Peryferia awangardy lat 70. XX wieku, czyli Bydgoszcz w archiwum KwieKulik
· 17 maja (sobota), godz. 15.00
prowadzenie: Wiktoria Szczupacka
wykład z cyklu „Kątem Oka”
czas trwania: 90 minut
Wykład poświęcony będzie obecności Bydgoszczy na mapie awangardy lat 70. XX wieku widzianej z perspektywy jednego z najważniejszych archiwów artystycznych tego okresu — Archiwum KwieKulik. Duet artystyczny KwieKulik (1971-1987) czyli Zofia Kulik i Przemysław Kwiek, znani z pionierskich i odważnych Działań, nie tylko tworzyli własne realizacje, ale też dokumentowali, archiwizowali i upowszechniali twórczość innych artystów.
Robili to w ramach Pracowni Działań, Dokumentacji i Upowszechniania (PDDiU), którą prowadzili w swoim mieszkaniu w Warszawie. Choć koncentrowali się na tym, co działo się w stolicy, to kilkakrotnie zdarzyło się, że dokumentowali interesujące zjawiska artystyczne występujące w innych miastach; w tym także w Bydgoszczy.
W centrum wykładu znajdą się dokumenty związane z Bydgoszczą — zarówno te dotyczące artystów i ich realizacji: Anastazego B. Wiśniewskiego, Leszka Przyjemskiego, jak i instytucji: Galerii TAK, Galerii Autorskiej Jacka Solińskiego i Jana Kaji i innych.
Prześledzimy, jak poprzez obiektyw i archiwalne obiekty zgromadzone przez KwieKulik peryferyjne lokalizacje — takie jak Bydgoszcz — ujawniają swój potencjał jako miejsca eksperymentu, autonomii, konfrontacji z polityką kulturalną i polem sztuki.
Wydarzenie będzie okazją do refleksji nad tym, czym była „peryferyjność” w sztuce PRL-u oraz jak współczesna rewizja archiwów zmienia spojrzenie na historię awangardy w Polsce.
WIKTORIA SZCZUPACKA – urodzona w Bydgoszczy historyczka sztuki, absolwentka IHS UAM, w Instytucie Sztuki PAN przygotowała rozprawę doktorską pod tytułem: Awangarda, kobiety i praca w Warszawie lat siedemdziesiątych XX wieku; na przykładzie Galerii Foksal, Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Pracowni Działań, Dokumentacji i Upowszechniania. Członkini AICA. W latach 2016-2024 prowadziła Fundację Kulik-KwieKulik. Od 2025 roku pracuje jako pełnomocniczka ds. naukowych Dyrektorki Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
il. Leszek Przyjemski, dzięki uprzejmości Fundacji Kulik-KwieKulik