BCS czarne logo
Szukaj

Łowca światła

Leon Wyczółkowski

Czas trwania: 06.11.2019 - 24.11.2019
Rodzaj wydarzenia:

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Romanem Konikiem z okazji premiery dwóch książek o Leonie Wyczółkowskim – fabularyzowanej powieści biograficznej „Łowca światła” oraz biografii „Portret malarza”.

Premierze książek towarzyszyć będzie wystawa obrazów Leona Wyczółkowskiego z prywatnych kolekcji oraz pamiątek po artyście i fotografii archiwalnych ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

„Łowca światła” to barwna opowieść o świecie dziewiętnastowiecznego malarstwa polskiego. Śledząc losy Leona Wyczółkowskiego, udajemy się w podróż do epoki, która bezpowrotnie odeszła. Korzystając z obfitego materiału źródłowego, nieznanych często zapisków i listów, Roman Konik pozwala czytelnikowi niejako wejść w skórę malarza i jego oczyma oglądać świat.

Książka „Portret malarza” to prywatna impresja autora na temat życia i twórczości Leona Wyczółkowskiego. Odwołując się do pojęć estetycznych oraz badań z zakresu teorii i historii sztuki, autor próbuje zrozumieć malarza, jego sposób widzenia świata oraz jego wybory artystyczne.

Roman Konik (ur. 1968) – filozof, pisarz i publicysta.

Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, pracuje w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii, historyk idei, estetyk, prezes stowarzyszenia Polskie Forum Filozoficzne. Autor biografii Stanisława Horno-Popławskiego „Myślenie kamieniem”.

Współpraca: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Patronat medialny: Gazeta Pomorska, Niezła Sztuka, Polskie Radio PiK