BCS czarne logo
Szukaj

Sztuka dotyku

Alicja Buławka-Fankidejska

Czas trwania: 28.04.2023 - 26.05.2023
Rodzaj wydarzenia:

kuratorka: Marta Wróblewska

licja Buławka-Fankidejska: Punktem wyjścia motywującym mnie do stworzenia cyklu wielkoformatowych rzeźb ceramicznych było założenie, że glina implikuje cielesność, zarówno w procesie tworzenia rzeźb, „współgrając” z dotykiem moich dłoni, pochłaniając energię i kumulując ją wewnątrz, jak i podczas oddawania tego ładunku w procesie bezpośredniego doznania, wspólnej kreacji w działaniu z odbiorcą. Zakładam zatem, że wybór ceramicznego medium, nawiązując do historycznej zażyłości ludzkości z utrwalaną w ogniu gliną, pozwoli mi potwierdzić silne, wielozmysłowe zaangażowanie ciała w doświadczaniu rzeźby i zachęcić odbiorcę do interaktywnego odbioru prac.

Formowanie obiektu w glinie jest dla mnie przede wszystkim czynnością zmysłową i intuicyjną. Dotyk związany jest z procesem powstawania formy ceramicznej od samego początku. Obiekty nawiązują do kadrowanej sylwetki kobiecego ciała – mojego ciała, którego obserwację przekładam na język wyabstrahowanej formy rzeźbiarskiej. W subiektywnych, biologicznych kształtach poszukuję proporcji i odpowiednich dla mnie konstrukcji ostatecznego, uproszczonego obrazu.

Trzonem wystawy jest cykl sześciu rzeźb oraz trzech paneli ceramicznych zrealizowany w ramach doktoratu „Ceramika – sztuka dotyku. Transfer termoaktywny.” (2022) pod opieką promotorską prof. Teresy Klaman. Doktorat realizowany był na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

ALICJA BUŁAWKA-FANKIDEJSKA urodziła się w 1983 roku w Starogardzie Gdańskim. W 2022 roku uzyskała tytuł doktory sztuki. Dyplom magisterski uzyskała w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego w 2010 roku, aneks Ceramiki Artystycznej w pracowni prof. Teresy Klaman. Obecnie jest Asystentką w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Brała udział w wystawach indywidualnych, zbiorowych, plenerach i konkursach w kraju i za granicą. Jest laureatką m.in. Nagrody Głównej – Award of Excellence za pracę ceramiczną „Into the Wild” w Cluj International Ceramics Biennale oraz Nagrody Rektora ASP w Gdańsku w 2015 i 2021 roku. Wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku organizuje i prowadzi plener Ceramika alternatywnie. Reprezentuje ją Fine Art Gallery we Wrocławiu.