BCS czarne logo
Szukaj

Opera na afiszu

Czas trwania 04.05.2017 - 13.05.2017

W dobie grafiki komputerowej plakaty operowe wykonane tradycyjnymi metodami nabierają wyjątkowego znaczenia. W większości przypadków zostały wykonane od początku do końca w tradycyjny sposób – za pomocą farby, tuszu i pędzla, bez użycia fotografii, komputera i programów graficznych. W procesie ich powstawania zostały wykorzystane środki przynależne malarstwu i typografi.

W pracach, opowiadających historię wystawianych oper ze wszystkich edycji Bydgoskiego Festiwalu Operowego od 1994 roku, widać zindywidualizowany styl twórców i wysokie walory artystyczne. Zaskakują nie tylko różnorodnością rozwiązań plastycznych, ale także dowcipem i aluzyjnością, a oglądając je zmuszani jesteśmy do refleksji oraz do wyjścia poza prosty reklamowo-graficzny znak.

______________________________

Dwadzieścia cztery plakaty operowe ze zbiorów bydgoskiej Opery Nova, będzie można podziwiać na wystawie w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popoławskiego w Bydgoszczy.

Wystawa towarzyszyć będzie XXIV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu, organizowanemu przez Operę Nova.

⋆⋆⋆ Wśród zaprezentowanych prac znajduje się prawdziwy unikat – jedyny zachowany egzemplarz plakatu z I edycji BFO z 1994 roku!

Plakaty prezentowane na wystawie są autorstwa najwybitniejszych polskich twórców, takich jak: Wiesław Rosocha, Wiesław Wałkuski, Wiktor Sadowski, Rosław Szaybo, Wiesław Grzegorczyk, Michał Batory, czy Karolina Michałowska-Filipowicz. Dodatkowo, zaprezentowana zostanie suknia Zofii ze spektaklu Stanisława Moniuszki ,,Halka” z 2013 roku.