· wernisaż 3 lipca (czwartek), g. 18.00, wstęp wolny
kuratorka: Dorota Grubba-Thiede
wystawa malarstwa i rzeźby
Aranżacja wystawy: Marian Thiede i Miłosz Thiede
Tytuł najnowszej wystawy Mariana Thiede przywołuje poetykę pradawnych mocy przestrzeni prywatnych, ich potencjał bezpieczeństwa, troski, wspólnotowości. W jego pracach widać holistyczną wrażliwość prowadzącą do uważnej refleksji nad konstelacją ludzkich powiązań, nad przestrzenią emocjonalną, fizyczną, społeczną. Artysta konstruuje tajemnicze ikonosfery, nasycając je subtelnymi odniesieniami, między innymi do urbanistycznych struktur miejscowości odwiedzanych w czasie podróży artystycznych po Niemczech czy Francji. Obraz REPLAY, przedstawiający jakby echo symultanicznych akcji pisania ikony, zrealizował pod wpływem pobytu w Bayeux, średniowiecznym mieście Normandii – miejscu powstania słynnej, XI-wiecznej „Tkaniny z Bayeux”. Marian Thiede przemienia atmosferę małych miasteczek w cykle niezwykle oryginalnych scen rodzajowych, zatrzymanych kadrów natury. Słowo Domostwo wskazuje na zachwyt artysty otwartymi przestrzeniami publicznymi, które jeszcze nieprzekształcone cywilizacyjnym pędem, oddziałują surowością, prawdą.
tekst: Dorota Grubba-Thiede
Marian Thiede jest absolwentem gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dzisiejszej ASP). Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem gdzie był uczniem Władysława Hasiora i Antoniego Rząsy.
Dorobek Mariana Thiede obejmuje ponad dwieście kompozycji malarskich oraz blisko sto rzeźbiarskich. Jego prace są nagradzane (m.in. w konkursie Fantastyki Figury niemożliwe ‘87) i włączane do kolekcji w Polsce i za granicą. Marian Thiede jest także autorem licznych realizacji w otwartych przestrzeniach, w tym wielkoformatowych murali na budynkach miejskich i form przestrzennych, także pomnikowych oraz alegorycznych, współtworzących parki i kompleksy rzeźby współczesnej. Eksponował swoje prace na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych, był także kuratorem albo współorganizatorem plenerów artystycznych w Polsce oraz uczestniczył w plenerach krajowych i zagranicznych.
Wypracował oryginalne koncepcje rzeźby współczesnej, w której rezonują dyskretne echa nowej figuracji oraz gotyku i mistycznego ekspresjonizmu. Głównym motywem w rzeźbie jest dla artysty ciało ludzkie ujęte w różnych pozach i stanach emocjonalnych, często jest to stan zadumy i namysłu.
Jego obrazy olejne to często wielofiguralne kompozycje przedstawiające tajemnicze sceny rozgrywające się w labiryntach miasteczek. Marian Thiede reżyseruje swoje obrazy z wrażliwością realisty magicznego i zarazem socjologa. Pola obrazowe traktuje jako strefy do odpowiedniego nasycenia, intuicyjnie dodaje różnorodne elementy, np. lalki o nadrealnej poetyce, szarfy, wstążki, drabiny, postaci zgrupowane lub samotne. Jego sztuka w osobliwy sposób łączy aurę niepokoju i wyciszenia. Artysta oprócz wielu malarskich przedstawień pejzażowych czy martwych natur, tworzy również portrety, część z nich można zobaczyć w Zespole Szkół w Chojnicach, gdzie stworzył galerię portretów nauczycieli i wybitnych absolwentów.
W 2013 roku Fundacja Oko-Lice Kultury w Zblewie wydała monograficzny album rzeźby i malarstwa Mariana Thiede z poetyckimi fotografiami interpretacyjnymi autorstwa Lecha Zdrojewskiego. Marian Thiede brał udział w kilku edycjach Biennale Plastyki Bydgoskiej, należy także do Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Jego dzieła znalazły się w kolekcji Fundacji L. Benettona w Rzymie, uczestniczył w organizowanych przez ten ośrodek objazdowych wystawach w całej Europie (np. w 2022 w Gallerie delle Prigioni w Wenecji).
Galeria internetowa Mariana Thiede: www.marianthiede.tuchola.pl