BCS czarne logo
Szukaj

Wystawa rzeźb Magdaleny Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz

Czas trwania: 09.11.2018 - 30.12.2018
Rodzaj wydarzenia:

kuratorka: prof. UMK dr hab. Alicja Majewska

Jak pisze kuratorka wystawy, prof. UMK dr hab. Alicja Majewska: „Kameralność wystawy rzeźb Magdaleny Abakanowicz w galerii Bydgoskiego Centrum Sztuki nadaje jej twórczości na wskroś indywidualną, a może wręcz intymną perspektywę. W tym oglądzie odbiorca i artystka uobecniona dziełami, mogą zawrzeć szczególną więź opartą na specyfice stworzonej sytuacji, w której fizyczna bliskość daje większą możliwość zrozumienia i przeżycia jej twórczości.”

Na wystawie zobaczyć będzie można między innymi prace z cyklu „Anonimowych portretów”, które obok cyklu „Inkarnacje” stanowią w biografii artystycznej Magdaleny Abakanowicz ważny etap jej twórczości. Towarzyszyć jej będzie materiał filmowy poświęcony biografii twórczej rzeźbiarki.

MAGDALENA ABAKANOWICZ (1930-2017) – Jedna z największych ambasadorek polskiej sztuki współczesnej. Jej prace odcisnęły trwałe piętno i zrewolucjonizowały historię rzeźby. Artystka poprzez eksperymentalne zastosowanie tkaniny jako tworzywa zmieniła sposób myślenia o kwestiach materiałowych w rzeźbie, dzięki jej pracom jutowa tkanina organiczna stała się w rzeźbie materiałem porównywalnym z kamieniem czy drewnem. Jej nowatorskie rozwiązania były na tyle pionierskie i odkrywcze, że nazwano je od jej nazwiska abakanami. Gdy w 1965 roku na VIII Biennale w São Paolo w Brazylii, trzydziestopięcioletnia Abakanowicz zdobyła główną nagrodę Grand Prix, galerie i muzea całego świata zaczęły zabiegać o jej rzeźby: od Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Kioto po prestiżową londyńską Tate Modern Gallery.

Kuratorka wystawy: prof. UMK dr hab. ALICJA MAJEWSKA – Dyplom artystyczny z rzeźby w pracowni prof. Adolfa Ryszki uzyskała w 1986 roku. Od roku 2005 profesor nadzwyczajny na macierzystej uczelni, a od 2012 roku Prodziekan ds. Ogólnych Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Autorka 10 wystaw indywidualnych i około 100 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Członek międzynarodowej federacji sztuki medalierskiej FIDEM oraz Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarte”.