BCS czarne logo
Szukaj

Helena Modrzejewska: mecenaska polskich artystów

Joanna Sokołowska

Czas trwania: 06.08.2019
Rodzaj wydarzenia: wykład

wykład // Helena Modrzejewska – mecenas polskich artystów
prowadzenie: Joanna Sokołowska-Gwizdka

//
Chełmoński, Witkiewicz, Chmielowski, Gierymski, Sienkiewicz, Wyspiański, Paderewski – to przyjaciele Heleny Modrzejewskiej, którzy byli z nią przez całe życie. Piękna, uwielbiana i podziwiana, wielka amerykańska aktorka, o której krążyły legendy. Zdobyła serca widzów wprowadzając ich w świat szekspirowskich dramatów. Moda na „Modjeską” była powszechna, wielkie firmy prześcigały się w reklamowaniu swoich produktów nazwiskiem artystki.
Modrzejewska nigdy nie ukrywała, że „z serca jest Polką”. Stworzyła Arden – ranczo w Kalifornii, które miało być symboliczną wolną Polską. W ten sposób również na kontynencie amerykańskim otaczało ją polskie słowo i sztuka.
Podczas prelekcji będzie można poznać historię zawrotnej kariery artystycznej Heleny Modrzejewskiej w Ameryce II poł. XIX i początku XX wieku, usłyszeć wiele anegdot i ciekawostek z życia gwiazdy, dowiedzieć się o jej przyjaźni z polskimi artystami, zobaczyć na slajdach pamiątki po artystce z prywatnego archiwum, posłuchać walca „Modjeska” napisanego specjalnie dla aktorki przez XIX-wieczną kompozytorkę z New Jersey, Caroline Lowthian oraz podyskutować o losach artystki i jej sławnych przyjaciół.
Będzie też dostępna dwujęzyczna książka o Helenie Modrzejewskiej „Co otrzymałam od Boga i ludzi”, wydana w USA w 100. rocznicę śmierci artystki oraz katalog wystawy „Powroty” z tekstem autorstwa prelegentki.


Wykład towarzyszy wystawie „Powroty. Szwajcarska kolekcja Zbigniewa Mikulskiego”, na której można zobaczyć obraz Stanisława Witkiewicza. „Ułani” namalowany dla aktorki w 1884 roku, który przez lata zdobił jej willę w Kalifornii


Prowadzenie: Joanna Sokołowska-Gwizdka – pisarka, dziennikarka.
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, pracowała na Uniwersytecie w Katedrze Literatury Staropolskiej. W 2001 roku wyjechała do Kanady, a od 2006 roku mieszka w USA, najpierw w New Jersey, a od 2013 roku w Austin w Teksasie. Jest autorką dwujęzycznej książki „Co otrzymałam od Boga i ludzi. Opowieść o Helenie Modrzejewskiej” oraz monografii teatru polskiego w Toronto „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny”. Redaguje magazyn poświęcony polskiej kulturze poza krajem „Culture Avenue”. Wielokrotnie nagradzana za działalność na rzecz polskiej kultury za granicą. Od 1 stycznia 2019 r. jest wiceprezydentem Austin Polish Society.