BCS czarne logo
Szukaj

Brokat: o zdrowiu psychicznym osób queerowych

Sandra Rabczewska, Maciej Matowski, Wit Sztos, Kolektyw Brokat

Czas trwania: 13.06 - 30.06.2023
Rodzaj wydarzenia:

kuratorka: Agata Polcyn

Zapraszamy na wystawę, która jest podsumowaniem interdyscyplinarnego projektu aktywistycznego skupionego na zdrowiu psychicznym osób ze społeczności LGBTQIAP+.

Kuratorka wystawy – Agata Polcyn

Autorka fotografii – Sandra Rabczewska

Autor filmu – Maciej Matowski

Wsparcie terapeutyczne – Wit Sztos

Inicjatywa – Kolektyw Brokat

O projekcie:

Dawniej pod brokatem ukrywał się strach towarzyszący epidemii AIDS. Co teraz pokrywa błyszczący pył? Trudno to dostrzec patrząc przez filtr tęczowego kapitalizmu, dla którego ballroomowa estetyka stała się sposobem na mnożenie zysków. My skupiamy się na tym, co zostaje, kiedy błyszczące drobinki opadną.

Siedem osób z całej Polski wzięło udział w procesie, który miał stworzyć przestrzeń wsparcia wzajemnego i zbudować wspólnotę na bazie podobnych doświadczeń. Praca grupy z terapeutycznym wsparciem Wita Sztosa pozwoliła wykreować warunki ułatwiające mówienie o doświadczeniach stresu mniejszościowego, żałoby, odrzucenia i emancypacji – charakterystycznych dla osób queerowych w Polsce. Sesja fotograficzna wykonana przez Sandrę Rabczewską pozwoliła skonfrontować się z emocjami i dała przestrzeń do ich ekspresji.

Całości z kamerą towarzyszył Maciej Matowski, tworząc film dokumentalny, uzupełniający narrację i pozwalający osobom zaangażowanym w projekt opowiedzieć o nim własnym głosem.

Nad całością czuwała kuratorka projektu, Agata Polcyn – aktywistka i kulturoznawczyni, odpowiedzialna m.in. za festiwal Lato Wolnej Miłości.

Wystawa potrwa od 13 do 30 czerwca.