki)
/media/blog/medium/UzzFe8opMQ7REnJe.jpg
wykład // Sztuka kochania w Indiach
21 lutego, 17:00
Zmiana dni otwarcia
od marca
pon - pt 11-19 sob - nd (handlowe)10 -16
wiecej
Od 1 marca zmieniamy dni otwarcia.
Otwieramy w poniedziałki, a zamykamy w niedziele niehandlowe.
Godziny pozostają bez zmian.
Zapraszamy!

pon - pt 11-19
sob - nd (handlowe) 10-16
/media/blog/medium/d00iGWtkHL8mEeHp.png
Zmiana dni otwarcia
od marca
wernisaż // Forma | Kolor
18 stycznia,18:30
Tomasz Karolak | Dorian Karolak
wiecej
Forma / Kolor
- Tomasz Karolak / Dorian Karolak
//

wernisaż 18 stycznia (piątek), g.18:30
wstęp wolny na wernisaż
18.01 - 24.02Zapraszamy na wernisaż wystawy "Forma / Kolor", na której będzie można zobaczyć rzeźby Tomasza Karolaka i obrazy jego syna - Doriana Karolaka.

//

FORMA / Tomasz Sylwester Karolak (ur. 07.07.1959 r.) - Ukończył w 1991 r. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa
Przemysłowego. Malarstwo i rysunek studiował w pracowni prof. Łukasza Korolkiewicza a rzeźbę konceptualną pod kierunkiem prof. Marka Sarełły i prof. Jerzego Mizery. Pracuje jako projektant, szeroko pojętych, mebli użytkowych. Współpracuje z firmami
wyposażającymi sklepy, restauracje i centra handlowe. Malarstwo i małe formy rzeźbiarskie tworzył w czasie wolnym od pracy zawodowej. Zdarzała się również biżuteria z „nieszlachetnych”
materiałów – drewno, żywice, części elektroniczne i zegarmistrzowskie. Dotychczasowe jego prace rzeźbiarskie miały zwykle jakieś cechy użytkowe (wazony, lampy, zegary itp.) wykonywane z materiałów ceramicznych, drewna, stali czarnej i nierdzewnej. Podstawą tej twórczości zawsze była forma zrodzona intuicyjnie i jej zmaterializowanie w danej technologii.
Od ok. 2016 roku tworzy prace stricte rzeźbiarskie. Jedna z pierwszych prac pt. „Wibracje” została wyróżniona na Konfrontacjach Sztuki 2017-2018 r. Ostatnio skupia się na technologii czarnej stali oraz chemicznego rdzewienia, czernienia i metalizowania. Tematy i formy zawierza intuicji z niewielką korektą w trakcie realizacji.
www.instagram.com/tomasz.s.karolak
Wystawy:
2018 – Konfrontacje Sztuki - wyróżnienie, Galeria Test, Warszawa

KOLOR / Dorian Wit Karolak (ur. 21.01.1992 r.) - Absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP. W 2017r. otrzymał wyróżnienie za
dyplom pt. „Synestezja Islandii” w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. W swojej twórczości sięga od abstrakcji po formy figuratywne zawsze podkreślając wagę koloru w malarstwie. Traktuje kolory jak dźwięki, które ułożone w odpowiednie zestawienia dadzą różne działania na emocjach i
skojarzenia. Nic dziwnego, że jego mottem jest teza, iż kolory, dźwięki oraz zapachy to jedno i to samo. Dorian Karolak oprócz malarstwa tworzy szybkie rysunki i akwarele postaci odkrywając
przed widzem niezliczoną ilość narracji ukrytych w ludzkim geście, ruchu lub portrecie.

www.dwkarolak.wordpress.com
www.instagram.com/dorian.karolak

wystawy:
2018 - „Zmiana klimatu”, Galeria18a, Warszawa
2017 - „Coming Out”, najlepsze dyplomy ASP, Warszawa
2017 - „Synestezja Islandii”, ASP, Warszawa
2016 - Mimar Sinan, Stambuł
2016 - „Atolye 4, Resim Sergesi”, Stambuł
2016 - „Obraz, struktura, przestrzeń”, Warszawa
2015 - „Nic już nas nie łączy”, Galeria Wystawa, Warszawa
2015 - Galeria Bezdomna, Symfonia Varsovia, Warszawa
2015 - „Co słychać?”, Grupa Autonomia, Warszawa
2015 - wystawa indywidualna, Galeria Pod Okiem, Warszawa
2014 - wystawa Grupy Autonomia, Państwomiasto, Warszawa
2013 - „Napięcie”, Grupa Autonomia, Warszawa
2016 - „Atolye 4, Resim Sergesi”, Stambuł
2016 - „Obraz, struktura, przestrzeń”, Warszawa
2015 - „Nic już nas nie łączy”, Galeria Wystawa, Warszawa
2015 - Galeria Bezdomna, Symfonia Varsovia, Warszawa
2015 - „Co słychać?”, Grupa Autonomia, Warszawa
2015 - wystawa indywidualna, Galeria Pod Okiem, Warszawa
2014 - wystawa Grupy Autonomia, Państwomiasto, Warszawa
2013 - „Napięcie”, Grupa Autonomia, WarszawaForma / Kolor
- Tomasz Karolak / Dorian Karolak
//

wernisaż 18 stycznia (piątek), g.18:30
wstęp wolny na wernisaż
18.01 - 24.02Zapraszamy na wernisaż wystawy "Forma / Kolor", na której będzie można zobaczyć rzeźby Tomasza Karolaka i obrazy jego syna - Doriana Karolaka.

//

FORMA / Tomasz Sylwester Karolak (ur. 07.07.1959 r.) - Ukończył w 1991 r. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa
Przemysłowego. Malarstwo i rysunek studiował w pracowni prof. Łukasza Korolkiewicza a rzeźbę konceptualną pod kierunkiem prof. Marka Sarełły i prof. Jerzego Mizery. Pracuje jako projektant, szeroko pojętych, mebli użytkowych. Współpracuje z firmami
wyposażającymi sklepy, restauracje i centra handlowe. Malarstwo i małe formy rzeźbiarskie tworzył w czasie wolnym od pracy zawodowej. Zdarzała się również biżuteria z „nieszlachetnych”
materiałów – drewno, żywice, części elektroniczne i zegarmistrzowskie. Dotychczasowe jego prace rzeźbiarskie miały zwykle jakieś cechy użytkowe (wazony, lampy, zegary itp.) wykonywane z materiałów ceramicznych, drewna, stali czarnej i nierdzewnej. Podstawą tej twórczości zawsze była forma zrodzona intuicyjnie i jej zmaterializowanie w danej technologii.
Od ok. 2016 roku tworzy prace stricte rzeźbiarskie. Jedna z pierwszych prac pt. „Wibracje” została wyróżniona na Konfrontacjach Sztuki 2017-2018 r. Ostatnio skupia się na technologii czarnej stali oraz chemicznego rdzewienia, czernienia i metalizowania. Tematy i formy zawierza intuicji z niewielką korektą w trakcie realizacji.
www.instagram.com/tomasz.s.karolak
Wystawy:
2018 – Konfrontacje Sztuki - wyróżnienie, Galeria Test, Warszawa

KOLOR / Dorian Wit Karolak (ur. 21.01.1992 r.) - Absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP. W 2017r. otrzymał wyróżnienie za
dyplom pt. „Synestezja Islandii” w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. W swojej twórczości sięga od abstrakcji po formy figuratywne zawsze podkreślając wagę koloru w malarstwie. Traktuje kolory jak dźwięki, które ułożone w odpowiednie zestawienia dadzą różne działania na emocjach i
skojarzenia. Nic dziwnego, że jego mottem jest teza, iż kolory, dźwięki oraz zapachy to jedno i to samo. Dorian Karolak oprócz malarstwa tworzy szybkie rysunki i akwarele postaci odkrywając
przed widzem niezliczoną ilość narracji ukrytych w ludzkim geście, ruchu lub portrecie.

www.dwkarolak.wordpress.com
www.instagram.com/dorian.karolak

wystawy:
2018 - „Zmiana klimatu”, Galeria18a, Warszawa
2017 - „Coming Out”, najlepsze dyplomy ASP, Warszawa
2017 - „Synestezja Islandii”, ASP, Warszawa
2016 - Mimar Sinan, Stambuł
2016 - „Atolye 4, Resim Sergesi”, Stambuł
2016 - „Obraz, struktura, przestrzeń”, Warszawa
2015 - „Nic już nas nie łączy”, Galeria Wystawa, Warszawa
2015 - Galeria Bezdomna, Symfonia Varsovia, Warszawa
2015 - „Co słychać?”, Grupa Autonomia, Warszawa
2015 - wystawa indywidualna, Galeria Pod Okiem, Warszawa
2014 - wystawa Grupy Autonomia, Państwomiasto, Warszawa
2013 - „Napięcie”, Grupa Autonomia, Warszawa
2016 - „Atolye 4, Resim Sergesi”, Stambuł
2016 - „Obraz, struktura, przestrzeń”, Warszawa
2015 - „Nic już nas nie łączy”, Galeria Wystawa, Warszawa
2015 - Galeria Bezdomna, Symfonia Varsovia, Warszawa
2015 - „Co słychać?”, Grupa Autonomia, Warszawa
2015 - wystawa indywidualna, Galeria Pod Okiem, Warszawa
2014 - wystawa Grupy Autonomia, Państwomiasto, Warszawa
2013 - „Napięcie”, Grupa Autonomia, WarszawaForma / Kolor

- Tomasz Karolak / Dorian Karolak
//

wernisaż 18 stycznia (piątek), g.18:30
wstęp wolny na wernisaż
18.01 - 24.02Zapraszamy na wernisaż wystawy "Forma / Kolor", na której będzie można zobaczyć rzeźby Tomasza Karolaka i obrazy jego syna - Doriana Karolaka.

//

FORMA / Tomasz Sylwester Karolak (ur. 07.07.1959 r.) - Ukończył w 1991 r. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa
Przemysłowego. Malarstwo i rysunek studiował w pracowni prof. Łukasza Korolkiewicza a rzeźbę konceptualną pod kierunkiem prof. Marka Sarełły i prof. Jerzego Mizery. Pracuje jako projektant, szeroko pojętych, mebli użytkowych. Współpracuje z firmami
wyposażającymi sklepy, restauracje i centra handlowe. Malarstwo i małe formy rzeźbiarskie tworzył w czasie wolnym od pracy zawodowej. Zdarzała się również biżuteria z „nieszlachetnych”
materiałów – drewno, żywice, części elektroniczne i zegarmistrzowskie. Dotychczasowe jego prace rzeźbiarskie miały zwykle jakieś cechy użytkowe (wazony, lampy, zegary itp.) wykonywane z materiałów ceramicznych, drewna, stali czarnej i nierdzewnej. Podstawą tej twórczości zawsze była forma zrodzona intuicyjnie i jej zmaterializowanie w danej technologii.
Od ok. 2016 roku tworzy prace stricte rzeźbiarskie. Jedna z pierwszych prac pt. „Wibracje” została wyróżniona na Konfrontacjach Sztuki 2017-2018 r. Ostatnio skupia się na technologii czarnej stali oraz chemicznego rdzewienia, czernienia i metalizowania. Tematy i formy zawierza intuicji z niewielką korektą w trakcie realizacji.
www.instagram.com/tomasz.s.karolak
Wystawy:
2018 – Konfrontacje Sztuki - wyróżnienie, Galeria Test, Warszawa

KOLOR / Dorian Wit Karolak (ur. 21.01.1992 r.) - Absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP. W 2017r. otrzymał wyróżnienie za
dyplom pt. „Synestezja Islandii” w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. W swojej twórczości sięga od abstrakcji po formy figuratywne zawsze podkreślając wagę koloru w malarstwie. Traktuje kolory jak dźwięki, które ułożone w odpowiednie zestawienia dadzą różne działania na emocjach i
skojarzenia. Nic dziwnego, że jego mottem jest teza, iż kolory, dźwięki oraz zapachy to jedno i to samo. Dorian Karolak oprócz malarstwa tworzy szybkie rysunki i akwarele postaci odkrywając
przed widzem niezliczoną ilość narracji ukrytych w ludzkim geście, ruchu lub portrecie.

www.dwkarolak.wordpress.com
www.instagram.com/dorian.karolak

wystawy:
2018 - „Zmiana klimatu”, Galeria18a, Warszawa
2017 - „Coming Out”, najlepsze dyplomy ASP, Warszawa
2017 - „Synestezja Islandii”, ASP, Warszawa
2016 - Mimar Sinan, Stambuł
2016 - „Atolye 4, Resim Sergesi”, Stambuł
2016 - „Obraz, struktura, przestrzeń”, Warszawa
2015 - „Nic już nas nie łączy”, Galeria Wystawa, Warszawa
2015 - Galeria Bezdomna, Symfonia Varsovia, Warszawa
2015 - „Co słychać?”, Grupa Autonomia, Warszawa
2015 - wystawa indywidualna, Galeria Pod Okiem, Warszawa
2014 - wystawa Grupy Autonomia, Państwomiasto, Warszawa
2013 - „Napięcie”, Grupa Autonomia, Warszawa
2016 - „Atolye 4, Resim Sergesi”, Stambuł
2016 - „Obraz, struktura, przestrzeń”, Warszawa
2015 - „Nic już nas nie łączy”, Galeria Wystawa, Warszawa
2015 - Galeria Bezdomna, Symfonia Varsovia, Warszawa
2015 - „Co słychać?”, Grupa Autonomia, Warszawa
2015 - wystawa indywidualna, Galeria Pod Okiem, Warszawa
2014 - wystawa Grupy Autonomia, Państwomiasto, Warszawa
2013 - „Napięcie”, Grupa Autonomia, Warszawa
/media/blog/medium/XtMCenlbYKEdS8Sj.jpg
wernisaż // Forma | Kolor
18 stycznia,18:30
Wyniki konkursu dla ZSP w Bydgoszczy
11-17 stycznia
Wystawa konkursowa trwa do 17 stycznia, wstęp wolny!
wiecej
W piątek 11 stycznia odbyło się rozdanie nagród dla laureatów konkursu „Znak, symbol, metafora w twórczości Stanisława Horno - Popławskiego" organizowanego przez Fundację Take Care.
dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Mottem tegorocznej edycji była sentencja na nagrobku patrona Bydgoskiego Centrum Sztuki: „Słowa są kamieniami, a dusza ogrodem. Jaki ogród ułożysz z kamieni?"
Zwyciężyła praca Julianny Siedleckiej, drugie miejsce zajęła Polina Iliushchenko, a trzecie Michał Wilamowski. Przyznano też dziewięć wyróżnień.

Prace wszystkich uczestników konkursu można oglądać do 17 stycznia w Bydgoskim  Centrum Sztuki na ul. Jagiellońskiej 47. Na wystawie można też obejrzeć rzeźby Horno-Popławskiego, które zainspirowały uczniów do stworzenia obrazów i grafik. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
 
/media/blog/medium/802D2kbxEjLge86S.JPG
Wyniki konkursu dla ZSP w Bydgoszczy
11-17 stycznia
Wystawa pokonkursowa
11 - 17 stycznia
„Znak, symbol, metafora w twórczości Stanisława Horno - Popławskiego" - konkurs dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.
wiecej
11.01 - 17.01.2019
wstęp wolny
otwarcie z wręczeniem nagród - 11 stycznia, g. 18:00

//

Zapraszamy do obejrzenia prac autorstwa uczniów Zespołu Szkół
Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które powstały na konkurs „Znak, symbol, metafora w twórczości Stanisława Horno - Popławskiego" organizowanego przez Fundację Take Care.

Mottem tegorocznej edycji była sentencja na nagrobku patrona Bydgoskiego Centrum Sztuki: „Słowa są
kamieniami, a dusza ogrodem. Jaki ogród ułożysz z kamieni?"

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich na uroczyste otwarcie i wręczenie nagród w piątek 11 stycznia o godzinie 18:00 w Bydgoskim Centrum Sztuki.
 
/media/blog/medium/4ydE0VLix495rNbF.jpg
Wystawa pokonkursowa
11 - 17 stycznia
Wykład // Land art - gdy sztuki nie da się kupić
11 grudnia, 17:00
wstęp wolny!
wiecej
Wykład w cyklu "Okiem historyka sztuki"

Land art (sztuka ziemi) zaczął się od buntu.
Powstał jako część ruchu konceptualistów w latach 60-tych w USA. Artyści sprzeciwiali się estetyzacji i komercjalizacji sztuki. Tworząc efemeryczne prace w naturze, starali się wyjść poza rynek sztuki. Czy im się udało? 

Na wykładzie omówimy najważniejsze dzieła land artu i zastanowimy się nad jego współczesnymi interpretacjami w świetle trwającego antropocenu i zmian klimatycznych.


"Mocne dzieło sztuki odbiera ludziom mowę. Są nawet trochę wściekli, bo go nie rozumieją."
(Michael Heizer)


Wstęp wolny.

//

Prowadzenie: Natalia Pichłacz (ur.1986) - historyczka sztuki (UAM w Poznaniu), autorka tekstów o sztuce współczesnej, pracownica Bydgoskiego Centrum Sztuki.
/media/blog/medium/uhcQI4yCQFflZEug.jpg
Wykład // Land art - gdy sztuki nie da się kupić
11 grudnia, 17:00
Wykład // Tradycje ludowe we współczesnej sztuce Afryki
29 listopada 2018
Cykl wykładów "Okiem historyka sztuki" rozpoczynamy 29 listopada prelekcją Małgorzaty Baki "Tradycje ludowe we współczesnej sztuce Afryki Subsaharyjskiej."
wiecej

29 listopada, 17:00

wstęp bezpłatny
wykład z cyklu "Okiem historyka sztuki"

Małgorzata Baka "Tradycje ludowe we współczesnej sztuce Afryki Subsaharyjskiej."

//

Kojarzenie sztuki afrykańskiej z tradycyjnymi maskami czy rzeźbami kultowymi, znanymi z twórczości artystów awangardowych początku XX wieku, przysłania bogatą paletę zjawisk współczesnych, które poruszają niezwykle trudne i ważne tematy, takie jak władza, kolonializm, demokracja i polityka, dyskryminacja rasowa, konsumpcjonizm i ekologia, problem HIV, równość płciowa, przemoc wobec kobiet…. Artyści afrykańscy odwołują się także do tradycji, związków etnicznych, historii, świadomości podziałów społecznych, statusu rodziny, religii czy obecności sztuki w przestrzeni miejskiej i budowaniu za jej pośrednictwem więzi w społecznościach lokalnych. // Małgorzata Baka - Absolwentka UMK w Toruniu, Wydziału Sztuk Pięknych. Praca magisterska: „Afrykańska kolekcja Aleksandra Wernera z Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu. Przyczynek do badań nad formą i funkcją sztuki afrykańskiej w kontekście zbiorów muzealnych” napisana pod kierunkiem prof. Jerzego Malinowskiego. Obecnie doktorantka w dziedzinie Nauk o sztuce, w Zakładzie Muzealnictwa. Realizowana praca doktorska pt. "Polskie kolekcjonerstwo afrykanistyczne po II wojnie światowej", pisana pod kierunkiem dr. hab. Tomasza F. de Rosseta, prof. UMK. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Aktywność obywatelska" (2015) za projekt "Afryka | Sztuka społecznie zaangażowana". Prywatnie autorka blogu o współczesnej sztuce Afryki (http://sztuka-afryki.blogspot.com/). Koordynatorka i wykonawczyni grantu MNiSzW w ramach NPRH "Muzeum w polskiej kulturze pamięci (do 1918 r.): wczesne instytucje muzealne wobec muzeologii cyfrowej". Pracownik Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.


// Wstęp na wykłady bezpłatny.


KOLEJNE WYKŁADY W CYKLU "OKIEM HISTORYKA SZTUKI": - Land art. Gdy sztuki nie da się kupić. (Natalia Pichłacz) - 11 grudnia, g.17.00
- Sztuka kochania we współczesnym malarstwie indyjskim (Ewelina Doiczman) - 21 lutego
- Między słowem a obrazem - świat oczami a spod pióra Stanisława Wyspiańskiego (Daria Jagiełło) - 25 kwietnia
Na bieżąco będziemy informować o następnych wykładach.
/media/blog/medium/bfaPK5V5MUKdEDTx.jpg
Wykład // Tradycje ludowe we współczesnej sztuce Afryki
29 listopada 2018
Cykl wykładów OKIEM HISTORYKA SZTUKI
listopad 2018 - czerwiec 2019
wiecej
Wstęp na wykłady bezpłatny. Zapraszamy na cykl otwartych wykładów historyków sztuki o sztuce nowoczesnej i współczesnej.
//

Prosimy obserwować nasz profil na FB i stronę internetową, wkrótce więcej informacji o kolejnych wykładach.
//

WYKŁADY W CYKLU "OKIEM HISTORYKA SZTUKI":
- Land art. Gdy sztuki nie da się kupić. (Natalia Pichłacz) - 11 grudnia, g.17.00
- Sztuka kochania we współczesnym malarstwie indyjskim. (Ewelina Bednarz-Doiczmanowa) - 21 lutego, g.17:00
- Włączyć rzeczy(wistość) w dzieło. Wokół przedmiotu w sztuce polskiej lat 50. i 60. XX wieku (Małgorzata Wawrzak)- 20 marca, g.17:00
- I po co ta prowokacja? Kontrowersje w sztuce współczesnej (Natalia Pichłacz) - 25 kwietnia, g.17:00
 
/media/blog/medium/C6q2IEOkMqQP1lvm.jpg
Cykl wykładów OKIEM HISTORYKA SZTUKI
listopad 2018 - czerwiec 2019
Wystawa Magdaleny Abakanowicz
9.11 - 30.12
Wernisaż: 9 listopada (piątek), g.18:30 09.11 - 30.12.2018 (wstęp wolny na wernisaż) kuratorka: prof.UMK dr hab. Alicja Majewska współorganizator: Studio Magdaleny Abakanowicz
wiecej
W piątek 9 listopada odbył się wernisaż wystawy Magdaleny Abakanowicz w Bydgoskim Centrum Sztuki Jak pisze w katalogu towarzyszącym wystawie kuratorka, prof. UMK dr hab. Alicja Majewska: "Kameralność wystawy rzeźb Magdaleny Abakanowicz w galerii Bydgoskiego Centrum Sztuki nadaje jej twórczości na wskroś indywidualną, a może wręcz intymną perspektywę. W tym oglądzie odbiorca i artystka uobecniona dziełami, mogą zawrzeć szczególną więź opartą na specyfice stworzonej sytuacji, w której fizyczna bliskość daje większą możliwość zrozumienia i przeżycia jej twórczości." Przed Bydgoskim Centrum Sztuki pojawiły się „Ptaki”, a na samej wystawie zobaczyć można między innymi prace z cyklu „Portretów anonimowych”, które obok cyklu „Inkarnacje” stanowią w biografii artystycznej Magdaleny Abakanowicz ważny etap jej twórczości. Towarzyszy jej materiał filmowy poświęcony biografii twórczej rzeźbiarki. Ekspozycję stworzono wspólnie ze Studiem Magdaleny Abakanowicz, którego przedstawiciele również pojawili się na otwarciu. Wystawa potrwa do końca roku.
/media/blog/medium/JlWflog0jiq9gCal.jpg
Wystawa Magdaleny Abakanowicz
9.11 - 30.12
Metropolia za pół ceny
5-7 października
wiecej
W ramach akcji "Metropolia za pół ceny" wszystkie gadżety, wydawnictwa oraz bilety na wystawę i VR będą w ten weekend dostępne za pół ceny.
/media/blog/medium/D5yj9QKm4RXxN8en.jpg
Metropolia za pół ceny
5-7 października
Jan Zwolicki // Reguła koloru
29 września, 18:00
wystawa malarstwa
wiecej
Reguła koloru // Jan Zwolicki

29 września (sobota), g.18:00
wernisaż - wstęp wolny
29.09-04.11


//
Co może być inspiracją dla malarza? Patrząc na obrazy Jana Zwolickiego wydaje się, że wszystko. Co może być tematem obrazu? Jan Zwolicki na swoich płótnach odpowiada, że cokolwiek. Autor nie jest niewolnikiem jakiegokolwiek motywu. Z równą swobodą traktuje industrialny pejzaż, jak studium postaci, czy martwą naturę.Jak jest więc intencja Autora? Wystarczy jeden rzut oka na obrazy i sprawa jest jasna. Autora interesuje kolor, kompozycja, a przede wszystkim znalezienie piękna tam, gdzie na co dzień piękna się nie dostrzega. Nie ma tu miejsca dla jawnej ani ukrytej symboliki. Wszelka symbolika jest Autorowi obca i niepotrzebna. Na obrazach Zwolickiego zdarza się, że portret staje się martwą naturą, a tam, gdzie występuje martwa natura, nieoczekiwanie wyłania się postać. Autora mniej interesuje wybór głównego motywu obrazu, a bardziej problem współistnienia barw na powierzchni płótna. Najbardziej zajmują go rozważania – gdzie plama koloru powinna ustąpić miejsca linii, a gdzie gęsta faktura ma przejść w łagodną powierzchnię. Wystarczy tylko spojrzeć na dowolny obraz, aby dostrzec, że to kolor i kompozycja są tu najważniejsze.Malarstwo Jana Zwolickiego to dobrze wyważona proporcja pokory i bezczelności. Wizerunki ludzi, przedmiotów, budynków i elementów pejzażu odwzorowywane są z pokorą dla ich kształtów i proporcji. Podporządkowywanie się regułom perspektywy to również przejaw szacunku malarza wobec natury. Jednak struktura kolorystyki obrazów to już inna sprawa. To buńczuczna i beztroska wariacja artystyczna na temat świateł, cieni i barw…Tomasz Woźniak//
Jan Zwolicki (ur. 1967 w Świeciu nad Wisłą) – polski malarz, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Zdobył uznanie w Niemczech dzięki wystawie „Sztuka w Urzędzie” w Miltenbergu. Od tego czasu artysta regularnie współpracuje z Nowym Towarzystwem Artystycznym Aschaffenburga (niem. Neuer Kunstverein Aschaffenburg) i regularnie wystawia swoje prace w Niemczech i w Polsce.
 
 
/media/blog/medium/p1rywzBCpBdvt0O5.jpg
Jan Zwolicki // Reguła koloru
29 września, 18:00
Horno na lotnisku
do końca grudnia
Wystawa w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.
wiecej
Wspólnie z Portem Lotniczym Bydgoszcz uznaliśmy, że rzeźby Horno to świetna wizytówka naszego miasta. W ogólnodostępnej części terminalu będzie można zobaczyć cztery rzeźby - "Popiersie żony artysty", "Gęsiarkę", "U źródła" i "Gimnastyka".

Stanisław Horno-Popławski odbywał wiele podróży wiedziony ciekawością świata i tego, co dzieje się w sztuce współczesnej. Wielokrotnie odwiedzał Gruzję - miejsce jego narodzin, a wyprawy do Italii zmieniły jego postrzeganie rzeźby.

Życzymy Wam równie inspirujących podróży.
/media/blog/medium/PuW56e7OSIEGRvaj.jpg
Horno na lotnisku
do końca grudnia
Joanna Roszkowska // Entropia
24.08 - 28.09.2018
Wystawa rzeźby i malarstwa Joanny Roszkowskiej. Otwarcie w piątek 24 sierpnia o 18:00.
wiecej
Joanna Roszkowska // Entropia
Otwarcie - 24 sierpnia (piątek), 18:00 (wstęp wolny)
 
24.08 - 28.09
 
//
Najnowsze prace Joanny Roszkowskiej to próba opowieści o świecie, w którym znika człowiek, a wraz z nim wszystkie przejawy jego działań w naturze. Przyroda odradza się z ogromu zniszczenia w mgnieniu oka, chociaż nie ma już oczu, który mogłyby ten proces obejrzeć. Zostaną po nas tony śmieci, ale prędzej czy później i one znikną – wszystko pochłonie przyroda – po najstarszych cywilizacjach pozostały głazy, przynależne ziemi i z niej pochodzące.
 
Geometrię znajduje Roszkowska w architekturze, w matematyce, lecz wymyka się ona palcom i płynie w organiczne formy, które kształtuje natura. Rdza, która niemalże pochłania jej rzeźby jest symbolem pomostu między ludzkim i naturalnym – bez obu pierwiastków nie powstałaby nigdy.
 
Autorka zadaje pytania - czy jesteśmy skazani na zniknięcie? Co po nas pozostanie?
 
//
 
Wystawa to przekrój prac z ostatnich trzech lat. Poza ostatnimi, bardziej geometrycznymi formami zawiera także rzeźby z cyklu Biomorphic Art oraz Nomady. Uzupełnieniem jej rzeźb są obrazy. Tu również w specyficzny dla siebie sposób nawiązuje do natury. Najczęściej są to elementy natury w makro-interpretacjach, ich fragmenty, które po przeniesieniu na obraz stają się abstrakcją
 
//
JOANNA ROSZKOWSKA jest absolwentką wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Przez lata była związana ze sztuką użytkową. Od 2015 zaczęła tworzyć swoje pierwsze rzeźby ceramiczne. W jej wczesnych pracach z cyklu „Biomorphic Art” można odnaleźć czystą biologię, skamieliny, organiczne kształty zainspirowane światem natury – siłą żywiołu, koralowcami, cyklem narodzin i śmierci. W wykreowanym przeze nią świecie przyroda wymyka się spod kontroli, ogromnieje, ujawnia swoją siłę, wydaje się być obdarzona świadomością. Fascynuje ją niszczycielska siła tornada, morskie kominy termiczne, fale morskiego odpływu. „W swoich pracach staram się uchwycić ruch, ten jeden moment, który niejako zamykam w kształcie gliny. Swoje rzeźby traktuję jak przestrzenne obrazy, łącząc szkliwa, tlenki żelaza, chromu, naturalną rdzę. W ten sposób uzyskuję niepowtarzalne efekty kolorystyczne, uwypuklające zadane struktury”.
/media/blog/medium/e5sEUDA41v6gZKKE.jpg
Joanna Roszkowska // Entropia
24.08 - 28.09.2018
Wakacje z BCS!
każdy czwartek sierpnia
Zapraszamy dzieci na zajęcia oparte na arteterapii.
wiecej

W każdy sierpniowy czwartek o 16:15 zapraszamy dzieci na zajęcia oparte na działaniach arteterapeutycznych.

Zapisy pod adresem bcs@horno.pl.
Koszt to 20 złotych.

/media/blog/medium/P0fcJkPaPNhQ0hWY.JPG
Wakacje z BCS!
każdy czwartek sierpnia
Horno w podróży // Galeria Test
4.07 - 08.08.2018
Fotorelacja z wernisażu wystawy rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego w Galerii Test w Warszawie. Fot. Michał Wielowiejski
wiecej

Stanisław Horno - Popławski
4.07 - 22.08. 2018
Galeria Test, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Człowiek świata, skarbnica pomysłów, kopalnia artystycznej wiedzy – życiorys Stanisława Horno-Popławskiego to historia pokazująca, jak można ewoluować w rzeźbie od klasycyzmu przez realizm po intrygującą abstrakcję.

Dzieciństwo, historia, dziedzictwo rodzinne familii powstańca styczniowego zesłanego na teren dzisiejszej Gruzji – wszystko to wpłynęło później na twórczość Horno-Popławskiego. Fascynacja mitami antycznymi, surowością Kaukazu, zamiłowanie do ekologii, szacunek wobec kamienia – w taki oto sposób ukształtował się geniusz wielkiego artysty.

Sztuka towarzyszyła Horno od jego początków. Miał 14 lat, gdy zaczął pobierać prywatne lekcje rysunku; kiedy jako 20-latek zaczynał studia artystyczne w Moskwie, a później przeniósł się do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych nie miał żadnych wątpliwości, w jakim kierunku chce pokierować swoim życiem. To słowo-klucz: to on decydował, jaki kierunek obierze – nigdy zaś nie poddawał się bezwiednie fali nie mając artystycznej koncepcji czy wizji.

/media/blog/medium/BC6PPqRXLYQ8Imhx.jpg
Horno w podróży // Galeria Test
4.07 - 08.08.2018
Miasto Złotej z Magdą Rucińską
30 czerwca 2018
Spotkanie z Magdą Rucińską - autorką ilustracji do "Miasta Złotej", które będzie połączone z warsztatami dla wszystkich powyżej 5. roku życia - nie tylko dzieci.
wiecej
30 czerwca, 12:00
Wydarzenie organizowane przez Wydawnictwo TADAM oraz TuCzyTam.Kamienica 12

Wyobraźcie sobie miasto z betonu...
Kamienne, surowe, geometryczne bloki piętrzą się, nachodzą na siebie, nie pozostawiając miejsca na najmniejszy skrawek zieleni. Wśród tego betonu siedzi dziewczynka o złotych włosach. Uśmiecha się, macha nogami i czyta książkę. To Złota, mieszkanka tego miasta, która nigdy nie opuściła jego murów. Złota dostrzega w jednobarwnym, smutnym świecie całą gamę kolorów. Z uśmiechem na ustach próbuje nam je pokazać.
Złotą (i "Miasto Złotej", nowość Wydawnictwo TADAM) stworzyli Daniel Chmielewski i mieszkająca w zielonym mieście na Brdą, naszym mieście, ilustratorka MAGDA RUCIŃSKA.

WSTĘP WOLNY, jednak obowiązują ZAPISY, na email: tuczytam@op.pl (w temacie wpisujcie "Miasto Złotej")
Decyduje kolejność zgłoszeń.
To będzie niezwykła ARTYSTYCZNA I URBANISTYCZNA PRZYGODA.

MAGDA RUCIŃSKA - Rysowniczka, malarka, autorka tekstów o sztuce, komiksie i ilustracji. Publikowała m. in. w „Lampie”, „Zwykłym Życiu”, „Fabulariach”, „Zeszytach Komiksowych”, „F5”. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych m. in. w Galerii Wspólnej i Galerii Wieży Ciśnień w Bydgoszczy, Galerii Komiksu Cheap East (CK Zamek) w Poznaniu, Galerii Miejskiej w Inowrocławiu oraz uczestnictwo w zbiorowych pokazach w BWA Bydgoszcz, MBWA Leszno, Galerii Bielskiej BWA czy Muzeum Schloss Herzberg am Harz w Niemczech. Była stypendystką MKiDN (2009/2010) i Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016). Od 2013 roku pracuje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, w Katedrze Sztuk Wizualnych jako asystent w I Pracowni Artystycznej.
/media/blog/medium/g8L2vx5gCLfcTONl.jpg
Miasto Złotej z Magdą Rucińską
30 czerwca 2018
Mozart w marmurze
Ricardo Carnielo
Monumentalny posąg konającego Mozarta przedstawia w sposób bardzo sugestywny ostatnie chwile gasnącego życia, pokazuje też w konającej postaci nieprzeciętność i geniusz kompozytora. Carnielo dłutem buduje w białym bloku z marmuru solidny realizm, sugestywny i wzruszający.
wiecej

Kontemplując świat rzeźby, rzadko zastanawiamy się nad znaczeniem użytego materiału w akcie tworzenia. Stanisław Horno–Popławski rzeźbił przede wszystkim w kamieniu polnym, który jest jednym z najtrudniejszych materiałów w obróbce ściernej. Ten pierwotny wybór materiału miał niewątpliwy wpływ na finalny kształt jego prac. Kamień polny jest najpospoliciej występującym minerałem, ale jako materiał rzeźbiarski jest kapryśny.

Nie dość, że jest trudny w obróbce to skrywa niespodzianki, każdy napotkany kamień może różnić się składem masy skalnej. Zawartość potasu, sodu, wapnia, litu, strontu czy żelaza nadaje mu niepowtarzalny kolor, strukturę i twardość. Dlatego też, ze względu na nieprzewidywalną różnorodność materiałową jest rzadko wybieranym materiałem rzeźbiarskim, w kamieniu może się trafić fragment rudy żelaza albo żyła błota. Zwyczajowo artyści decydowali się na rzeźbę w kamieniu, który nie jest obarczony niespodzianką, posiada jednolitą barwę i stałą twardość - wybierali marmur, najbardziej zaś cenili marmur z Carrary we Włoszech.

Dzisiaj w Toskanii w okolicach Carrary pracują wyłącznie licencjonowane firmy, które tną bloki marmuru stalową liną nabijaną diamentami. Tną odpowiednie bloki skalne i pracują wyłącznie na indywidualne zamówienie dla artystów i dekoratorów z całego świata. Najbardziej pożądaną odmianą kamienia jest marmur Bianco Carrara, w nim rzeźbił Michał Anioł i Bernini (do dziś działa w okolicach Carrary firma Cave Michelangelo).

Marmur ten dawał rzeźbiarzom niezwykłe możliwości plastyczne, jest dość łatwy w obróbce ściernej ze względu na stały i stabilny skład minerałów: magnezu, tlenku żelaza, krzemionki i dwu minerałów, których nie znaleziono w żadnym innym miejscu na świecie: carraraite i zaccagnaite. Z tego materiału powstała Pieta watykańska, Madonna z Brugii czy Dawid. Dzieła te, są powszechnie znane, nie tylko miłośnikom rzeźby. Ale wspominając kwestię materiałową w rzeźbie, warto przypomnieć artystę nieco dziś zapomnianego, a mianowicie florenckiego rzeźbiarza tworzącego na przełomie XIX i XX wieku - Rinaldo Carnielo. Był to rzeźbiarz, który wykorzystał uwarunkowania materiałowe marmuru z Carrary w sposób wyjątkowy.

Wśród jego najważniejszych dzieł jest Tenax Vitae, czyli walka między śmiercią a młodym mężczyzną, jednak wirtuozeria pracy rzeźbiarskiej jest najbardziej widoczna w dziele Konający Mozart. Carnielo chcąc ukazać ostatnie chwile kompozytora obserwował konających w szpitalach florenckich, robił liczne szkice i modele, obserwował i badał samo zjawisko umierania. W białym marmurze chciał ukazać wrażenie bólu kończącego się życia, moment przejścia z życia do śmierci, żal i udrękę.
Monumentalny posąg konającego Mozarta przedstawia w sposób bardzo sugestywny ostatnie chwile gasnącego życia, pokazuje też w konającej postaci nieprzeciętność i geniusz kompozytora. Carnielo dłutem buduje w białym bloku z marmuru solidny realizm, sugestywny i wzruszający. Kostium, w jaki ubrany jest konający kompozytor jest wyrzeźbiony z wirtuozerią, oddany w najdrobniejszych szczegółach, niemal malarsko. Mało która rzeźba przedstawiająca Mozarta może jej dorównać pod względem ekspresji i stylu. Jest rzeczą oczywistą, że najtrwalszym pomnikiem Mozarta pozostanie jego muzyka, ale bardzo ważnym jest także to, że słuchając muzyki możemy patrzeć na wyobrażenie Mozarta.
Dzięki rzeźbie Carnielo możemy dziś słuchając Requiem wyobrażać sobie ostatnie chwile kompozytora. Carnielo stworzył rzeźbiarski portret artysty, ponadczasowy i głęboko wzruszający, pełnej ekspresji i wzruszeń.
 
/media/blog/medium/D9TSfC05fhgj4CL7.jpg
Mozart w marmurze
Ricardo Carnielo
Amerykańska droga do piękna
Benjamin Victor
W przypadku Benjamina Victora fascynacja rzeźbą Renesansu i Baroku przerodziła się w pasję i sposób na życie. Zachwyt nad klasycznym ujęciem piękna i kompozycją sprawił, że młody chłopak z Południowej Dakoty zapragnął rzeźbić jak wielcy artyści z Florencji i Rzymu.
wiecej
Amerykańska fascynacja sztuką Starego Kontynentu ma różne oblicza. Najczęściej kończy się na wycieczce do Europy, by przy okazji wakacji zobaczyć dzieła Michała Anioła, Rafaela Santi czy Lorenza Berniniego. W przypadku Benjamina Victora fascynacja rzeźbą Renesansu i Baroku przerodziła się w pasję i sposób na życie. Zachwyt nad klasycznym ujęciem piękna i kompozycją sprawił, że młody chłopak z Południowej Dakoty zapragnął rzeźbić jak wielcy artyści z Florencji i Rzymu. O tym, że ta młodzieńcza fascynacja przerodziła się w pasję twórczą, świadczy fakt, iż Benjamin Victor stał się najmłodszym w historii Stanów Zjednoczonych rzeźbiarzem, którego monument przedstawiający Sarę Winnemucca — Indiankę z plemienia Pajutów żyjących w rezerwacie Yakima na obszarze stanu Nevada — umieszczony został w prestiżowej kolekcji bohaterów narodowych w National Statuary Hall w Kapitolu. Benjamin Victor, mimo młodego wieku — urodził się w 1979 roku, zrozumiał, że historię własnego kraju można opowiadać nie tylko przez opisy i książki, lecz także przez sztukę. W portretowanej postaci Sary Winnemucca, nazywanej przez białych „indiańską księżniczką”, artysta chciał pokazać dumę rdzennych mieszkańców Ameryki, ich odrębność nie tylko w stroju, lecz także w wyglądzie. W pracach rzeźbiarza już od początku kariery widać ogromne zrozumienie wagi warsztatu, a także przywiązanie do rozwiązań klasycznych. Poprzez staranne opracowanie warsztatowe i pracę z żywym modelem Victor stara się wydobyć wyraziste cechy postaci, podkreślić charakterystyczny gest, grymas twarzy czy mowę ciała. Dlatego też jego rzeźby mają silny związek ze studiami nad anatomią. Sam autor przyznaje, że źródłem inspiracji w rzeźbie są dla niego prace Lorenza Berniniego i jego fascynacja pięknem ludzkiego ciała. Dlatego Victor, pracując z modelem, stara się każdą rzeźbioną postać poddać idealizacji, a wykonując drobiazgowe studia kompozycyjne z anatomii, odwołuje się do klasycznych kanonów rzeźbiarskich wypracowanych w Antyku.
Ogromna pracowitość artysty, jego pomysłowość i talent zostały dostrzeżone i docenione w Ameryce Północnej. Oprócz prestiżowego zlecenia na monument Indianki artyście zaproponowano realizację pomnika Normana Borlauga oraz rzeźb do grupy żołnierzy do War Memorial w Aberdeen. Rzeźbiarz wykonaniem powierzonych mu prac — nawet tak trudnych tematów, jak ukazanie historii narodu amerykańskiego — potwierdził swój ogromny talent.
Obecnie Benjamin Victor jest profesorem na Boise State University w Stanie Idaho. Rzeźbiarz-profesor znany jest z nietypowego podejścia do pracy pedagoga. W kwietniu 2015 roku otworzył na Uniwersytecie galerię autorską, która stała się nie tylko miejscem wystawienniczym jego prac, lecz także salą wykładową i miejscową atrakcją turystyczną. Benjamin Victror w jednym z wywiadów przyznał, że na początku swej kariery akademickiej z trudnością przychodziło mu godzenie pracy pedagoga ze swoją działalnością artystyczną. Postanowił zatem, że — wzorem renesansowych cechów artystycznych — połączy oba zajęcia. Od tego czasu, w ogromnej przeszklonej sali, zaprojektowanej w formie areny artysta przez kilka godzin dziennie pracuje nad kolejnymi realizacjami. Modelując glinę, szczegółowo tłumaczy studentom tajniki warsztatu pracy, opowiada o swoich fascynacjach twórczych i wizjach, wyjaśnia zasady pracy w glinie. W rogu pracowni stoją wielkie piece do wypalania prac, a specjalnie wydzielona przestrzeń służy do wykonywania odlewów z brązu. Artysta na każdym etapie pracy może być obserwowany: od wstępnych szkiców postaci, które wykonuje węglem i tuszem z żywego modela, przez formowanie z gliny, modelunek, aż po wypalenie w piecu formy i finalny odlew rzeźby. Jego autorskie studio liczące 9000 stóp kwadratowych jest pierwszym tego rodzaju projektem w kraju. Miejsce to jest nie tylko jego galerią autorską (wystawione są tam wszystkie oryginały jego dotychczasowych prac) pełniącą równocześnie funkcję sali wykładowej dla studentów rzeźby i architektury, lecz jest także miejscem wykładów z historii sztuki, kompozycji czy materiałoznawstwa. Nietypowe jest i to, że przestrzeń galerii połączona z pracownią jest miejscem, gdzie sam artysta zachęca studentów i odwiedzających do zadawania pytań, cierpliwie objaśnia, nad czym pracuje, wskazuje na możliwe rozwiązania i trudności. Nie jest to przestrzeń zamknięta, jak zauważa młody profesor — każdy, kto interesuje się rzeźbą i chce zobaczyć proces jej powstawania, jest mile widziany w pracowni. Sam artysta uważa, że tego rodzaju edukacja, mająca na celu nie tylko ekspozycję dzieł sztuki, lecz także pokazanie jak wygląda proces twórczy, jest niezwykle ważna.
Artysta pokazuje, jak rzeźbi prosto z żywego modela, gdyż — w jego przekonaniu — tylko wtedy można wydobyć realne bogactwo detalu. Jest to jednak tylko warunek wstępny — każda jego realizacja jest poddana pewnego rodzaju idealizacji, która ma na celu poszukiwanie piękna doskonałego. Jego inspiracje artystyczne Renesansem nie ograniczają się wyłącznie do kwestii warsztatowo-technicznych. Artysta, podobnie jak większość twórców Odrodzenia, w swych pracach sięga po tematykę alegoryczną. Dlatego w jego dorobku możemy spotkać m.in. wizualizację czterech pór roku. Ta alegoryczna interpretacja upływu czasu, utrzymana w neorenesansowej manierze, dowodzi doskonałego panowania nad kompozycją, detalem i plastyką dzieła. W swym dossier artystycznym rzeźbiarz ma także realizacje postaci mitycznych, biblijnych i historycznych. Na szczególną uwagę zasługuje praca przedstawiająca Bathshebę (jedna z żon biblijnego króla Dawida). Benjamin Victor, formując draperię na nagim ciele modelki, chciał ukazać przede wszystkim harmonię budowy kobiecego ciała. Zręcznie ułożona tkanina ma raczej uwypuklać niż skrywać kształt, wydobyć z postaci to, co ponętne i piękne. Podobnie jest w alegorycznej pracy The Awakening Dawn, która ukazuje w niezwykle zmysłowej pozie postać zwiewnej kobiety. Tego rodzaju realizacje pokazują, w jak doskonały sposób artysta połączył pracę z modelem z własną wyobraźnią.
Dbałość o szczegóły i próba oddania w rzeźbie portretowanej postaci jest widoczna niemal w każdej pracy Victora. Gdy artysta otrzymał zlecenie na monument Normana Borlauga, farmera, który zrewolucjonizował uprawy zbóż na kontynencie amerykańskim, decydował się na ukazanie farmera w jego otoczeniu, czyli stojącego wśród łanów zbóż, na równinie smaganej południowym wiatrem. W zamierzeniu artysty postać Borlauga-rolnika miała być niejako rzeźbiona przez sam wiatr. Dlatego też ubrał swojego modela w stare gospodarcze ubrania i ustawił podczas wiatru na polu, następnie wykonał wiele szczegółowych szkiców. W modelunku rzeźby widać wyraźnie jak wiatr tworzy ukośne zagniecenia w spodniach i koszuli, zaś wyraz twarzy rolnika wskazuje na jego upodobanie natury.
 
Artysta pytany o to, dlaczego tak rzadko sięga w materii rzeźbiarskiej po kamień, odpowiada, że wynika to z braku czasu. Praca w glinie jest mniej wyczerpująca, zaś finalnie każda z jego realizacji i tak jest odlewna w brązie. Victor w swej karierze rzeźbiarskiej wykonał kilka prac w marmurze z Carrary, jednak po latach przyznał, że jest to materiał wyjątkowo trudny w obróbce i niestety jest tworzywem nie zezwalającym na korektę. Wystarczy jedno błędne uderzenie dłuta, by zepsuć efekt nawet kilkuletniej pracy, zaś glina daje mu swobodę dokonywania zmian, korekt i uzupełnień.
To, co fascynuje artystę, to przede wszystkim praca z postacią ludzką. W swym dorobku ma co prawda kilka rzeźb dzikich zwierząt czy nawet realizacje rzeźb abstrakcyjnych w mieście Reno, ale jak sam przyznaje, wykonywał je raczej z ciekawości i dla zabawy. Pytany o jego szczególne zainteresowanie figurą człowieka, Benjamin Victor odpowiada jak rasowy człowiek Renesansu: „dla mnie cała droga dochodzenia do sztuki, to poszukiwanie piękna, zaś w centrum piękna stoi przede wszystkim człowiek. Figura ludzka to połączenie doskonałej funkcjonalności, indywidualności i piękna, które należy tylko wydobyć i ukazać”.
Benjamin Victor jest dziś zaliczany do czołowych rzeźbiarzy narodowych Stanów Zjednoczonych, jest wielokrotnym laureatem nagrody prestiżowego salonu Art Renewal Center, międzynarodowego konkursu, w którym bierze udział 2500 najlepszych artystów współczesnych z całego świata.
Roman Konik
 
/media/blog/medium/EZMYw3l4rn25nGGQ.jpg
Amerykańska droga do piękna
Benjamin Victor
Pomniki w nie-miejscach
Tomasz Górnicki
Tomasz Górnicki to rzeźbiarz o klasycznym wykształceniu, który ma doświadczenie zarówno jako twórca pomników, jak i streetartowiec. Ciekawy jest sposób w jaki wzajemnie oddziałują na siebie w jego pracach te dwa bieguny sztuki w przestrzeni publicznej.
wiecej

Tomasz Górnicki to rzeźbiarz o klasycznym wykształceniu, który ma doświadczenie zarówno jako twórca pomników, jak i streetartowiec. Ciekawy jest sposób w jaki wzajemnie oddziałują na siebie w jego pracach te dwa bieguny sztuki w przestrzeni publicznej.
               Otrzymał dyplom Magistra sztuki z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Jak sam przyznaje, jego zainteresowania obracają się wokół realizmu. „Fascynują mnie naturalne formy, ich wynikający z geometrii, mechaniki i napięć fizyczny porządek. W tę logiczną strukturę/kosmos wprowadzam uczucie/chaos. Podstawową emocją, która mnie napędza jest permanentne poczucie straty.” 1 W swojej praktyce rzeźbiarskiej wykorzystuje często strategię street artu, polegającą na odzyskiwaniu przestrzeni publicznej, zaznaczaniu w niej swojej obecności.
               Gdy rzeźba pojawia się na ulicy, jest to zwykle pomnik. Tomasz Górnicki stawia swoje rzeźby w sposób partyzancki, bez pozwoleń. Podczas gdy pomniki zwykle odsłaniane są w świetle fleszy, nielegalne interwencje rzeźbiarskie odbywają się najczęściej pod osłoną nocy. Guerilla art – angielskie określenie tego rodzaju sztuki to po polsku właśnie sztuka partyzancka. Interwencje rzeźbiarskie to jej rzadkie wcielenie.
               W rzeźbach z cyklu „Oppressed”, które można było obejrzeć na wystawie pod tym samym tytułem w Bydgoskim Centrum Sztuki w od stycznia do lutego 2018, kluczowe było zestawienie reprezentatywnej formy popiersia  realistycznie oddanych postaci, z wrażliwością ukazanego ludzkiego ciała, poddanego destrukcyjnym zabiegom. Zakwestionowana zostaje trwałość rzeźby, forma jest zdekonstruowana. W rzeźbie „Oppressed II” uszkodzona twarz kobiety drażni widza, który instynktownie współodczuwa z przedstawionym realistycznie ludzkim ciałem, z jego uszkodzeniami, brakującymi częściami. Na myśl przychodzi zniszczenie z powodu upływu czasu czy wypadku. Z wnętrza rzeźby wychodzą stalowe pręty, jej szkielet. Kamień zyskuje ludzki wymiar dzięki cierpieniu. Zniszczona rzeźba przywołuje nie tylko destrukcję ciała, które przedstawia, ale również niszczenie sztuki, choćby niedawne zniszczenie stanowisk archeologicznych w Palmyrze.

               Wiele rzeźb Tomasza Górnickiego pojawia się najpierw na ulicach, poza kontekstem galeryjnym. Wchodzą w dialog z zapomnianymi, pomijanymi wzrokiem miejscami. Rzeźby z cyklu „Oppressed” również pojawiły się w zapomnianych klatkach schodowych, przejściach podziemnych w Warszawie. Spełniają w ten sposób funkcję pomnika – zaznaczają miejsca,  czy też mówiąc ściślej - „nie-miejsca”. Jest to termin stworzony przez francuskiego etnologa i antropologa kulturowego Marca Augé. Oznacza przestrzenie, w których przebywa się bardziej z konieczności niż z własnej woli i gdzie codziennie użytkuje je relatywnie duża liczba osób niepowiązanych ze sobą.2  Takim „nie-miejscem” może być lotnisko, supermarket, może być nim również tunel dla samochodów. Nie ma w nim chodnika, wejście do niego jest nielegalne, można tylko szybko przez niego przejechać. „Nie-miejsca przemierzamy w pośpiechu i dlatego mierzy się je w jednostkach czasu. (…). To właśnie w anonimowości nie-miejsc doświadcza się samotnie wspólnoty ludzkiego przeznaczenia.”3 Spędza się w nim określoną ilość czasu i natychmiast o nim zapomina.W tunelu na trasie W-Z w Warszawie są cztery samotne nisze wielkości człowieka. Jak  zauważył Górnicki, nisze mają proporcje renesansowych wnęk na fasadach kościołów. Brakowało w nich tylko rzeźb. W dwóch z nich wstawił więc prace zatytułowane "Matko, gdzie Twoje dzieci?" oraz "Dalej idziesz sam". Pierwsza to dłonie rozłożone w geście maryjnym, a druga w geście błogosławieństwa kojarzonym z przedstawieniami Jezusa. Górnicki przyznaje, że chciał zakłócić rytm wjeżdżania i wyjeżdżania z tunelu. Wprowadzając obcy element do tej przestrzeni, przywraca ją uwadze i pamięci. Przywracając pamięć, tworzy pomnik. Prace szybko zyskały przyzwolenie ratusza, który zdecydował, że rzeźby mogą zostać, ale mimo tej decyzji obydwie rzeźb zniknęły usunięte przez nieznanego sprawcę. Artysta w pełni akceptuje efemeryczność swoich instalacji, a może to właśnie ona chroni je przed losem pomników, które z czasem stają się niewidzialne.
             Wpływ street artu widać w jego realizacjach pomnikowych. Oprócz tradycyjnych w formie pomników, jak Hetman Stefan Czarniecki, czy Martin Opitz, stworzył pracę „Bulletheads (Kulogłowi)”. Rzeźba to pomnik nietypowy, daleko mu do monumentalności i reprezentatywności. O głowy można się nawet potknąć.  „Kulogłowi w parku przy Bażantarni to praca przedstawiająca dwie nieduże, 70- centymetrowe granitowe głowy,  które stoją obok siebie na terenie Parku przy Bażantarni. Praca powstała w 2012 roku w wyniku dzielnicowego konkursu na parkową instalację. a zrodziła się z historii, która miała swój finał 17 grudnia 1900 roku. Zaczęła się w 1894 roku w Berlinie, gdy Wojciech Kossak wraz z Julianem Fałatem rozpoczęli wspólne malowanie panoramy „Przejście Napoleona przez Berezynę w 1812 roku”. Fałat wyszedł z propozycją współpracy. Tak brzmi wersja zdarzeń Kossaka: „Gdy na Wystawie Krajowej we Lwowie Racławice, rozgrzewając serca i wywołując entuzjazm, wykazały co potrafię na tym polu, zaproponował mi Fałat, abym z nim do spółki, w Berlinie, wykonał panoramę na tle ogólnoświatowym. Wybraliśmy Berezynę, mnie dającą pole figuralne najbogatsze, jakie wymarzyć sobie można, Fałatowi zaś śniegi, które tak rozumie i doskonale maluje. (…) Zapoznałem się z tematem jak najdokładniej, będąc za kompozycję figuralną sam odpowiedzialny, bo Fałat tylko pejzaż i jeden most sobie wybrał. 4Obraz ma premierę 1 kwietnia 1896 w Berlinie, a jego autorstwo przypisuje sobie sam Kossak. Punktem kulminacyjnym konfliktu był ukazany w rzeżebie moment pojedynku na pistolety w 1900 roku. Kossak opisuje w listach to wydarzenie: Przed godziną w Ursynowie strzelałem do niego, chybiłem (czego nie żałuję), a on nie chciał do mnie strzelać, tylko stał, jakby żądając śmierci. Ponieważ jeszcze dwa razy mogłem strzelać i on także, poprosiłem Olesia, aby go się zapytał, czy i nadal nie chce się bronić. - Nie! - odpowiedział. Na to ja rzuciłem pistolet na ziemię i powiedziałem sekundantom, że do bezbronnego strzelać nie mogę. Nie podawszy mu ręki, wsiadłem do karety.5
           - Wyobraziłem sobie ten pojedynek i przedstawiłem Kossaka i Fałata jako dwa głazy - kule, które nie dosięgły celu. Sposób pojedynkowania się na broń palną uznałbym w dzisiejszych czasach za nonsens, stąd głazy można interpretować jako symbol "twardogłowia". A praca nazywa się "kulogłowi" 6- wspomina Tomasz Górnicki. Pomnik wpisuje się w coraz bardziej popularną tendencję upamiętniania zdarzeń ważnych dla społeczności lokalnej, w której nie chodzi o tworzenie  iluzji wspólnej pamięci, lecz o skupienie się na historii jednostek.

               Pomnik (od staropolskiego – pomnieć), jak sama nazwa wskazuje, jest znakiem pamięci o danym miejscu, osobie, czy wydarzeniu. Tomasz Górnicki zamienia konwencje, pomniki są żartobliwe, natomiast w interwencjach streetartowych wykorzystuje powagę przypisywaną zazwyczaj pomnikom. Już ponad siedemdziesiąt lat temu Robert Musil napisał, że: „nie ma na świecie nic bardziej niewidocznego niż pomnik. Niewątpliwie buduje się je, aby były widoczne – a nawet, by zwracały uwagę. Jednocześnie jednak, przesyca je coś, co uwagę odpycha…”.[7] Tym „czymś, co odpycha” jest według Jamesa E. Younga sztywność, „właściwa wszystkim wyobrażeniom, a więc również pomnikom: tak jak podobizna zatrzymuje w ruchu swój dynamiczny w rzeczywistości referent, tak pomnik zamienia w kamień elastyczną pamięć, […] pomniki w takim stanie spoczynku wydają się odwieczną częścią pejzażu[…]” [8] W „Kulogłowych” dzięki ironii i lekkości, Górnicki podejmuje grę, a może nawet walkę z niechybnym przeznaczeniem każdego pomnika, a tak właściwie, każdego człowieka, czyli zapomnieniem. O zapomnianych miejscach i ludziach przypominają też na chwilę interwencje streetartowe. Od niewidzialności chroni je fakt, że szybko znikają z przestrzeni  miast zabrane w imię prawa lub bezprawia.

Natalia Pichłacz

 


[1]     http://101projekt.pl/index.php?id_artist=116&controller=artist&id_lang=1, dostęp: 12.04.2018, dostęp: 10.04.2018

[2]      Marc Augé, Nie-Miejsca : wprowadzenie do antropologii nadnowoczesności : fragmenty Teksty Drugie : teoria literatury, krytyka, interpretacja nr 4 (112), 127-140 2008

[3]    j.w.

[4]     Wojciech Kossak,  Listy do żony i przyjaciół, Za: https://www.haloursynow.pl/artykuly/historia-pojedynek-na-pistolety-strzelali-w-parku-,3425/zdjecia/18238

[5]     j.w.

[6]                 https://www.haloursynow.pl/artykuly/historia-pojedynek-na-pistolety-strzelali-w-parku-,3425/zdjecia/18238,  dostęp 12.04.2018

[7]                 J. E. Young Pamięć i kontrpamięć. W poszukiwaniu społecznej estetyki pomników Holokaustu., przeł. G. Dąbkowski, w: „Literatura na świecie”, nr 1-2/2004, s. 249.

[8]                 J. E. Young Pamięć i kontrpamięć. W poszukiwaniu społecznej estetyki pomników Holokaustu., przeł. G. Dąbkowski, w: „Literatura na świecie”, nr 1-2/2004, s. 286.

/media/blog/medium/KS37VuCYQApAO5gE.jpg
Pomniki w nie-miejscach
Tomasz Górnicki
Young and inspired
15.06-22.08.2018
W tym roku mamy przyjemność zaprezentować prace artystów streetartowych z kolektywu "Saloon Rebels": SWAG, Wild Cherry, Someart, Mike Ortalion. Pojawią się bardzo smaczne artystyczne kąski!
wiecej
Wystawa w ramach Bite-Art Festival. W tym roku mamy przyjemność zaprezentować prace artystów streetartowych z kolektywu "Saloon Rebels": SWAG, Wild Cherry, Someart, Mike Ortalion. Pojawią się bardzo smaczne artystyczne kąski!

Kilka słów o samym kolektywie:
Kiedyś Saloon Rebels (ang. Salonowi Buntownicy) dziś Hashart. To projekt kulturalny stworzony w 2014 roku, skupiający się przede wszystkim na promocji artystów młodego pokolenia o niewielkim dorobku artystycznym. Początkowo zrzeszał twórców głównie bez wykształcenia akademickiego, o wspólnym zapale i podobnych marzeniach. Dziś Salonowych Buntowników już nie ma, a Hashart to garstka ludzi podobnie myślących, mających ten sam cel, pasję i dążenia. Twórca inicjatywy - Agnieszka Sinczewska nie jest ani znawcą sztuki, ani krytykiem, trochę kuratorem, a bardziej art dealerem. Chce być nowoczesnym marszandem i art managerem w jednym. Zachęca artystów, wspiera ich i im radzi. Analizuje rynek, planuje działania. Działa poprzez reprezentowanie, negocjowanie, pozyskiwanie i nawiązywanie nowych relacji. Jej cechą charakterystyczną jest przewodzenie. Poprzez #art chce mówić poważnie i mniej poważnie o sztuce, chce kształtować i budować kulturę, bawić się nią.Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy. Wernisaż 15 czerwca, 18:00
/media/blog/medium/3Os7MJfcUTNCsn1D.jpg
Young and inspired
15.06-22.08.2018
Opera i dłuto
Wzajemne inspiracje
Połączenie muzyki operowej ze sztukami plastycznymi nie było rzeczą prostą, gdyż trudno jest połączyć w jeden spójny projekt rzecz widzialną (na przykład rzeźbę) i muzykę (niewidzialną).
wiecej
Richard Wagner chcąc zmienić oblicze sztuki operowej, nie zdawał sobie sprawy, że przez przekształcenie opery w dzieło totalne, wyraża od dawna skrywane tęsknoty, nie tylko twórców operowych ale i odbiorców. Tego rodzaju tęsknoty widać już było w barokowym theatrum sacrum, w próbie łączenia malarstwa, rzeźby i światła w otoczeniu muzyki. Wagner, jako znawca sztuk wszelakich (malarstwa, teatru, rzeźby, muzyki, poezji) chciał więc stworzyć operę, która korzystać będzie z całego dorobku sztuki. W nowej formie opery, oprócz gry scenicznej, miały się znaleźć na scenie także sztuki plastyczne: malarstwo i rzeźba. Idea syntezy sztuk związana była z poszukiwaniem uniwersalnego języka sztuki i wedle Wagnera mogła być zrealizowana wyłącznie w sztuce operowej.

Połączenie muzyki operowej ze sztukami plastycznymi nie było rzeczą prostą, gdyż trudno jest połączyć w jeden spójny projekt rzecz widzialną (na przykład rzeźbę) i muzykę (niewidzialną). Od czasów Wagnera ta syntezy sztuk przybierała różne formy. W malarstwie związku między muzyką a kolorem poszukiwał Kandinsky, jako klasyczny synestetyk, gdy słuchał muzyki, widział jej kolory i kształty. Jest rzeczą oczywistą, że muzyka wyzwala różnego rodzaju emocje, potrafi nastrajać i inspirować. Opera stała się źródłem inspiracji nie tylko dla poetów (Artur Rimbaud czy Charles Baudelaire) czy malarzy (Paul Gauguin, Gustaw Klimt) ale także rzeźbiarzy. Opera inspirowała w pracy twórczej Augusta Rodina, Xawerego Dunikowskiego i Stanisława Horno-Popławskiego.

Horno nie krył tego, że do stworzenia masywnej i monumentalnej rzeźby Harnasie zainspirowała go opera Karola Szymanowskiego o tym samym tytule. Libretto Harnasiów rozpisane przez Szymanowskiego na głos tenorowy solo, chór mieszany i orkiestrę zostało po raz pierwszy wystawione 7 marca 1929 i poprowadzone przez Grzegorza Fitelberga w Filharmonii Warszawskiej (popiersie Fitelberga wyszło również spod dłuta rzeźbiarza). Horno, zainspirowany historią dziewczyny porwanej przez zbójnickich Harnasiów, próbował przełożyć widowisko operowe na rzeźbę.

Trzy góralskie głowy zwarte w jednej bryle, nad którą unosi się zbójnicka ciupaga, ukazują pełną dramatyzmu kompozycję. Te trzy postacie z Podhala mają fisis zbliżone do rzymskich patrycjuszy, ich wydatne kości policzkowe, ostre kształty nosa, wysokie czoła ukazują dumę, pewność siebie, posępność i dzikość ludzi gór. Z drugiej zaś strony góralskie twarze obrazują szlachetność, wierność i honor. Uniesiona nad trzema głowami hersztów zbójnickiej bandy ciupaga góralska domyka formę, nadając rzeźbie ogromną dynamikę i ekspresję. W tej realizacji nie ma marginesu interpretacji, nie ma swobodnej gry w skojarzenia, komunikat jest niezwykle czytelny i mocny. W tego rodzaju realizacjach widać niemal morderczą próbę łączenia opery Szymanowskiego ze statyczną bryłą rzeźby. Horno nie chciał, by monument był tylko ilustracją, tłem do libretta, w rzeźbie chciał ukazać dramatyzm i niepokój. Horno Harnasiami potwierdza doskonałe panowanie nad warsztatem i perfekcyjne powiązanie możliwości wykonania rzeźby z jej pierwotnym zamysłem inspirowanym operą.

Nad kompozycją Harnasie Horno–Popławski spędził niemal cztery lata. Ilustracja do sztuki Karola Szymanowskiego okazała się niemałym wyzwaniem, Horno wykonał do kompozycji ogromną ilość szkiców, skrótów i notatek, które darł i niszczył, nie mogąc znaleźć zadowalającej formy. Po czterech latach ciężkich zmagań ukończył swe dzieło uznając, że wreszcie monument właściwie współgra z dźwiękami i ruchem scenicznym opery. Harnasie docelowo miały ozdobić foyer opery w związku z planowaną premierą Króla Rogera. Jednak z niewiadomych przyczyn dyrekcja Opera Bałtycka w pewnym momencie odstąpiła od zakupu rzeźby.

Horno nie był tym faktem zmartwiony, nawet – jak wspominają jego najbliżsi – ucieszył się, że może gipsowy projekt zatrzymać. Po wielu latach, dzięki staraniom córki rzeźbiarza Jolanty Ronczewskiej i miłośników twórczości Horno odlew rzeźby Harnasie stanął w foyer gmachu Opery (Opera Nova) w Bydgoszczy. Jak widać, opera dla niektórych rzeźbiarzy, okazała się źródłem dopingu artystycznego, źródłem inspiracji i natchnienia.
/media/blog/medium/mDzfQ3T6vjcVjXIM.jpg
Opera i dłuto
Wzajemne inspiracje
Hobby, które zmienia się w sztukę
Robin Wight
Robin Wight w Boże Narodzenie 2009 roku dostał od żony pod choinkę nowy aparat fotograficzny. Żona chciała nie tylko sprawić mu przyjemność, lecz także odwrócić jego myśli od spraw zawodowych — Wight porzucił właśnie pracę w dobrze prosperującej firmie, gdyż czuł, że to nie jest jego miejsce na ziemi.
wiecej
Robin Wight w Boże Narodzenie 2009 roku dostał od żony pod choinkę nowy aparat fotograficzny. Żona chciała nie tylko sprawić mu przyjemność, lecz także odwrócić jego myśli od spraw zawodowych — Wight porzucił właśnie pracę w dobrze prosperującej firmie, gdyż czuł, że to nie jest jego miejsce na ziemi. Gdy wieczorne słońce dotykało nagich konarów drzew, Robin wycelował obiektyw aparatu w promienie słońca, chcąc uchwycić ostatnie refleksy światła. Gdy spojrzał na zdjęcie, nie wierzył w to, co widzi. Zaniepokojony spoglądał to na konary drzew, to na wyświetlacz aparatu. Na zdjęciu widoczna była, skryta wśród drzew, zwiewna, piękna wróżka. Robin doskonale wiedział, że jej postać to tylko efekt gry światła, jednak potraktował tę fantasmagorię jako cenną wskazówkę dla siebie.

Roman Konik

Zawsze ciągnęło go do sztuki, potrafił nawet nieźle rysować, jednak to rzeźba pociągała go najbardziej. Korzystając z wolnego czasu, postanowił, że poprzez rzeźbę wyruszy w sentymentalną podróż do krainy dzieciństwa.

Jako tworzywo wybrał drut nierdzewny, taki, który służy do wykonywania ogrodzenia. Nie był to wybór przypadkowy. Chcąc rzeźbić wróżki i mityczne stwory zaludniające jego wyobraźnię, rozpoczął od podstawowego pytania: co jest główną cechą magicznych stworzeń z krainy dzieciństwa? Otóż — przede wszystkim — to, że są ulotne i dlatego też tak trudno je dostrzec. Szybko przekonał się, że jest to doskonałe medium dla tego tematu. Zwój drutu, z jednej strony, doskonale poddaje się modelunkowi i podkreśla kontur, z drugiej zaś, nie tworzy zwartej formy, dzięki czemu przez rzeźby przenika światło, dając złudzenie lekkości i ulotności postaci.

Na początku Robin Wright traktował wykonywanie rzeźb jak niewinne hobby, z czasem jednak dostrzegł, że to zajęcie pochłania go całkowicie i każdego rana, już od przebudzenia myśli o następnych szkicach, na podstawie których stworzy kolejne postacie. Gdy po raz pierwszy pokazał swe hobbystyczne, druciane prace mieszkańcom rodzimej wsi na festynie, był zaskoczony ich reakcją, a wróżki umieszczone w Trentham Gardens w Staffordshire stały się niemal natychmiast główną atrakcją okolicy. W kilka miesięcy później ekspozycja zmieniła się w miejsce poszukiwania i tropienia wróżek ukrytych w lesie, na płotach czy w zaułkach ogrodowych alejek. Niezależnie od Wrighta powstały mapy szlaków z zaznaczonymi rzeźbami.

Odwiedzający zaczęli też pytać, gdzie mogą nabyć tego rodzaju instalacje. Robin Wight wspomina, że na początku nie wiedział, jak ma na tego rodzaju pytania odpowiadać — wykonywanie drucianych postaci było dla niego takim samym hobby, jak dla innych wędkarstwo czy filatelistyka, ale choć sam nie widział w swoim zajęciu nic nadzwyczajnego, to jednak coraz częściej słyszał pozytywne opinie o artystycznych walorach swych prac.

Z perspektywy czasu można śmiało stwierdzić, że prace brytyjskiego pasjonata wykroczyły dalece poza zwykłe hobby czy dekoracje ogrodowe. Używając jako tworzywa sztuki zwykłego drutu, wyczarował magiczny świat. Jego rzeźby są perfekcyjne pod względem bryły, dynamiki i kompozycji. Sam Wight przyznaje, że kilka ostatnich rzeźb to efekt zmagania się z teoretycznym problemem, a mianowicie zagadnieniem, jak wyrzeźbić wiatr. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak pokazać w materii coś, co jest niewidoczne, stworzył wróżki próbujące zatrzymać nasiona mleczu porywane przez wiatr, które są tak sugestywne, że patrząc na drucianą postać siłującą się z rośliną, można niemal usłyszeć wizg wiatru. Z kolei inne, zwłaszcza te zainstalowane na drzewach postacie, sprawiają wrażenie, jakby zostały zaskoczone obecnością człowieka i uciekały, kryjąc się w konarach.

Wight przyznaje, że największą trudność w wykonywaniu tego rodzaju prac, oprócz pierwszorzędnego zagadnienia związanego z formą, polega na ich mocowaniu. Ukończone rzeźby ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów, a muszą być stabilnie umocowane, często z jednym tylko punktem podparcia, tak aby zachować wrażenie lekkości postaci, które wydają się jakby zawieszone w powietrzu.

Ich sugestywność bierze się nie tylko z pozy czy gestu, niezwykle istotne jest miejsce ich instalacji. Przystępując do wykonania kolejnych szkiców, Wight rozpoczyna od wyboru miejsca ekspozycji, dlatego też każda postać doskonale komponuje się z otoczeniem, a jej obecność w danym miejscu zdaje się równie zaskakująca, co naturalna.

Wight przyznaje, że to, co było zwykłym hobby, ewaluowało w stronę osobliwej twórczości artystycznej. Dziś jego firma Fantasy Wire zatrudnia sześć osób. Sam autor, nie mogąc nadążyć z realizacją kolejnych zleceń, opracował zestaw do samodzielnego skręcania rzeźb, do którego dołączył, oprócz specjalnych szczypiec i złączek, szkice rysunkowe i precyzyjną instrukcję. Przy pełnej świadomości tego, że tego rodzaju zestawy idą w stronę masowości, uważa, że rozwiązanie to ma dwie zalety: po pierwsze, samodzielne wykonanie rzeźby może zrodzić zamiłowanie do kształtowania form przestrzennych i w tym wypadku drut zastępuje tradycyjny materiał, jakim jest glina; po drugie, gotowe zestawy rozwiązują problem ciągłych, indywidualnych zamówień, dzięki czemu zyskuje czas i swobodę, aby pracować nad tym, co go najbardziej zajmuje, czyli powoływaniem do życia kolejnych, niezwykłych postaci. Robin Wight nie uważa siebie jednak za artystę, a co najwyżej za zwykłego projektanta, który swymi rzeźbami przenosi odbiorców w czasy dzieciństwa, do krainy baśniowej wyobraźni.

Ta dezyderata została spełniona, bo patrząc na zwiewne, splecione z drutu wróżki, zaglądamy za magiczną kurtynę świata dostępnego zmysłom, stajemy się gośćmi niezwykłej krainy bajkowych postaci, a równocześnie podziwiamy warsztat pracy sprzężony z plastyczną wyobraźnią, dzięki której podziwiamy estetykę kobiecej postaci w przepięknej odsłonie.
/media/blog/medium/NMKx615nSxXhkZqE.jpg
Hobby, które zmienia się w sztukę
Robin Wight
Rzeźba wprost ze ścian
Henrique Oliveira
Rzeźba, jak każda dziedzina sztuki, ewoluuje, zmienia się, przyjmuje nowe formy, poszukuje inspiracji, prowokuje, zmusza do myślenia.
wiecej
Rzeźba, jak każda dziedzina sztuki, ewoluuje, zmienia się, przyjmuje nowe formy, poszukuje inspiracji, prowokuje, zmusza do myślenia. Wiek XX - nie tylko dla rzeźby - stał się wiekiem przełomowym, można postawić hipotezę, że zmiany na gruncie twórczości artystycznej w ciągu ostatniego wieku idą dużo dalej niż zmiany w ciągu całej historii sztuki.

Jak to ze zmianami bywa, jedne są witane owacyjnie jako alternatywa dla skostniałego świata, inne zaś sceptycznie, lub wręcz wrogo - jako forma destrukcji i zdziczenia. W rzeźbie XX wieku pojawił się nowy nurt poszukiwań twórczych określanych mianem instalacji. Instalację w rzeźbie określa się mianem dzieła plastycznego o przestrzennych walorach, najczęściej mocno związanych i dopasowanych do konkretnej przestrzeni wystawienniczej. Niestety często zdarza się, że powszechny osąd tej nowej formy sztuki budzi skrajne emocje - od niezrozumienia ich funkcji, dezaprobatę czy też brak dostrzeżenia w nich jakiekolwiek sensu artystycznego. W kontekście tak ogólnych i sceptycznych sądów warto wskazać na rzeźby wyjątkowe, a przynajmniej na takie, obok których niepodobna przejść obojętnie.

Henrique Oliveira jest rzeźbiarzem młodym (urodził się w Brazylii w 1973 roku), jednak w kontekście swego dorobku rzeźbiarskiego, jego sława wyszła już zdecydowania poza Amerykę Łacińską. Artysta z São Paulo w Brazylii tworzy instalacje, które trafnie można określić jako niepokojąco interesujące. W przestrzeni galerii ze zgromadzonych odpadów buduje formy, które przypominają swym kształtem splątany labirynt korzeni drzew, czy wynaturzonych gigantycznych roślin. Ale nie jest to zdecydowanie rzeźba floralna, która ma przedstawiać część natury.

Całość jest misternie projektowana w taki sposób, by po odpowiednim modelunku i pomalowaniu sprawiała wrażenie części sali wystawowej. Niektóre instalacje wręcz wyrastają ze ścian, odpowiedni modelunek sprawia wrażenie na oglądających, że zmutowana roślinność pragnie "zawłaszczyć" przestrzeń galerii czy budynku. By zwiększyć wrażenie podczas oglądania zwiedzający mogą wejść w labirynt poskręcanych korzeni i odbyć wycieczkę w głąb instalacji. Bywa, że wystawiane prace Henrique Oliveira rozciągają się po całym budynku, a nawet wychodzą poza przestrzeń sal na zewnątrz.

Ogromną zaletą rzeźbiarza jest to, że posiada on niesamowitą zdolność skonstruowania naturalnej wręcz płynności przejścia instalacji z salę wystawową. Każda przestrzeń wystawowa, którą dysponuje jest doskonale dopasowana do instalacji, jest jakby zaprojektowana tylko po to, by prezentować konkretną rzeźbę. W instalacjach Oliveiry aż kipi ukryta energia, jego prace zdają się posiadać wewnętrzne życie, ma się wrażenie, że są częścią natury.

Brazylijski rzeźbiarz osiąga ten efekt przez bardzo przemyślaną kompozycję, jego rzeźby nie mają żadnych wyraźnych krawędzi, nie mają ani początku, ani końca, zlewają się z przestrzenią. W instalacjach ukazuje się pełne życia środowisko, niepokojące, gdyż sugestywnie przedstawione jako część zmutowanej natury. Tym samym, być może nawet nieświadomie, Oliveira wpisuje swą rzeźbę w kontekst architektury, mocno ją wiąże z przestrzenią wystawową, z budynkami. Jego rzeźby rozsadzają wręcz przestrzeń galerii, wkraczają poza przestrzeń wystawienniczą, są jak ogromne żywe drzewa.

Wszyscy ci, którzy z zasady odrzucają w rzeźbie formę instalacji, jako nowinkę i modę, która przeminie nie zostawiając trwałego śladu w historii sztuki, winni obejrzeć prace Henrique Oliveiry. Być może nie przekonają one sceptyków, by uznać je za arcydzieła, ale na pewno zwrócą uwagę, jako coś interesującego i nowego w sztuce. Czasem to tylko wystarczy.
/media/blog/medium/uvSQocU0DQwwXjLS.jpg
Rzeźba wprost ze ścian
Henrique Oliveira
Rzeźba jak dokumentacja
Michał Anioł i Robert Hupka
Fotografie Hupki, oprócz tego, że stanowią drobiazgową dokumentację rzeźby ukazują też coś więcej. Poprzez sfotografowanie Piety Michała Anioła z niewidzianych dotąd perspektywy Hupka pokazał, że arcydzieł rzeźby nie można odkryć nigdy do końca, zawsze pozostaje w nich jakaś tajemnica, czasem zakryta dla oczu przez stulecia, tajemnica, która czeka, niekiedy przez długi czas, aż ktoś ją dostrzeże i odkryje.
wiecej
Jest rok 1499, w wigilię nowego stulecia, mało znany 24-letni młodzieniec Michelangelo Buonarotti podpisuje umowę z francuskim kardynałem de Bilhères na wykonanie rzeźby mającej zwieńczyć jego grób. Umawiają się na kwotę 450 złotych dukatów. Buonarotii długo wybiera materiał w kamieniołomach carraryjskich, w końcu wielki blok białego marmuru ważący kilka ton zostaje załadowany na specjalny wóz, jego transport z Carrary do Rzymu trwa aż dziewięć miesięcy. Rzeźbiarz staje przed masywnym blokiem i kuje zapamiętale, nie chcąc nikomu pokazać postępów prac. Po roku z białoróżowego bloku wyłania się postument o wymiarach 174 cm × 195 cm przedstawiający Madonnę trzymającą w ramionach zmarłego Chrystusa, zdjętego z krzyża. Gdy rzeźba jest ukończona stają przed nią zdumieni urzędnicy watykańscy i sam zleceniodawca. Kardynałowie spoglądając na ukończoną pracę młodego rzeźbiarza mają dwie zasadnicze wątpliwości. Pierwsza dotyczy autorstwa rzeźby, nie wierzą, by ten arogancki korpulentny młodzik sam wyrzeźbił tak doskonałe dzieło, sądzą, że autorem jest raczej znany rzeźbiarz Cristoforo Solari, zaś Buonarotti jedynie pomagał w pracach wykończeniowych. Druga wątpliwość dotyczy wieku Madonny. Jej oblicze ukazane w rzeźbie jest zbyt młode, winna być przedstawiona jako pięćdziesięcioletnia, dojrzała kobieta, a wydaje się młodsza od Chrystusa. Buonarotii na dwa zarzuty odpowiada szybko i arogancko: na wątpliwości związane z samodzielnym wykonaniem rzeźby odpowiada wykuciem na pasku biegnącym przez pierś Madonny napisu: MICHAELA [N] GELUS BONAROTUS FLORENTIN [US] FACIEBA [T] (Michelangelo Buonarroti z Florencji to zrobił). Napisy wykuł w taki sposób, że każda próba usunięcia podpisu spowoduje trwałe uszkodzenie rzeźby. Drugi zarzut dotyczący wieku Madonny gasi retorycznym pytaniem: czy wy kardynałowie nie powinniście najlepiej wiedzieć, że czystość i nieskalanie grzechem konserwuje piękno?

Pietà zachwyca, wzrusza, zastanawia, wywołuje emocje od samego jej powstania. Nie trafia na nagrobek kardynała tylko do kaplicy Santa Petronilla a potem wprost do bazyliki świętego Piotra. Z czasem staje się obowiązkowym punktem na trasie pielgrzymów przybywających do Wiecznego Miasta. Po latach wydaje się, że na temat tej najbardziej znanej rzeźby powiedziano już wszystko, opisano ją po wielokroć, eksponowana w Watykanie została obejrzana przez miliony turystów i pielgrzymów. Przełomem staje się rok 1964. W Nowym Jorku przygotowywana jest Światowa Wystawa Powszechna, swój Pawilon Sztuki ma przygotować Watykan, jako samodzielne państwo. Kardynał Franciszek Spellman odpowiedzialny za watykańską wystawę zwraca się do papieża Jana XIII z niecodzienną prośbą, chce pokazać w Ameryce rzeźbę Michała Anioła. Papież się waha, ma wątpliwości co do transportu tak cennej rzeźby do Nowego Jorku. Dopiero gdy kardynał przedstawia dokumentację transportu morskiego i lądowego gwarantującą bezpieczny przewóz, wyraża zgodę.

Pietà zapakowana w wielką drewnianą skrzynię płynie do Nowego Jorku. Gdy rzeźba jest w drodze, kardynał Sellman prosi Roberta Hupkę, inżyniera nagrań z Columbia Records, by ten przygotował piętnastogodzinny podkład muzyczny w pawilonie watykańskim. Potem z tego materiału muzycznego ma powstać pamiątkowa płyta. Hupka, zawodowo zajmujący się dźwiękiem, przyjmuje zlecenie. Gdy rzeźba zostaje prowizorycznie ustawiona w pustym pawilonie Hupka, zajmujący się także fotografią, postanawia zrobić zdjęcie rzeźby na okładkę płyty. Zaczyna fotografować. Początkowo chce zrobić kilka zdjęć, jednak z każdą kolejną fotografią nie potrafi się zatrzymać. Mimo, że początkowo tego nie planował, wykonuje kilka tysięcy zdjęć, z każdą chwilą zdaje sobie sprawę, że ma niecodzienną możliwość sfotografowania rzeźby z nieprawdopodobnej perspektywy, od stuleci ukrytej przed spojrzeniami zwiedzających bazylikę świętego Piotra. Hupka decyduje się w końcu na szalony krok, wdrapuje się na dach pawilonu, z pomocą robotników robi otwór w suficie, aby uchwycić oblicze Chrystusa od góry. Gdy patrzy na wywołane zdjęcia dociera do niego fakt, że Michał Anioł ukazał twarz Chrystusa pogodną, nie ma na niej śladu przebytej męki, twarz jest wręcz żywa. Hupka wysuwa hipotezę, że Michał Anioł zapowiedział w takim ujęciu przyszłe zmartwychwstanie. Seria zdjęć zaskakuje wszystkich, nawet tych, którzy uważają się za znawców rzeźby. Rzeźba po wystawie wraca bezpiecznie na swoje miejsce w Watykanie. Mija osiem lat od nowojorskiej wystawy.

21 maja 1972 roku w Niedzielę Zielonych Świąt do bazyliki świętego Piotra wchodzi trzydziestotrzyletni węgierski geolog Laszlo Toth, w plecaku ma młotek murarski. Nie zatrzymywany przez nikogo wdrapuje się na postument, wyciąga młotek i krzycząc Jestem Jezusem Chrystusem! zadaje Madonnie piętnaście ciosów. Odpada prawe ramię Madonny, kawałek nosa, lewa powieka. Zaalarmowana Gwardia Szwajcarska unieszkodliwia napastnika, widzowie tego przerażającego spektaklu zbierają leżące kawałki marmuru. Pomimo wielu późniejszych apelów w prasie prawie żadne kawałki nie zostają zwrócone, włącznie z nosem Madonny. Konserwatorzy orzekają jednogłośnie, trzeba zrekonstruować brakujące części wycinając je z tyłu rzeźby. W tym czasie nieoceniona staje się dokumentacja Hupki, jest wprost bezcenna. Po żmudnych pracach Pietà wraca na swoje miejsce w bazylice, między Świętymi Drzwiami a ołtarzem św. Sebastiana, lecz od tego czasu jest chroniona przez kuloodporny szklany panel.

Fotografie Hupki, oprócz tego, że stanowią drobiazgową dokumentację rzeźby ukazują też coś więcej. Poprzez sfotografowanie rzeźby z niewidzianych dotąd perspektywy Hupka pokazał, że arcydzieł rzeźby nie można odkryć nigdy do końca, zawsze pozostaje w nich jakaś tajemnica, czasem zakryta dla oczu przez stulecia, tajemnica, która czeka, niekiedy przez długi czas, aż ktoś ją dostrzeże i odkryje.

Roman Konik
/media/blog/medium/ipvwWDWG4jBaEyv7.jpg
Rzeźba jak dokumentacja
Michał Anioł i Robert Hupka
Wirtuoz modelunku
Philippe Faraut
Patrząc na kunszt rzeźbiarski Philippe Farauta możemy śmiało powiedzieć: ten rzeźbiarz doszedł do takiej wprawy w modelunku, że jest w stanie w rzeźbie pokazać każdą emocję, którą jest sobie w stanie wyobrazić czy pomyśleć.
wiecej
Patrick Bruce Metheny – amerykański gitarzysta jazzowy powszechnie znany jako Pat Metheny, powiedział w jednym z wywiadów, że doszedł do takiej techniki grania na gitarze, że jest w stanie zagrać wszystko, co sobie wyobrazi. Zaś Zdzisław Beksiński wypytywany o stosowane techniki malarskie w jego twórczości powiedział, że po latach pracy doszedł do takiej sprawności, że jest w stanie namalować wszystko, co jest w stanie sobie wyobrazić. Patrząc na kunszt rzeźbiarski Philippe Farauta możemy śmiało powiedzieć: ten rzeźbiarz doszedł do takiej wprawy w modelunku, że jest w stanie w rzeźbie pokazać każdą emocję, którą jest sobie w stanie wyobrazić czy pomyśleć.

Philippe Faraut zaczynał swą przygodę z rzeźbą studiując sztukę użytkową (meblarstwo i snycerstwo) w Germain Sommeillier w Annecy (Francja). Jednak już po skończeniu studiów porzucił modelunek snycerski i wrócił do tego, o czym zawsze marzył - do modelowania postaci w glinie. Szczególnie interesowała go rzeźba portretowa.

Gdy w pewnym okresie twórczości uznał, że sama obserwacja fizjonomii i praktyka rzeźbiarska nie wystarcza do tego, by oddać emocje w portretowanej postaci, zaczął uczęszczać na wykłady z anatomii na Akademii Medycznej, ponadto studiował sądową rekonstrukcję twarzy, medycynę sądową i anaplastologię oraz fizjonomikę.

Łącząc wiedzę teoretyczną, konstruując własne narzędzia do modelingu w glinie oraz ciężką pracę rzeźbiarską od lat tworzy dzieła, które zachwycają odbiorców.

Rzeźba Faraut to przykład doskonałego dialogu między tym, co obserwowane w naturze a tym, co może być wymyślone.

Glina dla rzeźbiarza jest pomostem do ukazania tego, co niewidoczne czyli emocji. Na co dzień nie zdajemy sobie strawy z tego, że emocji typu: zniechęcenie, rozdrażnienie, strach, radość nie widać bezpośrednio, możemy ją tylko trafnie odgadnąć bacznie obserwując grymasy twarzy. I na takie trudne poszukiwania wyrusza w swej przygodzie artystycznej Faraut.

Jego prace przypominają czasem neoklasyczne rzeźby Canovy, z odwołaniem się do cech Rodina i Degasa. Jednak Faraut nie kopiuje dawnych mistrzów, szuka własnej drogi, choćby przez to, że portretuje w dawnym stylu nie tylko białe twarze kobiet ale szuka inspiracji w twarzach mieszkańców Afryki czy Dalekiego Wschodu. Sam twierdzi, że twarze z tych regionów są bardziej szczere i wyrażają pełniej emocje.

Faraut jest niewątpliwie geniuszem obserwacji, jego pamięć to swoista forma archiwum agregatowego, w którym zapamiętane są najdrobniejsze grymasy twarzy przypisane do określonych emocji. Jego praca w glinie, to nic innego jak tylko przekładanie kodu emocji na kod wizualny.

Przez lata praktyki doszedł do takiej wprawy, że jest w stanie - podobnie jak Pat Metheny w muzyce, a Zdzisław Beksiński w malarstwie - ukazać w sztuce to, co sobie wyobrazi. Jeżeli ktoś sądzi, że jest to niezbyt trudne zadanie, niech z sześcianu brunatnej gliny wymodeluje twarz, która pokaże dumę, wściekłość, znużenie czy radość. Twarz jako mapa uczuć i wewnętrznych emocji jest jedną z trudniejszych form do ukazania w sztuce. Faraut jest tu niewątpliwie geniuszem.
/media/blog/medium/mQ6RIYXEVUMqA91s.jpg
Wirtuoz modelunku
Philippe Faraut
Świat przerażającej rzeźby
Ron Mueck
Mueck nie pozwolił zapomnieć o sobie, wystawia więc kolejne rzeźby. W ciągu kilku lat jego pozycja rzeźbiarza hiperrealisty jest już tak silna, że na Biennale w Wenecji reprezentuje Wielką Brytanię.
wiecej
Kariera Rona Muecka jako rzeźbiarza jest dość nietypowa. Mueck urodził się w Melbourne w Australii, tam ukończył szkołę i zdecydował się wyjechać na Stary Kontynent. W Londynie pracował w wielu zawodach, zaczynając od producenta manekinów sklepowych, lalek do teatru, kukiełek na sprzedaż, w końcu jako producent filmów animowanych i efektów specjalnych. Jednak jego marzeniem było zostać artystą rzeźbiarzem. W 1997 roku debiutuje pokazując na wystawie Sensations w londyńskiej Royal Academy rzeźbę "Dead Dad".

Mueck zaprezentował na wystawie drobiazgowo oddane ciało mężczyzny wykonane z silikonu. Jego debiutancka praca wywołała falę skrajnych komentarzy, jak to w takich wypadkach bywa - od euforii i zachwytu, po oburzenie. Mueck nie pozwolił zapomnieć o sobie, wystawia więc kolejne rzeźby. W ciągu kilku lat jego pozycja rzeźbiarza hiperrealisty jest już tak silna, że na Biennale w Wenecji reprezentuje Wielką Brytanię. Mueck wystawia tam pięciometrową silikonową rzeźbę przykucniętego chłopca, który niepokojąco i przenikliwie spogląda w stronę zwiedzających wystawę. Wszyscy zgodnie orzekają - jakkolwiek opinie na temat rzeźb Rona Muecka są skrajne i podzielone, to wszyscy zgadzają się z jednym - obok rzeźb australijskiego hiperrealisty nie sposób przejść obojętnie.

Co jest zatem wyjątkowego w jego pracach? Przede wszystkim dwie kwestie: realizm wykonania rzeźb (dlatego nazywa się go hiperrealistą, gdyż przedstawia w rzeźbie ciała ludzkie z drobiazgową pieczołowitością, w efekcie której rzeźby sprawiają wrażenie żywych ciał) oraz gra skalą. Oglądanie ciała ludzkiego, które eksponowane jest w pięciokrotnie większej od naturalnej wielkości budzi niepokój. Innymi słowy: rozmiar ma tu kolosalne znaczenie. Mueck w niektórych realizacjach specjalnie przerysowuje i zakłóca proporcje dla osiągnięcia większego efektu wizualnego. Rzeźby, dopracowane w najdrobniejszym detalu a ukazane w powiększonej, bądź pomniejszonej skali, wprowadzają u widza niepokojący dysonans, zmysł wzroku przyjmuje je jako prawdziwe, zaś skala temu ewidentnie przeczy.

Efekt realizmu osiąga Mueck przed zastosowanie specyficznego materiału rzeźbiarskiego - włókna szklanego i silikonu, który imituje skórę ludzką. Realizacja rzeźb odbywa się w tradycyjny sposób. Na początku Mueck robi szkic ołówkiem, potem rzeźbi projekt w glinie, dopiero potem odlewa w silikonie finalną bryłę, którą odpowiednio koloruje. Użyty silikon i poliester jest tworzywem niezwykle plastycznym i podatnym na modelunek. Myliłby się ktoś, gdyby uznał prace Muecka za formę gabinetu figur woskowych. Rzeźbiarz nie chce osiągnąć podobieństwa swych fantomowych prac do konkretnej postaci, chce raczej ukazać emocje, dlatego wybiera na temat swych rzeźb ekspresję związaną z trudnymi momentami życia, śmierci, narodzin, starzenia się, dojrzewania. Ukazanie tych ekspresji w formie mocno zbliżonej do tego, co przywykliśmy oglądać w naturze, wzmacnia siłę przekazu. Rzeźby Muecka są doskonale wykończone, faktura skóry oddana jest w drobiazgowy sposób, widać na niej przebarwienia i znamiona. Patrząc na rzeźby mamy wrażenie podglądania człowieczeństwa, przyglądania się mu z nieco innej strony. Czasem mamy wrażenie, że eksponaty są po prostu na czas wystawy wyciągnięte z formaliny z laboratorium. Mueck zostając rzeźbiarzem nie poszedł ścieżką wytyczoną przez jego rówieśników, nie tworzył abstrakcyjnych instalacji, nie deformował natury - robił coś wręcz zgoła przeciwstawnego - starał się pokazać ciało człowieka w jak najdrobniejszym detalu.

Ten niepokojący wizualny efekt Mueck osiąga przez zręczne zatarcie granicy między artystyczną wizją a optycznym złudzeniem. Pierwszym pytaniem, które najczęściej pada przy spoglądaniu na rzeźby jest: czy one są prawdziwe? Jak on to zrobił? Złudzenie żywej postaci towarzyszy nawet przy dokładnym oglądzie rzeźby. Co prawda można zgodzić się częściowo z głosami krytyków, że poza drobiazgową falsyfikacją nie ma w rzeźbach Muecka nic więcej i jego manifest artystyczny nie wychodzi poza podręcznik anatomii. Jednak należy pamiętać, że wykonanie tak niepokojąco realistycznych rzeźb wymaga ogromnej biegłości technicznej i talentu rzeźbiarskiego. A tego można, po prostu, Mueckowi pozazdrościć.

Dowodem uznania dla artysty może być fakt, że jego rzeźba "Ciężarna kobieta" została zakupiona do australijskiej National Gallery za 800 tysięcy dolarów.
/media/blog/medium/sWfALCX0dYbqCwV1.jpg
Świat przerażającej rzeźby
Ron Mueck
Świerkowa rzeźba
Dan Webb
Gdy stajemy przed rzeźbą i ją podziwiamy, mało kiedy uświadamiamy sobie jej specyfikę materiałową.
wiecej
Gdy stajemy przed rzeźbą i ją podziwiamy, mało kiedy uświadamiamy sobie jej specyfikę materiałową. Rzeźba jest bardzo mocno związana z materiałem, z którego jest wykonana, silnie eksponuje tworzywo. Czy jest wykonana z kamienia, gliny, brązu czy drewna, rzeźba - niezależnie od tego, co przedstawia - eksponuje swą materię poprzez specyficzną strukturę, barwę i fakturę użytego tworzywa. Wystarczy przeprowadzić prosty test i wyobrazić sobie ten sam obiekt wykonany z białego marmuru i drewna, by przekonać się, że stanie się on w odbiorze czymś zupełnie innym. Pietà Michała Anioła wyrzeźbiona w drewnie a nie marmurze z Carrary i figury z ołtarza Wita Stwosza w kościele mariackim, wykonane nie z litych kloców lipowych a z granitu, stają się czymś zupełnie innym w odbiorze. Dla porównania, w malarstwie nie ma tak wielkiego znaczenia czy obraz namalowano pastelami czy farbami olejnymi, mało obeznany obserwator nie zauważy czy obraz Van Gogha jest malowany akrylem czy farbami olejnymi, gdyż sam rodzaj farby użyty w trakcie malowania jest rzeczą wtórną przy odbiorze.

Jak to w historii sztuki bywa, pewne upodobania, mody czy nawet zwyczaje dotyczą nie tylko zastosowanych form czy kompozycji, ale także kwestii materiałowej. W rzeźbie, użycie kamienia kojarzone jest z klasyczną rzeźbą, zaś rzeźba w drewnie kojarzona jest raczej ze sztuką ludową. Tego rodzaju uproszczenie powoduje dalsze skojarzenia, które wskazują na szlachetność kamienia w pracy rzeźbiarskiej i poślednią rolę drewna, czy gliny, jako materiału wtórnego, taniego i łatwego w obróbce a przez to i pospolitego. Dlatego też pracę w kamieniu określa się mianem prawdziwej i ambitnej sztuki zaś rzeźbę w drewnie raczej jako rękodzieło. Jednak, tego rodzaju pospolite uogólnienia potrafią być mylące, czego przykładem mogą być rzeźby Dana Webba.

Artysta urodzony w East Lansing w stanie Michigan tworzy rzeźby wydobywając skomplikowane szczegóły przedmiotu ze świerkowego drewna. Sposób rzeźbienia Webba wywołujący złudzenie rzeczywistego przedmiotu, poprzez drobiazgowe oddanie i pokazanie jego kształtu, graniczy z wirtuozerią i wskazuje na doskonałe opanowanie warsztatu rzeźbiarskiego. Jak sam artysta zauważa, jego twórczość ma za zadanie pokazanie przedmiotu w taki sposób, by wydawał się on jak najbardziej prawdziwy, jego rzeźba ma być formą gry z widzem, gry która zwie się iluzją. Ale Webb też wskazuje, że jego prace nie mają na celu tylko zwykłego zwodzenia, pozoru. Widzowie, początkowo zaskoczeni drobiazgowym oddaniem przedmiotu, chcą przede wszystkim wiedzieć, jak artysta to zrobił, potem pytają dlaczego to zrobił. Webb uważa, że samo duplikowanie przedmiotów w drewnie nie ma większego sensu i nie wykracza poza biegłość techniczną.

Artysta chce w rzeźbionych detalach ukazać jakiś głębszy sens, coś co jest poza samym przedmiotem. Widać to dokładnie na przykładzie rzeźby z 2010 roku zatytułowanej Sleeper. Wyrzeźbiona z ogromną dbałością o szczegół odciśnięta poduszka, tworzy iluzję miękkich tekstur i daje złudzenie odciśniętej głowy na poduszce. Sam Webb wskazuje, że ta rzeźba ma ukazać moment początku dnia, gdy wstajemy ze snu i upuszczamy łóżko. Ten odciśnięty w poduszce ślad głowy wskazywać ma na coś, czego de facto w samej rzeźbie nie ma. Artysta, chcąc ukazać strukturę użytego materiału, cześć swych prac zostawia w naturalnej formie nieobrobionego drewna, jedynie pracuje nad detalem, częścią, fragmentem świerkowej belki tworząc atrakcyjne zestawienie między wyrafinowanymi i surowymi fragmentami a oddanymi z ogromną dbałością o szczegół elementami. Webb stara się przywrócić swymi pracami naturalne piękno drewna, uwolnić materiał od pospolitości i zwykłego rzemiosła. Webb często w wywiadach przywołuje twierdzenie Michała Anioła, że prawdziwy artysta widzi w materiale kształt i nie spocznie dopóki go nie uwolnił. Webb widząc masywny blok jodły, widzi w nim ukryte kształty, które za pomocą stolarki stara się wydobyć. Artysta rzeźbi w jodle, gdyż ta, jego zdaniem, ze względu na spiralny charakter słojów i ich nieprzewidywalność jest doskonałym materiałem rzeźbiarskim. Patrząc na drewniane rzeźby Webba widać wyraźnie, że samo użycie drewna jako surowca wcale nie musi klasyfikować tej formy rzeźby w folklorze ludowym lub snycerstwie.
/media/blog/medium/WGm71VZwOaQuU6VZ.jpg
Świerkowa rzeźba
Dan Webb
Sztafeta z dłutem
Stanisław Radwański
Podobno w sztuce można mierzyć wartość artysty tym, w jaki sposób oddziaływał na swych uczniów. Wśród wielu studentów, których kształcił Stanisław Horno-Popławski, wyróżnia się Stanisław Radwański, który w roku 1968 obronił dyplom w jego Pracowni Rzeźby.
wiecej
Podobno w sztuce można mierzyć wartość artysty tym, w jaki sposób oddziaływał na swych uczniów. Stanisław Horno-Popławski pracując na uczelni wykształcił spore grono swych podopiecznych. Zwłaszcza grono studentek-rzeźbiarek, którym dane było pracować pod bacznym (i surowym) okiem mistrza, było pod tak wielkim wrażeniem artyzmu swego profesora, że utarło się określenie Hornianki. Wśród wielu studentów, których kształcił Horno wyróżnia się Stanisław Radwański, który w roku 1968 obronił dyplom w jego Pracowni Rzeźby. Był na tyle utalentowanym studentem, że został poproszony przez swego promotora, by pozostał na macierzystej uczelni jako wykładowca. Jak trafnym okiem potrafił Horno w młodym studencie dostrzec niepośledni talent może świadczyć fakt, że jego podopieczny uzyskał po latach tytuł profesorski i został wybrany Rektorem PWSSP w Gdańsku.

Stanisław Radwański w swej pracy twórczej nie ukrywa tego, jak wiele zawdzięcza swemu wychowawcy, który nie tylko nauczył go pracy z materiałem, odsłaniając w pracowni tajniki pracy rzeźbiarsko–warsztatowej, ale także rozumienia czym jest rzeźba jako taka, jaką pełni funkcję, rolę w historii i do kogo winna być adresowana. Sam o swoim nauczycielu po latach napisze: Poznałem Profesora Horno–Popławskiego na początku lat sześćdziesiątych, kiedy nie było jeszcze kryzysu wartości i autorytetów, a tytuł profesorski oznaczał bardzo wiele. Był dla mnie mistrzem, Profesorem i bliskim mi człowiekiem. Łączył w sobie wiele odrębnych cech. Otaczał go nimb wielkiego rzeźbiarza, którego sylwetka kojarzyła się nam z XIX–wiecznymi mistrzami, choćby Rodinem. W postaci Horno-Popławskiego, jest też coś z Sarmaty: szczupła sylwetka, wspaniała głowa... Dla wielu swoich uczniów znaczył tak wiele. Dopiero po czasie dostrzegamy, jak wyraziście ukształtował nasze wyobrażenie o rzeźbie. Czasami tak mocno, że aż trudno się spod tego wpływu wyzwolić. Będąc studentem miałem wrażenie, że się buntuję i próbuję przeciwstawić się pewnym tendencjom, obowiązującym wówczas w sztuce. Później zrozumiałem, że ta moja postawa w mądry sposób była inspirowana przez Profesora. Stanisław Horno–Popławski potrafił prowadzić studenta w sposób indywidualny, tak aby nie zniszczyć w nim odrębnej osobowości artystycznej, nawet jeżeli miałaby się ona przedstawiać w formie buntu. Moim zdaniem jest to artysta wybitny, jeden z największych rzeźbiarzy okresu powojennego, którego nazwisko można postawić obok Dunikowskiego i Szczepkowskiego. Trudno mi w tym wypadku być krytykiem sztuki, sądzę jednak, że jego rzeźba zawsze była bliska duchowi kultury śródziemnomorskiej. Odkrywał nam nieznane obszary rzeźby antycznej i sztuki Wschodu. Potrafił zarazić nas własną miłością do tych kręgów kulturowych. Ale bliska mu była także sztuka współczesna, szczególnie francuska, tacy rzeźbiarze jak Rodin, Mailloi, Bourdell. Potrafił nas uwrażliwić na właściwy odbiór sztuki, a jednocześnie wyrobił w nas zmysł krytyczny wobec rzeczy nieprawdziwych, płytkich, które są tylko pogonią za modą. Jest to rzeźbiarz „rasowy”. Istotą życia Horno–Popławskiego jest rzeźba. Imponowała nam zawsze Jego postawa zawodowa. Jest to twórca, który jako „robotnik” sztuki nie czekając na natchnienia codziennie podążał do pracowni i zmagał się z materią rzeźbiarską. Stanisław Horno–Popławski uważał dzień bez rzeźbienia za stracony. Jest tak wielkim artystą, iż wydaje się, że nie musiał on poszukiwać, lecz od razu znajdował doskonałą formę i właściwy wyraz artystycznego dzieła. Stanisław Horno–Popławski nie był dla nas tylko profesorem rzeźby – był mistrzem w najlepszym tego słowa znaczeniu. Imponowała nam jego niezwykła skromność, co przejawiało się także w niechęci profesora do zajmowania wszelkich stanowisk. Horno–Popławski chciał pozostać wyłącznie twórcą.

Dziś Stanisław Radwański jest spełnionym, znanym, rozpoznawalnym i utytułowanym artystą. Jest też artystą wszechstronnym, w swym dorobku artystycznym ma zarówno monumentalne realizacje pomnikowe (jak choćby pomnik Jacek Malczewski w Radom , Jana Pawła II w Toruniu czy Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy), ma też rzeźby kameralne i nastrojowe. Co do tego, że Stanisław Radwański, jako wychowanek Horno-Popławskiego, wpisał się trwale w historię rzeźby polskiej nie ma najmniejszej wątpliwości. Potwierdzeniem wielkości rzeźbiarza jest fakt, że Rektor i Senat Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie 16 maja br. na uroczystym posiedzeniu Senatu, profesorowi Stanisławowi Radwańskiemu nadała tytuł Profesora Honorowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Zdzisław Beksiński zwykł mawiać, że kryzys współczesnych sztuk plastycznych wynika wyłącznie z dwu przeszkód. Pierwsza z nich to zaniechanie żmudnych studiów nad techniką wykonywania prac przez przyszłych adeptów sztuki. Większość z kandydatów do zostania artystą chce od razu ukazać światu swe epokowe dzieło. Niestety, najczęściej nie mają ku temu narzędzi, więc wychodzi to, co potem widać. Jeżeli nawet zdarzy się tak, że niektórzy opanują doskonały warsztat i potrafią technicznie wykonać to, co sobie wyobrazili, to pojawia się wtedy druga przeszkoda: nie mają oni nic do powiedzenia, poza pokazaniem jak dobrymi są rzemieślnikami, jak panują nad samą techniką. Twórczość Stanisława Radwańskiego jest wyjątkowa właśnie przez to, że artysta zdaje się usuwać te dwie przeszkody. Artysta nie stronił od żmudnych studiów, cierpliwie zdobywając pod surowym i bacznym okiem Stanisława Horno-Popławskiego konieczny do bycia rzeźbiarzem warsztat pracy. Gdy już potrafił rzeźbić, okazało się, że nosi w sobie ogromne pokłady kreatywności, że ma w sztuce coś do powiedzenia.

Wystarczy choćby przyjrzeć się rzeźbie popiersia Moniuszki. W tego rodzaju realizacjach, zdawać by się mogło, że nie można powiedzieć na gruncie artystycznym już nic nowego, temat został wyeksploatowany: od patosu, monumentalności po banał. Rzeźba portretowa wymaga od artysty wyjątkowych umiejętności, połączenia własnej wizji artystycznej i powszechnego wyobrażenia o portretowanej osobie. Radwańskiemu w przypadku tej rzeźby udało się znaleźć ciekawą szczelinę, pomysł połączenia portretu kompozytora z klawiaturą fortepianu. Twarz kompozytora, mimo że jej fragmenty są przesunięte względem siebie, nie traci nic na rozpoznawalności, jest dynamiczna i jednocześnie nie razi banałem, nie szokuje drastycznością, nie jest lapidarnym rozwiązaniem kompozycyjnym, ma w sobie coś, że odbiorca zatrzymuje wzrok na popiersiu i nie potrafi go od niego oderwać. Patrząc na rzeźbę słychać niemal muzykę w tle. A taki odbiór sztuki jest dla artysty najwyższą formą uznania, wszak rzeźba jest od tego, by na nią patrzeć i poruszać naszą wyobraźnię.
/media/blog/medium/C0IQxmS64UW8xFtn.jpg
Sztafeta z dłutem
Stanisław Radwański
Portrety kobiet w ruchu
Michael James Talbot
Ten mało znany w Polsce brytyjski rzeźbiarz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Londynie i zarazem stypendystą Royal Academy of Arts.
wiecej
By zdefiniować w najogólniejszym skrócie, czym jest postmodernizm, warto sięgnąć po jedno z głównych haseł tego ruchu, które głosi, że sztuka została wyczerpana, wyeksploatowana do cna, dlatego też na gruncie sztuki nic nowego, oryginalnego nie może już powstać. Jedyne działania, które współcześnie pozostały artystom, to odwrócenie się na pięcie i sięgnięcie do tego, co zostało już kiedyś dokonane, bo nic nowego już niepodobna powiedzieć, wyrazić, zwłaszcza w sztukach plastycznych. Pozostają zatem dla współczesnych artystów dwie drogi: albo przekroczenie granic sztuki przez szok, pokazanie czegoś tak drastycznego, że zwróci to uwagę znużonych odbiorców; albo sprytne łączenie stylów, szkół, metod czy form tego, co dotychczas na gruncie sztuki stworzono.

Założenia postmodernizmu, jak każda moda intelektualna, mijają, pokazując swą miałkość i doraźność. Jednak najlepszą metodą na pokonanie tak skrajnego sceptycyzmu dotyczącego granic ludzkiej wyobraźni w sztuce może być pokazanie dzieł twórców, którzy ewidentnie nie chcą szokować i nie powielają tego, co w sztuce już było. Przykładem tego rodzaju artyzmu, może być twórczość Michaela Jamesa Talbota. Ten mało znany w Polsce brytyjski rzeźbiarz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Londynie i zarazem stypendystą Royal Academy of Arts. Od roku 1997 jest też członkiem National Sculpture Society w Stanach Zjednoczonych.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na dokonania artysty w okresie, w którym rozpoczął współpracę z Royal Ballet w Londynie. Obserwując pracę baletu, rzeźbiarz zachwycił się gracją kobiet w tańcu, ich gestami, lekkością, zwiewnością, plastycznością ciał. Talbot w tańcu dostrzegł klasyczną linię kobiecego ciała, znaną mu z rzeźb starożytnej Grecji, widział wdzięk, który starał się zamknąć w formie. Jego seria rzeźb inspirowanych tańcem jest próbą zapisu emocji, które towarzyszą oglądaniu baletu. Piękno kobiecego ciała, jego gracja, lekkość i harmonia ukazana została w mistrzowski sposób. Z jednej strony Talbot nie ucieka od „twardego realizmu”, niemal klasycznej formy ujęcia ludzkiego ciała, z drugiej zaś strony, uzyskuje zwiewność formy poprzez skrótowość, zwłaszcza w dolnej części rzeźby. Niemal każda przedstawiona figura wpisana jest w surową podstawę bryły, w monument, który ze swej definicji, przeczyć winien zwiewności i lekkości, ale u Talbota swą strzelistością odrywa postać od ziemi i nadaje jej niezwykłej dynamiki poprzez uzyskanie wrażenia ruchu ku górze. Talbot, będąc perfekcjonistą, stara się mieć wpływ na każdy etap powstawania rzeźby: od szkicu, modelunku w glinie, po późniejszy odlew rzeźby w brązie i sam proces patynowania, który zdaniem artysty, jest równie trudny, jak samo modelowanie rzeźby.

Jego cykle prac zatytułowane Juliet i Ophelia miał na celu sportretowanie w tańcu Lauren Cuthbertson, głównej tancerki londyńskiego Royal Ballet. Jak sam Talbot przyznaje, starał się z tańczącej baletmistrzyni wyłuskać i ukazać przede wszystkim ten fragment ciała, który zasługuje na uwiecznienie w rzeźbie, jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Czasem jest to zaledwie gest, fragment anatomiczny w określonej pozie czy ekstaza w tańcu. Artysta obserwując tancerkę dostrzega w niej grację i elegancję, widzi antyczny kanon rzeźby greckiej, w którym wpisane jest napięcie i równowaga, spokój i drapieżność, proporcja i piękno. Talbot starał się ponadto połączyć realizm przedstawienia z prostotą formy obelisku, czyli zespolić misternie ukształtowaną formę postaci z prostotą kubatury monumentu. Jak sam wyznaje: [...] nie rzeźbię całej postaci, staram się oddać tylko ten gest, który jest najpiękniejszy, najbardziej zasługuje na uwiecznienie w brązie. Dodanie płaskich powierzchni w rzeźbie tylko podkreśla grację modelki, nie deformuje jej, nie zniekształca. Warto na koniec przytoczyć jego słowa, dotyczące samych motywów pracy twórczej: Robię tylko to, co może umknąć mej pamięci, a chciałbym zachować to ulotne piękno. Czasem tylko to wystarczy, by tworzyć piękną sztukę, która jest dowodem, że wyobraźnia ludzka, nie ma granic, a tym samym sztuka nie jest na wyczerpaniu.
/media/blog/medium/3wLtWSoJM4rjW2NL.jpg
Portrety kobiet w ruchu
Michael James Talbot
Marmur, który zmienia się w muślin
Antonio Corradini
Gdy pierwszy raz patrzymy na rzeźbę Antonio Corradiniego zatytułowaną Skromność, mamy mieszane uczucia.
wiecej
Gdy pierwszy raz patrzymy na rzeźbę Antonio Corradiniego zatytułowaną Skromność, mamy mieszane uczucia. Powodów, które wprowadzają nas w stan niepewności jest wiele, warto wymienić przynajmniej te, które są zazwyczaj wspólne wszystkim, którzy po raz pierwszy podziwiają kamienną pracę włoskiego rzeźbiarza. Gdy patrzymy na nagrobkowy pomnik Cecylii Gaetani dell’Aquila mamy wątpliwości, czy dzieło zrobione jest faktycznie z marmuru. Trudno nam uwierzyć, że można tak mocno oddzielić kwestię użytego materiału od tego, co sama rzeźba przedstawia. Wydaje się po prostu niemożliwe, by artysta mógł w kamieniu przedstawić tego rodzaju zwiewność, delikatność i nastrój. Patrząc na nagą kamienną kobietę, jakby okrytą mokrym muślinowym materiałem, mamy wrażenie, że zaraz się poruszy, że pod welonem kryje się zastygłe na chwilę w kamiennym geście prawdziwe ciało kobiety, dobrze zbudowanej i ponętnej. Delikatność i nieprawdopodobny realizm wykonania rzeźby zdaje się przeczyć temu, że jest ona wykonana z ciężkiego i bezkształtnego bloku marmuru. Pod doskonale wymodelowanym z kamienia welonem widać każdy detal kobiecego ciała, wydaje się, że artysta osobno wyrzeźbił półprzeźroczysty welon, który następnie, w sobie tylko znany sposób, połączył z posągiem wzorowanym na kanonach antycznej rzeźby. Tak jednak nie jest. Welon i postać kobiety wykonane są z jednej bryły kamienia.

Kolejna wątpliwość, którą wzbudza rzeźba, dotyczy jej przeznaczenia i samej nazwy. Musiało być sporo przewrotności, zuchwałości i przekory we włoskim artyście, by tak frywolną rzeźbę zatytułować Skromność i wyeksponować ją jako część rzeźby nagrobkowej. Patrząc na nią z pewnością nie mamy skojarzeń związanych z marnością życia ludzkiego, przemijaniem czy śmiercią. Raczej mamy ochotę kamienną kobietę dotknąć, by przekonać się, czy cienką tkaninę dałoby się z niej ściągnąć. W stojącej postaci przeczuwamy dokładnie coś odwrotnego niż Skromność, widzimy raczej zalotną, doskonale grającą swą kobiecością postać, która jest w pełni świadoma swego atutu, jakim jest jej uroda. Kamienna kobieta kusi gestem, pozą, strojem, frywolnością. Pamiętam, że gdy pierwszy raz oglądałem rzeźbę w Neapolu, usłyszałem obok ściszony głos kogoś z polskiej wycieczki: — Jakby do naszych kościołów powstawiali takie rzeźby, to od razu więcej wiernych by było i kazanie by się jakoś lepiej znosiło, siedząc obok i patrząc...

Pikanterii dodaje ponadto fakt, że sportretowana w rzeźbie nagrobkowej Cecylia Gaetani była matką słynnego alchemika Raimondo di Sangro. Gdy rzeźba była gotowa i stanęła w kaplicy, podobno książę alchemik, stojąc obok posągu swej matki, potrafił odtworzyć cud krzepnięcia i przechodzenia w stan płynny krwi św. Januarego. Wedle relacji mieszkańców Neapolu nocami z kaplicy dochodziły dziwaczne dźwięki i błyskały kolorowe światła, słychać było kamienne kroki. Przez wiele lat, czy to na skutek legendy, czy plotki, kaplicę omijano, twierdząc, że rzeźba jest przeklęta, gdyż nocą ożywa i schodzi z postumentu, spacerując po kaplicy.

Autor rzeźby, Antonio Corradini tworzył w XVIII wieku w stylu rokoko. Swą przygodę z rzeźbą rozpoczął w wieku czternastu lat, a gdy osiągnął wiek lat trzydziestu, był u szczytu sławy. Jako nadworny artysta przygotowywał rzeźby w letnim ogrodzie cara Piotra Wielkiego w Sankt Petersburgu, pracował też w Niemczech, oraz w Wiedniu na dworze cesarza Karola VI. Jednak tęsknota za Włochami sprawiła, że porzucił dobrze płatne zlecenia i wrócił do Neapolu. Tam też wykonał swe największe arcydzieła. Oprócz wspomnianej Skromności, będącej częścią grobowca, artysta przyjął zlecenie od księcia Sansevero na wykonanie rzeźby Chrystusa do kaplicy książęcej. Wykonując je, Corradini wykorzystał podobny efekt, jak przy rzeźbie kobiety okrytej przeźroczystą materią i ukazał ciało umęczonego Chrystusa przykryte muślinowym welonem. Sekret tych prac nie polegał wyłącznie na dokładnym modelunku i drobiazgowej obróbce ściernej kamienia. Corradini wielokrotnie odwiedzał kopalnie marmuru w Carrarze, szukając odpowiedniego dla swojej rzeźby rodzaju kamienia. Gdy znalazł już odpowiedni blok, kazał pobrać z niego próbki, sprawdził, czy jest odpowiednio plastyczny i nadaje się do obróbki. Wierzchnia warstwa marmuru, aby możliwe było osiągnięcie zamierzonego efektu, musi być delikatniejsza, wręcz półprzeźroczysta i musi być koloru śniegu. Pracując nad koncepcją Chrystusa pod całunem, artysta wykonał mnóstwo szkiców, rzutów rzeźby, zrobił obliczenia i przygotował odpowiednie materiały ścierne do finalnego wygładzenia. Niestety, gdy prace były już zaawansowane, w roku 1752 roku, artysta zmarł. Książe Sansevero zlecił wykończenie prac wedle wskazówek Corradiniego. Wybrany do tego rzeźbiarz, Giuseppe Sanmartino, skrupulatnie zastosował się do wskazówek pozostawionych przez poprzednika.

Rzeźba Chrystusa okrytego muślinowym welonem budziła przez lata wątpliwości, co do sposobu jej wykonania. Jedna z hipotez zakładała, że welon został spreparowany z cienkiej siatki pokrytej wapnem gaszonym z domieszką gipsu i dopiero potem okryto nim szczelnie postać Chrystusa, potem artysta tlenkiem węgla w wysokiej temperaturze miał scalić welon z rzeźbą i utwardzić go, nadając mu wygląd marmuru. Widać, tego rodzaju hipotezy nie dawały spokoju pasjonatom rzeźby, gdyż w XX wieku wykonano na polecenie władz Neapolu szczegółową analizę rzeźby z kaplicy Sansevero. Po wykonaniu serii badań z użyciem specjalistycznego sprzętu naukowcy orzekli jednogłośnie: rzeźbę wykonano z jednego bloku marmuru, jakkolwiek trudno w to uwierzyć.

Zarówno Skromność, jak i Chrystus pod całunem zdają się wymykać wszystkim znanym opisom rzeźby. Nie ma takich słów, aby można było oddać nastrój, piękno i genialną technikę rzeźbiarską. Pozostaje nam tylko patrzeć i podziwiać: artyzm, użyty materiał, brawurę, zuchwałość, wyobraźnię i ...portretowaną w marmurze kobietę.
/media/blog/medium/JNswnQ0uSjU6Ejb5.jpg
Marmur, który zmienia się w muślin
Antonio Corradini
Wielki samotnik z Tyrolu
Bruno Walpoth
Sztuka, która bierze swój początek w przeżyciach, jest często lustrzanym odbiciem stanu emocjonalnego artysty.
wiecej
Emocje towarzyszą nam w całym życiu. Niezależnie od czasów, ludzie przeżywali strach, smutek, radość, niepokój, niepewność czy melancholię. W zdecydowanej większości przypadków potrafimy rozpoznać bezpośrednią przyczynę emocji, które nam towarzyszą. Bywa jednak i tak, że powód przygnębienia czy smutku jest nieokreślony i trudny do zidentyfikowania. Sztuka, która bierze swój początek w przeżyciach, jest często lustrzanym odbiciem stanu emocjonalnego artysty. W przypadku prac włoskiego rzeźbiarza Bruno Walpotha trudno oprzeć się wrażeniu, że emanuje z nich jakiś niepokojący smutek, mimo tego, że prace te nie przedstawiają scen, które mogłyby być przyczyną tego rodzaju emocji. Nostalgiczno-smutne sylwetki rzeźbione przez włoskiego artystę zachwycają i jednocześnie niepokoją, bo każda z postaci wymodelowana w drewnie jest samotna, jakby wyjęta z ram czasowych, drewniane figury równie dobrze mogły powstać w pracowni średniowiecznego rzeźbiarza jak również w późnobarokowym atelier. Lipowe postacie zdają się czekać na coś, co ma się wydarzyć, są zastygłe, senne, ale nie pozbawione życia.

Bruno Walpoth urodził się w 1959 roku w południowym Tyrolu we Włoszech, w rodzinie rzeźbiarzy. Zarówno jego dziadek, jak i ojciec całe życie zajmowali się rzeźbą i snycerstwem. Artysta już we wczesnym dzieciństwie pomagał w pracowni ojca, który zdecydował, że jego syn w wieku 13 lat trafi do Carver Vincenzo Mussner, najlepszej szkoły uczącej pracy z drewnem. Po sześcioletnim kursie dziewiętnastoletni artysta z Tyrolu podjął dalszą naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Od początku swej biografii artystycznej nie ukrywał swej fascynacji rzeźbą późnego średniowiecza i w tym właśnie okresie poszukuje inspiracji i technik pracy. Włoski artysta od wielu lat wykonuje hiper-realistyczne rzeźby postaci ludzkich. Ich naturalna skala, dbałość o detal, modelunek i kolor sprawiają nieodparte wrażenie, że rzeźby te są indywidualnymi portretami konkretnych osób. Walpoth w przedziwny sposób modeluje rysy twarzy i kształty ciała swych modeli, nadaje im silne i charakterystyczne cechy osobowości, starając się, opowiedzieć jakąś historię. Patrząc na jego statyczne postacie odczuwa się paradoksalne wrażenie mieszaniny obecności i nieobecności, nie można z nimi nawiązać bezpośredniego kontaktu, wejść w interakcję. Nawet, gdy artysta decyduje się ukazać postać patrzącą wprost na odbiorcę, to w spojrzeniu tym nie ma chęci nawiązania kontaktu, jest raczej dystans i rezerwa, powściągliwość, tak jakby portretowana w rzeźbie postać nie chciała nawiązać łączności z widzem, który nie jest w stanie przeniknąć do jej wnętrza i tym samym skazany jest na odczucie wyłącznie melancholii i przedziwnej aury ciszy, jaka ją otacza. Wyrzeźbione postacie pojawiają się w niepokojącym bezruchu, jakby wybudzone z długiego snu, nie są dynamiczne, pełne życia i witalności. Z tego również powodu prace Walpotha sprawiają wrażenie intymnej izolacji.

Walpoth rzeźbiąc naturalnej wielkości postacie ludzkie z bloków drewna, pokrywa je farbą akrylową. Specjalnie przygotowana farba, nie kryje całkowicie drewna, widać spod niej jego fakturę i kolor. Artysta stara się osiągnąć w ten sposób półprzezroczysty wygląd skóry, podobny do naturalnej. Nie bez powodu artysta wybrał drewno jako tworzywo swej sztuki. Jak przyznaje, jego twórczość jest naturalna, podobnie jak i materia, nad którą pracuje. Drewno jest żywe, pachnie, ma niepowtarzalną strukturę i przede wszystkim drewno jest materiałem organicznym.

Sam artysta, podobnie jak i jego prace, jest powściągliwy i niechętnie wypowiada się na temat swej twórczości. Wskazuje jedynie, że chce w swych rzeźbach nie tyle ukazać konkretną osobę, ile pewną ideę, ekspresję, która spowoduje, że spojrzymy na siebie samych. Jego rzeźby zatem mają być pretekstem do głębokiej introspekcji. Jego postacie wyłaniają się z bloków drewna w bezruchu, jakby sam moment powołania postaci do życia przez rękę artysty zaskakiwał je, paraliżował. Statyczna mimika i gesty tworzą niepowtarzalny klimat, niepokoją i zaskakują. Mają też rzadką cechę, pomimo dystansu są w niebywały sposób skierowane wprost do widza, budują klimat zamyślenia i smutku. Bruno Wapoth od lat rzeźbi w swej pracowni w Ortisei młode kobiety i mężczyzn, i jak przyznaje, melancholijny nastrój jego rzeźb pochodzi z wielkiej samotności i tęsknoty za czymś, co jest tak trudne do sprecyzowania i nazwania i uchwytne jest tylko w sztuce. I to jest to dla włoskiego rzeźbiarza jedyny powód do zajmowania się rzeźbą.
/media/blog/medium/2lJhLo9pygotZbNp.jpg
Wielki samotnik z Tyrolu
Bruno Walpoth
Warsztaty ceramiczne
04 czerwca 2018
Zapraszamy na cykliczne warsztaty ceramiczne, na których uczymy tworzenia w glinie od podstaw, od małych form po dużo większe.
wiecej
Zapraszamy na cykliczne warsztaty ceramiczne, na których uczymy tworzenia w glinie od podstaw, od małych form po dużo większe.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną rozwijać się artystycznie i mają potrzebę stworzenia własnego dzieła. Zadania i tematy dostosowaliśmy do umiejętności uczestników. Szczegółowe informacje dostępne są na naszym facebookowym profilu.
/media/blog/medium/2zOx40NHuoJoBNFl.jpg
Warsztaty ceramiczne
04 czerwca 2018
Sztuka w wirtualnej rzeczywistości
Na stałe, w godzinach otwarcia
Aplikacja "Kamienny ogród myśli Stanisława Horno-Popławskiego" przygotowana przez Studio 11th Dimension.
wiecej
Studio 11th Dimension, znane z nagradzanej aplikacji VR inspirowanej malarstwem Zdzisława Beksińskiego „De Profundis”, stworzyło dla nas opartą na wirtualnej rzeczywistości aplikację "Kamienny ogród myśli Stanisława Horno - Popławskiego", która pozwala odbyć podróż przez życie i twórczość naszego patrona. W okularach VR rzeźby ożywają na naszych oczach, prezentując swoją zamkniętą w kamieniu historię. Aplikacja jest dostępna zawsze w godzinach otwarcia BCS.
/media/blog/medium/hPuhX5vR7lhPdZjY.jpg
Sztuka w wirtualnej rzeczywistości
Na stałe, w godzinach otwarcia
Kody dostępu
18.05-14.06.2018
Wystawa pedagogów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
wiecej
Kulturę Zachodu kształtują dwie tendencje. Z jednej strony to ujednolicenie codzienności. Podobieństwo przy tym nie dotyczy jedynie zewnętrznego wyglądu miejsc i przedmiotów. Podzielamy te same poglądy i wyrażamy je za pomocą podobnych formuł. Z drugiej strony kulturze Zachodu brakuje wspólnych mitów
i wartości. Dajemy prawo sobie i innym do tworzenia indywidualnych wizji świata. Jednak nawet ściśle osobisty świat wartości ma sens jedynie, gdy może realizować się tu i teraz. Owo tu i teraz to zunifikowany świat przedmiotów, miejsc, idei i emocji.

Obecność tych dwóch tendencji - unifikacyjnej i indywidualizującej - powoduje,
że każdy z nas nadaje inny sens, nie tylko wspólnym dla wszystkich miejscom
i przedmiotom, ale także wespół wyznawanym ideom i doświadczanym emocjom. Artyści natomiast starają się ofiarować odbiorcom sztuki kody dostępu,
dzięki którym będzie można tym samym przedmiotom, miejscom, ideom i emocjom nadać to uwspólnione znaczenie.

Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki prezentuje prace 14 artystów proponujących, każdy na swój sposób, uzgodnienie pojęć, dzięki którym możliwe będzie lepsze zrozumienie się nawzajem.

Uczestnicy: Katarzyna Adaszewska, Joanna Bebarska, Andrzej Borcz,
Iwona Langowska, Alicja Majewska, Sebastian Mikołajczak, Grzegorz Maślewski, Krzysztof Mazur, Anita Oborska-Oracz, Paweł Otwinowski, Aleksander Paskal, Małgorzata Wojnowska-Sobecka, Maciej Wierzbicki
/media/blog/medium/ZT8Y18uVP7be0R3J.jpg
Kody dostępu
18.05-14.06.2018
Nocne Sesje Malarskie
13.04-17.05 2018
Nocne Sesje Malarskie to wystawa, na której prezentuję obrazy powstałe od początku 2017 roku.
wiecej
Nocne Sesje Malarskie" to wystawa, na której prezentuję obrazy powstałe od początku 2017 roku. W swojej sztuce staram się odnaleźć (i przekroczyć) granicę między malarstwem przedstawiającym
i abstrakcyjnym. Podobnie jest w przypadku tej serii. Jako temat bazowy własnych poszukiwań
i eksperymentów obrałem pęknięcia, formy tak powszechne, a jednak często pozbawione naszej uwagi. Na co dzień widzimy popękane płyty chodnikowe, czy popękane ściany budynków. Zimą pęknięcia spotykamy na grubych warstwach lodu, a latem tworzą się one na wysuszonej ziemi. Siatki/sieci tych spękań są niezwykle różnorodne - pionowe, poziome, diagonalne, płytkie, czy głębokie. Czasem układają się rytmicznie, a czasem ich rozłożenie jest zupełnie chaotyczne i przypadkowe. Choć mogą się wydawać podobne do siebie to jednak zawsze są niepowtarzalne.

Podobnie też starałem się tworzyć swoje obrazy, które można zamknąć dwóch grupach. W pierwszej skupiam się na warstwie czysto malarskiej; są to tradycyjnie rozumiane obrazy malowane olejem
na płótnie. Bazą dla tych prac są dziesiątki zdjęć, które robiłem przeróżnym spękaniom przez ostatni rok. W mojej głowie dokonywałem fuzji wszystkich tych szkiców fotograficznych i przekształcałem
je w zupełnie nowe formy. Drugą grupę przedstawień nazywam „strukturalnymi”. Mają one charakter eksperymentalny, tworzone są z wykorzystaniem przeróżnych materiałów naturalnych i syntetycznych takich jak: ziemia, piasek, żwir, sól, kleje, czy alkohol. Bogactwo fakturowe, jakie udało mi się osiągnąć w przypadku tych obrazów, nadaje im charakteru płaskorzeźby. Ze względu na wykorzystane środki, obrazy wciąż „pracują”. Proces ich tworzenia trwa i kompozycje zapewne z czasem ulegną przemianie. Zmiany są więc nie tylko planowane, ale wręcz pożądane.

Pojawienie się spękań na jakiejkolwiek powierzchni, świadczy o jej zużyciu lub zniszczeniu, a już samo słowo „pęknięcie” niesie ze sobą raczej pejoratywne znaczenie. Spękania mają pewne znamiona symbolu destrukcji, czy przemijania, jednak ja staram się uciekać od tych znaczeń. Tym co mnie zajmuje jest forma, a celem mojej sztuki jest sam proces jej powstawania. Dla mnie sztuka dzieje się już w momencie pracy nad obrazem. Choć formy spękań przywodzą na myśl zniszczenie, to w moim malarstwie
są czynnikiem tworzącym dzieło. Staram się ukazać ich malowniczą stronę i nieoczywiste piękno.

Dilan Abdulla (ur. 1987 w Białymstoku) - malarz i historyk sztuki. Ukończył PLSP w Koszalinie
ze specjalizacją sztuk użytkowych (snycerstwo). Edukację kontynuował na Uniwersytecie Gdańskim i po pięciu latach nauki uzyskał tytuł magistra historii sztuki. Uprawia głównie malarstwo abstrakcyjne.
Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą (Niemcy, Dania, Francja, Australia, USA, Kurdystan (Irak)).
/media/blog/medium/Ec6FIb5bkv2IPlx2.jpg
Nocne Sesje Malarskie
13.04-17.05 2018
Wróć
×

Klauzula informacyjna

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz art. 6 ust. 1 lit. a, lit. b, lit. c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ich usunięcia oraz żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest "CETOR" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bydgoszczy.
Przeczytaj Rozumiem