BCS czarne logo
Szukaj

Sztuka współczesna na rzecz równych geografii świata

dr Dorota Grubba-Thiede

Czas trwania: 08.12.2022
Rodzaj wydarzenia: Wykład

„Kątem oka” – cykl wykładów o sztuce współczesnej
8.12.2022, czwartek, godz. 18.00; wstęp wolny

Sztuka współczesna na rzecz równych geografii świata
wykład dr Doroty Grubby-Thiede

Tegoroczny cykl wykładów odbędzie się pod hasłem „Kątem oka”. Chcemy mówić o twórczości, której próżno szukać w podręcznikach, którą łatwo przeoczyć, bo znajduje się gdzieś na marginesie naszej uwagi, poza centrum.
Inspiracją do grudniowego wykładu stało się tegoroczne Biennale Sztuki w Berlinie, na które zaproszono osobowości sztuki współczesnej z najróżniejszych rejonów globu, często z krajów niedoinwestowanych, pomijanych na wielu płaszczyznach w strategiach planowań. Zbiorowy, niejednokrotnie wybitny formalnie głos wielu artystek i artystów był rodzajem upominania się o słabszych, o tematy „niewidzialne”, przemilczane w mediach i dyskursach.
Przywołane zostaną wybrane realizacje, które inspirowały do wkluczania pomijanych oraz do działań na rzecz naprawiania drastycznych kontrastów w wyniku utrwalonych już nierównych geografii świata. Przypomnimy m.in. wystawę „Zjednoczona Pangea” [Muzeum Sztuki w Łodzi 2019], która zapraszała do próby wyobrażenia sobie ziemskiej wspólnoty jako jednego gospodarstwa domowego.
Wykład będzie próbą unaocznienia, iż zamykanie obiegu, rozbudowywanie strategii, sytuacji oraz obiektów rozdzielających naturalne kontakty ludzi i idei, jest jednym z czynników degradujących kolejne rejony świata.


Dorota Grubba-Thiede – Zakład Historii i Teorii Sztuki ASP w Gdańsku, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata

kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz