BCS czarne logo
Szukaj

Postacademism

Anna Niestatek, Maciej Zakrzewski

Czas trwania: 16.06.2020 - 11.07.2020
Rodzaj wydarzenia:

Artystka postanowiła przymierzyć sylwetki i historie najznamienitszych przedstawicielek akademizmu w sztuce i muzyce. Tym samym zmierzyć się z tonalnością, sztywnym kanonem piękna sugerowanym przez zastałe w swych przekonaniach szkoły i uczelnie artystyczne oraz media. Dokonuje rozpoznania i retrospekcji, rozkładając możliwe do przybrania formy akademizmu na czynniki pierwsze. W gronie przymierzonych znalazły się m. in. Maria Callas, Grażyna Bacewicz, Frida Kahlo, Camille Claudel czy Sylvia Plath.

Wystawa obejmować będzie serię fotografii będących pastiszem kultowych, najbardziej zakodowanych w umyśle odbiorców klatek fotograficznych, wykonanych w technice natychmiastowej (polaroid peel-apart film oraz sx-70) oraz przy użyciu klasycznych materiałów światłoczułych (średni format). Na ekspozycję złożą się także instalacje oraz obiekty.

Anna Niestatek /fontAnna/ (rocznik 1991) – artystka dźwiękowa, wokalistka, dyrygentka, performerka, eksperymentatorka, autorka instalacji, poszukiwaczka indywidualnych, awangardowych form ekspresji wokalnej. Inspiracją w jej działaniach artystycznych jest metoda pracy „Voice and Body” Zygmunta Molika oraz praca organiczna. W twórczości solowej jako medium wykorzystuje głównie głos i ciało. Współpracuje z muzykami sceny niezależnej. Współtworzy zespół Salimara, prowadzi i dyryguje Bydgoską Orkiestrą Improwizowaną. Jest autorką koncepcji laboratoriów badania ciała i głosu w improwizacji oraz pieśni z różnych regionów świata.

Absolwentka Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej w klasie śpiewu i dyrygentury. Studentka kierunku Intermedia na ASP w Gdańsku oraz UAP w Poznaniu.

Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

https://soundcloud.com/user-70716070

https://vimeo.com/user107594699

Maciej Zakrzewski (rocznik 1983) – fotograf, aktor, muzyk, nauczyciel, podróżnik, Absolwent Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM). W szczególności i najchętniej fotografuje teatr, taniec oraz szeroko rozumiane działania performatywne. Pięciokrotny finalista oraz zeszłoroczny laureat głównej nagrody w Konkursie Fotografii Teatralnej, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, laureat Medalu Młodej Sztuki “Głosu Wielkopolskiego” 2018 r. Zamieszkały w Poznaniu, tworzy na terenie całego kraju.

www.foto-teatr.pl

Wystawę zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy / bydgoszcz.pl

Podziękowania dla Przeźrocza Festiwal Filmowy