Przedmiotem mojego wykładu będzie homofobia jako temat w sztuce współczesnej i w historii sztuki. Przedstawię wybrane dzieła sztuki, które analizują lub przeciwstawiają się dyskryminacyjnym postawom wobec osób nieheteronormatywnych. W ten sposób zaprezentowane zostaną współczesne przykłady sztuki queer z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Tłem historycznym będzie próba określenia tzw. ikonografii homofobicznej w sztuce dawnej i postawienie szerszej kwestii, czy istnieje również tzw. „sztuka homofobiczna”.
_________________________
Prof. UAM dr hab. Paweł Leszkowicz
Historyk sztuki, wykładowca akademicki i niezależny kurator specjalizujący się w obszarze sztuki i kultury współczesnej, wystawiennictwa i studiów LGBT.
Studiował kulturoznawstwo, historię sztuki, gender studies na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Courtauld Institute of Art w Londynie i New School University w Nowym Jorku. W 2000 r. obronił doktorat “Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości“ na UAM, pod kierunkiem prof. P. Piotrowskiego. Od tego czasu jest adiunktem w Instytucie Historii Sztuki UAM. Jako kurator współpracował z: CSW Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Warszawie, Galeria Labirynt w Lublinie, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, University of Brighton.
Autor wystaw i katalogów Miłość i demokracja (2006), Ars Homo Erotica (2010), Love is Love. Sztuka jako aktywizm LGBTQ od Wielkiej Brytanii do Białorusi (2011), Gościnność. Festiwal sztuki publicznej Open City (2019).