BCS czarne logo
Szukaj

Twórcze rozmaitości

Dominik Woźniak

Czas trwania: 09.06.2017 - 14.07.2017
Rodzaj wydarzenia:

W Bydgoskim Centrum Sztuki „Twórcze rozmaitości” zostaną zaprezentowane obrazy i rysunki autorstwa Dominika Woźniaka.

Dominik Woźniak (ur. 1983 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale grafiki – malarstwa. Artysta poszukujący inspiracji w naturze, a motywy, które na stałe zagościły w jego twórczości to przyroda oraz człowiek. W jego pracach odzwierciedla się wyjątkowa wrażliwość na piękno i zmienność natury, do której powraca w pamięci i w wyobrażeniach, podkreślając swój szacunek do niej, w myśl zasady, iż natura i człowiek tworzą spójną całość.

Artysta ukazuje ludzi jako marionetki, figury płaszczyznowe. Zaklęte są w nich czasem ludzkie doznania, myśli, odczucia i pragnienia. Tym samym daje do zrozumienia, iż nie ma wolności absolutnej. Te postacie przypominają czasem ulotność chwili, w której żyjemy. Od dziecka jesteśmy przypisani do społeczeństwa, w którym ograniczają nas zasady, wartości i normy kulturalne. To tutaj nasz indywidualizm łączy się z indywidualizmem innych, tworząc jedną całość. W wyrażaniu tych przemyśleń pomaga Woźniakowi niezwykła paleta barw, często monochromatycznych. Mistrzowski rysunek oraz silna emocjonalność prac, powstających z wyobrażeń, dają odbiorcy nieograniczone doznania – czysto wrażeniowe.

W swojej twórczości artysta wykorzystuje także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej jak i współczesnej Polsce. Tym samym pielęgnuje naszą tożsamość.